Reklama

Lekarz niezłomny

Nie lękajcie się bronić życia!

2014-07-08 13:29

Magdalena Kowalewska
Niedziela Ogólnopolska 28/2014, str. 42-43

Bożena Sztajner/Niedziela

- Czerpię siłę z Miłosierdzia Bożego. Ktoś, kto doznaje Miłosierdzia Bożego, do końca życia jest wdzięczny Bogu za tę łaskę, którą otrzymuje - wyznaje prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny, niestrudzony obrońca i przyjaciel życia, który stał się przedmiotem medialnych ataków

ZOBACZ ROZMOWĘ AUTORKI Z PROF. CHAZANEM

W kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na warszawskim Wrzecionie w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela sprawowana była Msza św. w intencji prof. Bogdana Chazana, niezłomnego lekarza, który odmówił zabicia poczętego dziecka z wykrytymi wadami genetycznymi.

Szpital im. świętej Rodziny na celowniku

Obrona życia przez prof. Chazana przyczyniła się do nagonki na jego osobę oraz publicznej dyskusji na temat klauzuli sumienia. Natychmiast do szpitala przy Madalińskiego, którym kieruje prof. Chazan, zawitały urzędnicze kontrole: Rzecznika Praw Pacjenta, stołecznego ratusza, mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej. Dodatkowo prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko prof. Chazanowi. Wszystko dlatego, że stanął po stronie ratowania życia nienarodzonego dziecka!

Reklama

Dyrektor szpitala jest jednym z sygnatariuszy Deklaracji Wiary, do której podpisywania lekarzy, położników, pielęgniarki oraz studentów medycyny zachęca dr Wanda Półtawska. Od momentu, kiedy wielu osobom zaczęły przeszkadzać publiczne przyznawanie się przez lekarzy do wiary oraz wspaniała postawa prof. Chazana, Szpital Specjalistyczny im. świętej Rodziny jest na celowniku tych, którzy występują przeciwko życiu.

W kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie grupa osób związanych ze środowiskiem medycznym spotkała się, aby wspólnie modlić się w intencji prof. Chazana. Prosili oni Boga, aby z trudnej sytuacji, w której znalazł się kierowany przez niego szpital, wyprowadzone zostało wszelkie dobro. - Nie znam człowieka, który zaufał Bogu i został zawstydzony - mówił w czasie homilii ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Lęk zabija godność

Piękna wieczorna Msza św. - bez blasku medialnych fleszy, przy dźwiękach gitary i w świetle świec - była całkowitym zawierzeniem Panu Bogu nie tylko osoby prof. Chazana, ale też całego środowiska medycznego i nienarodzonych dzieci. Dyskusja nad klauzulą sumienia i tym, czy lekarz ma prawo do zabijania dzieci, respektując - zgodnie z opinią wielu - prawa kobiety, nie jest debatą pozbawioną sensu. W autobusie, aptece, przychodni czy sklepie ludzie zaczęli publicznie rozmawiać na temat swojej wiary, a losy prof. Chazana śledzi niemal cała Polska. Dyrektor szpitala przy Madalińskiego przyznaje, że Miłosierdzie Boże oraz chęć niesienia pomocy młodym lekarzom i pielęgniarkom w przezwyciężaniu lęku przed jednoznacznym opowiedzeniem się po stronie życia dają mu siłę, aby wytrwać w tych trudnych chwilach.

- Chcę powiedzieć młodym lekarzom: Nie lękajcie się! Lekarz naprawdę nie został powołany do tego, aby zabijać innych ludzi - podkreślił prof. Chazan. Przypomniał, że jedyny lęk, do którego jesteśmy uprawnieni, to bojaźń Boża. - Lęk zabija godność. Nie lękajmy się mówić wprost, że aborcja jest morderstwem dziecka. Jeśli będziemy mówić razem, to nikt nas nie zagłuszy - wyznał lekarz i przywołał słowa Jezusa: „Co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach!” (Mt 10, 27). W tym samym fragmencie Ewangelii wg św. Mateusza Jezus mówi: „Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie” (Mt 10, 32-33).

- Cieszę się, że mogliśmy wspólnie pomodlić się w intencji prof. Bogdana Chazana. Ta modlitwa jest mu bardzo potrzebna - mówiła Maria Jakubiak, lekarz rodzinny, pediatra, która uczestniczy w comiesięcznych spotkaniach środowiska medycznego w kościele pw. św. Zygmunta na warszawskich Bielanach. Doktor Jakubiak zwróciła uwagę, w jaki sposób Pan Bóg pokazuje, że jest wśród nas obecny. Tego dnia podczas Liturgii w śpiewanym psalmie mogliśmy usłyszeć słowa: „Ty bowiem utworzyłeś moje nerki, Ty utkałeś mnie w łonie mej matki”. (Ps 139,13). Słowa tego psalmu są prośbą skierowaną do ludzi, aby nie psuć Bożego piękna i harmonii oraz umieć uszanować stworzonego przez Boga człowieka.

Pozostać wiernym do końca

Na modlitwie obecny był również Robert Walley, emerytowany profesor położnictwa i ginekologii na Memorial University w Nowej Funlandii, założyciel kliniki Mater-Care International w Kanadzie. Prof. Walley został zmuszony do opuszczenia rodzinnej Wielkiej Brytanii, ponieważ żądano od niego wykonywania aborcji. Gdy odmówił zabijania dzieci, groziła mu utrata licencji na wykonywanie zawodu. - Jestem tutaj, aby wspierać prof. Chazana i moich kolegów. Proszę, nie ustępujcie w swojej postawie. Bóg wybrał kobietę, aby urodziła Jego syna. Dlatego każda matka, w której rodzi się nowe życie, doświadcza swoistej bliskości z Bogiem. Mimo zmuszania nas do uczestniczenia w tym, na co nie pozwala nam nasze sumienie, nie poddawajmy się. Bądźmy silni i bądźmy jednością. Nie ulegajmy tej presji - mówił prof. Walley. - Być świadkiem to znaczy do końca pozostać wiernym. Wytrwać w dawaniu świadectwa - zauważył ks. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz służby zdrowia, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Prof. Chazan oraz wszyscy lekarze, którzy stają w obronie życia, potrzebują naszej modlitwy. Sprzeciwiają się cywilizacji śmierci, przed którą przestrzegał św. Jan Paweł II.

Państwa, które nie szanują życia od poczęcia do naturalnej śmierci, Ojciec Święty nazywał totalitarnymi i tyrańskimi. Takich świadków wiary i obrońców, jak prof. Chazan, nasza Ojczyzna bardzo potrzebuje! Niech nasze modlitwy w intencji Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny przyczynią się do wspólnego dobra i obrony życia nienarodzonych dzieci. Z kolei politycy i samorządowcy niech biorą przykład z Rady Powiatu Wołomińskiego, która w przegłosowanych uchwałach wyraziła solidarność z prof. Chazanem oraz zadeklarowała, że Szpital Powiatowy w Wołominie, będący największym szpitalem powiatowym na Mazowszu, będzie kierować się „zasadą bezwzględnej ochrony życia ludzkiego”.

Tagi:
życie ochrona życia obrońcy życia prof. Chazan

Lekarze nie dawali szans na przeżycie, a Alicja żyje i trwa walka o jej przebudzenie

2019-10-11 19:13

Studio Raban, dg / Warszawa (KAI)

Lekarze nie dawali jej szans. Miała żyć zaledwie godzinę – opowiada w programie Studio Raban Agnieszka Mazurek, matka Alicji, która uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. „Mario, dziękuję Ci za to dziecko” – tak dwa dni przed wypadkiem modliła się do Matki Bożej.

https://www.facebook.com/pg/WstawajAlicja
Alicja Mazurek

- Od dziecka nie sprawiała żadnych problemów wychowawczych. Taki aniołek. Dla niej wiara była niezwykle ważna. Z jej zapisków wiem, że chciała nieść Jezusa wszystkim – opowiada Agnieszka Mazurek.

Alicja Mazurek jest uczennicą Pallotyńskiego Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. 19 lutego 2018 razem z kolegą ze wspólnoty Gaudalupe uległa wypadkowi samochodowemu. Kolega niestety nie przeżył. Alicji lekarze także nie dawali wielkich szans. – Cały personel medyczny wątpił, czy uda jej się dożyć pierwszej operacji. Miała żyć zaledwie godzinę – wspomina matka Alicji.

- Zaczęłam zadawać sobie pytania: Dlaczego? Zazwyczaj grzech rodzi śmierć, a tu nie było żadnej brawury, wszystko zgodnie z przepisami, pasy pozapinane, przy taki niewielkiej prędkości to aż niepojęte, że nastąpiły aż tak straszne obrażenia – opowiada kobieta.

Od tamtego dnia Alicja przeszła kilka operacji. Wszystkie były omodlone. „Ja do dziś nie wiem i nie rozumiem, jak to się mogło stać, że tak wielu ludzi otoczyło opieką Alę i naszą rodzinę. Dostaliśmy tak bardzo dużo wsparcia i miłości, często od ludzi zupełnie nam obcych. A przecież nie jesteśmy ani znani, ani też niczym szczególnym się nie wyróżniamy, a takich wypadków jest przecież wiele. Były dni, kiedy za Alę odprawianych było dziesięć Mszy św. w różnych kościołach” – mówi Agnieszka Mazurek.

- Cudem jest, że ona jest tutaj z nami, w domu, że oddycha samodzielnie, że jest odłączona od respiratora. Ale ciągle czekamy na wybudzenie – dodaje przyjaciel Alicji. - To nie jest tak, że każdy skreślił już Alicję, że ona się wybudzi. Napełniamy siebie taką wiarą, nadzieją, że ona się jeszcze obudzi, że wróci, że powie, że zareaguje na to co do niej mówimy. Na to czekamy. Bardzo wierzymy w siłę modlitwy, dlatego tak bardzo nam zależy by jak najwięcej osób jednoczyło się w tej sile modlitwy – dodaje.

Alicja od kilkunastu miesięcy jest w śpiączce. Aktualnie przebywa w Klinice Budzik Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?".

Cały materiał o Alicji w sobotę 12 października w TVP1 o 8:50 w programie Studio Raban. A na bieżąco historię Alicji można śledzić na jej profilu na Facebooku: WstawajAlicja

Materiał filmowy: StudioRabanTVP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kenia: zamordowano katolickiego księdza

2019-10-16 17:53

tom (KAI) / Nairobi

Tydzień po zaginięciu katolickiego księdza w Kenii znaleziono jego ciało. Sprawcy zabójstwa pochowali ks. Michaela Maingi Kyengo w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Nairobi. Jak informują kenijskie media policja prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa.

Unsplash/pixabay.com

„Ekshumujemy ciało w celu przeprowadzenia śledztwa, abyśmy mogli rzucić więcej światła na okoliczności zbrodni” - słowa rzecznika miejscowych władz cytuje gazeta "Daily Nation". Zabójstwo kapłana nazwał „nikczemnym aktem”.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ks. Kyengo był ostatnio widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swego współpracownika, późno w nocy, udał się do swojej parafii. Tam nieznany człowiek porwał ks. Kyengo, a później obrabował jego konto bankowe. Jak dotychczas dwóch podejrzanych zostało aresztowanych i to wskazali śledczym miejsce, gdzie zostało pochowane ciało kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem