Reklama

Naszą główną redaktorką nadal jest Matka Boża

2014-07-08 13:29

Katarzyna Woynarowska
Niedziela Ogólnopolska 28/2014, str. 10-11

Bożena Sztajner/Niedziela

Redakcja „Niedzieli” przeżywała 30 czerwca 2014 r. historyczną chwilę zmiany redaktora naczelnego. Ks. inf. Ireneusza Skubisia zastąpiła na tym stanowisku red. Lidia Dudkiewicz. Ks. Skubiś, osiągnąwszy wiek emerytalny, oddał się do dyspozycji Metropolity Częstochowskiego, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Przy ołtarzu stanęli także: ks. Ireneusz Skubiś, ks. Jacek Molka, ks. Mariusz Frukacz oraz ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas.

Abp Depo, dziękując Księdzu Redaktorowi za trwającą ponad trzy dekady posługę, przywołał długą listę jego zasług. Ks. Skubiś nie tylko zbudował od podstaw ten - dziś ogólnopolski - tygodnik, ale też nadał mu oryginalny kształt i doprowadził do rozkwitu na niespotykaną w jego dziejach skalę. „Niedziela” to obecnie jeden z dwóch największych tygodników katolickich w Polsce. Opiniotwórczy i twórczy - jak podkreśla wielu naszych przyjaciół.

Reklama

Wierni prawdzie

Metropolita Częstochowski mówił: - Chcemy przeżywać tę Eucharystię w duchu dziękczynienia za osobę Księdza Infułata i jego posługę nie tylko na rzecz „Niedzieli”, lecz także wspólnoty Kościoła - tego lokalnego, który tutaj stanowimy, ale również Kościoła powszechnego.

Abp Depo przywołał m.in. słowa św. Jana Pawła II ze spotkania z dziennikarzami w 2000 r., gdy życzył polskim dziennikarzom, aby zachowali wolność myślenia i trzeźwy osąd rzeczywistości. „Bądźcie wierni prawdzie” - apelował wtedy Papież. - Myślę, że w tych papieskich słowach odnajdujemy dziś motyw wdzięczności wobec wieloletniej i wielorakiej posługi w Kościele ks. Skubisia. Trzeba tu przypomnieć, że Ksiądz Infułat, kierując naszym tygodnikiem, stał się również pomostem - czy wprost fundamentem - dla wielu innych dzieł: kościoła parafii personalnej św. Ireneusza w Częstochowie, budowy i wyposażenia Wyższego Seminarium Duchownego oraz Radia Fiat; wspierał katolickie szkoły czy dzieło pielgrzymek do Częstochowy. Za te niezliczone dzieła, przykład solidarnej współpracy w Kościele, z serca dziękuję i składam to wszystko w dłonie jedynego Pośrednika między nami a Bogiem - Pana naszego Jezusa Chrystusa - powiedział abp Depo.

Honorowy Redaktor Naczelny

Na zakończenie Eucharystii Metropolita Częstochowski dodał, że każdy z nas, na miarę własnych sił, przykłada rękę do tego dobra, które Pan Bóg przygotował dla innych. - Dlatego wypowiadając słowa uznania i wdzięczności wobec prezbiterium Kościoła częstochowskiego 20 czerwca, podczas oficjalnych uroczystości pożegnalnych w naszym Seminarium Duchownym, podtrzymałem i teraz podtrzymuję prośbę, by Ksiądz Infułat był nadal obecny w mediach i Kościele częstochowskim. I ogłaszam, że przysługuje mu tytuł Honorowego Redaktora Naczelnego „Niedzieli”. Zespół redakcyjny serdecznymi oklaskami wyraził radość z tej decyzji.

Wzruszony ks. Skubiś powiedział: - Z „Niedzielą” jestem związany od 33 lat, toteż to odchodzenie nie jest łatwe! Ale zostało osłodzone tym, co Ksiądz Arcybiskup powiedział. Bo chciałbym służyć dalej Kościołowi - dopóki starczy mi sił i rozumu. A moce te biorę z Kościoła, z tego, czego się nauczyłem od kard. Wyszyńskiego, od kard. Wojtyły - późniejszego Ojca Świętego, od bp. Bareły, który w 1981 r. mianował mnie redaktorem „Niedzieli”...

Zachować linię

Po Mszy św. zebrani w auli pracownicy „Niedzieli” z niecierpliwością czekali na ogłoszenie nazwiska nowego redaktora naczelnego.

Gdy abp Depo podał nazwisko red. Lidii Dudkiewicz, dotychczasowego zastępcy naczelnego i sekretarza redakcji, rozległy się gromkie brawa. „Proszę kontynuować i rozwijać wielkie dzieło stworzone przez ks. inf. Ireneusza Skubisia oraz realizować założone cele, zgodnie z nauką Kościoła katolickiego. Niech ofiarna praca na tak odpowiedzialnym stanowisku będzie dla Pani okazją do świadczenia o miłości do Boga i Ojczyzny” - czytamy w dekrecie ustanawiającym nowego redaktora naczelnego „Niedzieli”.

Ks. Ireneusz Skubiś wspominał, że red. Lidia Dudkiewicz została zatrudniona w „Niedzieli” wcześniej niż on. - Tak proroczo się stało, że to właśnie ona zostaje dziś moim następcą. Cieszę się z tego bardzo, ponieważ, jak sądzę, linia pisma będzie zachowana. A linia ta to wierność Kościołowi i uznanie, że Główną Redaktorką „Niedzieli” jest Pani Jasnogórska. Pragnę Pani Lidii pogratulować i podziękować. Robiła dla „Niedzieli” rzeczy niesamowite. Przez lata prowadziła pismo merytorycznie, więc co do meritum „Niedzieli” jestem pewny, że da sobie radę. A Księdzu Arcybiskupowi dziękuję za tę decyzję. Dzięki niej będę spokojniej żył.

Dalsze podziękowania ks. Ireneusza Skubisia objęły jego najbliższych współpracowników. Podziękowania usłyszały również działy korekty i adiustacji, fotoskładu, a także graficy, pracownicy księgowości, studia telewizyjnego i radiowego, kolportażu i wydawnictwa książek, w tym „Mojego Pisma Tęcza”, oraz panie dbające o porządek w redakcji.

Gazeta i balet

- Ale nam się wydarzyło! - powiedziała na wstępie red. Lidia Dudkiewicz. - Kobieta na czele tygodnika katolickiego... Przede wszystkim dziękuję Ojcu Arcybiskupowi za ogromne zaufanie. Powiem, co pomogło mi podjąć tę decyzję. Otóż Ksiądz Arcybiskup wyznał, że przemodlił tę sprawę przy grobie św. Jana Pawła II, więc nie można zdezerterować - Jan Paweł II mówił o tym na Westerplatte, papież Franciszek powtarza to wielokrotnie. Jeżeli jest to z woli Nieba, to przyjmuję. Jednocześnie podziwiam odwagę decyzji Księdza Arcybiskupa. Jestem spokojna, bo czuję, że jestem coraz bardziej w rękach Boga i w rękach Maryi, która pozostaje nadal Główną Redaktorką „Niedzieli”...

Lidia Dudkiewicz opowiedziała także o pewnym ważnym dla niej wydarzeniu, które świetnie opisuje charakter pracy redaktora pisma.

- Bp Józef Zawitkowski skierował kiedyś do mnie list (tekst został wydrukowany w książce wydanej pod pseudonimem ks. Tymoteusz, pt.„Listy polecone”, Dehon, Kraków 2005 - przyp. K.W.). Napisał: „Wielu rzeczy nie umiem, ale najwięcej zdziwienia budzą we mnie balet i przygotowanie gazety”. Porównał powstawanie pisma do tańca baletnicy. Nad jej występem pracuje sztab ludzi. Podobnie jest w redakcji, gdzie pracuje wiele osób niewidocznych dla odbiorcy. Ale jest w liście jeszcze jeden element, wydawałoby się smutny. „Lidziu, a co czujesz, gdy są zwroty albo gdy widzicie, że ktoś gazetę wrzuca do kosza?” - pyta w nim bp Zawitkowski. Podobno odpowiedziałam wtedy - co odnotował w liście poleconym - że jest nam wtedy trochę przykro, ale taki już los gazety. Trzeba po prostu robić nową.

I tak już jest od 33 lat.

Tagi:
Niedziela redakcja

Abp Gądecki: zależy nam na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym

2019-07-18 16:59

Niedziela, dg / Warszawa (KAI)

Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym - powiedział abp Stanisław Gądecki w wywiadzie z tygodnikiem katolickim "Niedziela". Przewodniczący Episkopatu Polski porusza m.in. kwestie ataków na Kościół, dialogu ze środowiskami LGBT, lustracji oraz wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży.

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

Abp Gądecki przypomina „akty jawnej profanacji największych świętości”, które miały miejsce w ostatnich tygodniach w Polsce, wymieniając profanację jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej oraz akty bluźnierstwa podczas marszów i parady równości.

Wskazuje, że te inicjatywy walcząc o tolerancję, stają się „miejscem jawnej nietolerancji, obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii Eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych”. Wśród ataków na Kościół przewodniczący KEP wymienia również napaści na świątynie i ataki na księży. - I w tym momencie trzeba jasno powiedzieć: „Dość!” – stwierdza hierarcha.

Pytany o różnice w podejściu Kościoła do lustracji i zjawiska wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży, abp Gądecki rozróżnił najpierw „medialną nagonkę” na Kościół od dążenia do prawdy i zmagania się ze złem.

- Bardzo nam zależy na dojściu do prawdy i wewnętrznym oczyszczeniu Kościoła. Tak było przed dekadą, kiedy podejmowaliśmy konkretne działania umożliwiające przeprowadzenie lustracji w Kościele, tak jest i teraz. Trudno w naszym społeczeństwie znaleźć drugie takie środowisko, które podjęło aż tyle przedsięwzięć, inicjatyw i rozwiązań mających na celu rozliczenie przeszłości i prewencję na przyszłość. Zależy nam bowiem na naprawieniu krzywd wobec osób zranionych grzechem ludzi Kościoła. Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym – powiedział poznański metropolita.

Zwraca uwagę, że problem wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży wykorzystywany jest do ataków na Kościół, mających na celu odebranie mu wiarygodności moralnej. Hierarcha przyczynę widzi w tym, że Kościół jest „ostatnim głosem w społeczeństwie, który nie idzie na kompromis ze współczesnymi prądami demoralizującymi, ale nie boi się mówić, że życie szczęśliwe to życie, w którym człowiek stawia sobie jasne wymagania. Siły libertyńskie chciałyby z pewnością ten głos uciszyć i wyeliminować”.

Abp Gądecki wskazuje, że gdy podnoszono kwestię lustracji, Kościół jako jedyne środowisko przeprowadził działania lustracyjne. „Podobnie jest dzisiaj. Wiele osób publicznie wypowiada się o pedofilii w Kościele, a jednocześnie nie interesuje się wcale krzywdą młodych ludzi, która dokonuje się w innych środowiskach” – stwierdził.

Hierarcha pytany o korelację między skłonnościami homoseksualnymi a pedofilią, odpowiada, że „wielu ludzi zaprzecza tego rodzaju zależności. Jednakże wyniki dotychczasowej kwerendy, której dokonaliśmy, mówią o pedofilii homoseksualnej w niemal 60 proc.”, dodając, że organizacje prorodzinne zajmujące się również tą kwestią wskazują na jeszcze wyraźniejszą zależność.

– Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Prawdą jest też to, że Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim, i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny. Także osoby przynależące do wspomnianych środowisk mają to prawo – powiedział przewodniczący KEP pytany o możliwość dialogu ze środowiskami LGBT. Zaznaczył również, że w głoszonej im ewangelii nie może zabraknąć prawdy o grzechu.

Abp Gądecki wyjaśnił m.in. również, że mimo zarzutów stawianych filmowi braci Sekielskich, wciąż uważa za słuszne wyrażone po jego premierze podziękowania: „Mam nadzieję, że wstrząs wywołany przez ten film przyczyni się do wewnętrznego oczyszczenia wspólnoty Kościoła. I w tym sensie ufam, że wyniknie z niego dobro”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: jednoznaczna dezaprobata wobec aktów agresji w Białymstoku

2019-07-21 18:12

BPKEP / Warszawa (KAI)

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Episkopat.pl

Rzecznik KEP przypomniał wypowiedź przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowaną na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, dostępnym od 17 lipca: „Osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia”.

Przewodniczący Episkopatu dodał: „W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy”.

„Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież planuje kongres na temat zrównoważonego rozwoju

2019-07-22 13:23

ts (KAI) / Asyż

Z inicjatywy papieża Franciszka młodzi naukowcy i przedsiębiorcy będą dyskutować wiosną przyszłego roku w Asyżu na temat globalnego paktu dla zrównoważonego rozwoju. Spotkanie ok. 500 młodych poniżej 35. roku życia w dniach 24 i 25 marca będzie wstępem do trzydniowego kongresu z udziałem światowej sławy ekonomistów i działaczy społecznych.

Grzegorz Gałązka

Swój udział w kongresie w Asyżu zapowiedzieli m. in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Amartya Sen, szef amerykańskiej sieci zrównoważonego rozwoju Jeffrey Sachs i krytykująca globalizację Vandana Shiva. Potwierdzona też została obecność w tym czasie w Asyżu papieża Franciszka, powiedział rzecznik organizatorów pytany przez niemiecką agencję katolicką KNA.

Według wstępnego programu wśród referentów i dyskutantów będą też laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów, szwajcarski ekonomista Bruno S. Frey, twórca „Slow-Foodów” Carlo Petrini, Tony Meloto z Filipin, inicjator programu walki z ubóstwem w jego kraju oraz Kate Raworth, zajmująca się badaniami nad zrównoważonym rozwojem.

Organizatorem konferencji jest zakon franciszkanów w Asyżu. W odróżnieniu od tradycyjnych kongresów, ten w mieście św. Franciszka będzie też zawierał takie elementy, jak refleksja i cisza, sztuka i duchowość, zapowiadają franciszkanie.

O swojej inicjatywie poinformował papież Franciszek już w maju w specjalnym przesłaniu. Podkreślił wówczas, że los naszej planety zależy od nowej gospodarki. W konferencji będą uczestniczyć ludzie, którzy w swoich badaniach naukowych oraz w praktyce zajmują się poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań w gospodarce, „takiej, która nie zabija, a pozwala żyć, która włącza, a nie wyklucza”, zapowiedział papież i podkreślił, że potrzebny jest model gospodarczy oparty na zasadzie solidarności i równości.

Hasło kongresu „The Economy of Francesco” nawiązuje do założyciela wspólnoty franciszkańskiej, św. Franciszka z Asyżu (1181/82-1226), którego wielkimi cechami było ubóstwo i wielbienie dzieła stworzenia. Papież Franciszek nazwał go „wzorem do naśladowania w dziedzinie troski o słabszych oraz o całą ekologię”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem