Reklama

Nagroda im. Ireny i Franciszka Skowyrów dla ks. prał. dr. Romana Nira

2014-07-08 13:29

Agnieszka Pokryszka
Niedziela Ogólnopolska 28/2014, str. 51

Uroczyste wręczenie ks. prał. dr. Romanowi Nirowi z Instytutu Historii i Archiwistyki Polonijnej w Chicago Nagrody im. Ireny i Franciszka Skowyrów, przyznawanej przez Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, odbyło się 24 czerwca 2014 r.

Licznie przybyli goście zgromadzili się w czytelni teologiczno-filozoficznej Biblioteki Uniwersyteckiej KUL przy ul. Chopina 27 w Lublinie, gdzie zostali powitani przez wicedyrektor biblioteki Małgorzatę Trojnacką oraz ks. dr. Sławomira Zycha z Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL-u. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in.: prorektor ds. studenckich dr hab. Krzysztof Narecki, prof. KUL, ks. prof. dr hab. Edward Walewander, dr hab. Maria Dębowska, prof. KUL, dr Edward Gigilewicz, a także obecni i byli pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej, Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym, Ośrodka Archiwów Bibliotek i Muzeów Kościelnych oraz Instytutu Leksykografii. Odczytane zostały gratulacje dla laureata od bp. Wiesława Lechowicza - przewodniczącego Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą KEP, o. dr. Mariana Brudzisza CSsR i prof. dr. hab. Andrzeja Chodubskiego. Okolicznościową laudację w zastępstwie dyrektora Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym - dr. hab. Tomasza Panfila, prof. KUL, wygłosił ks. Zych.

Reklama

Uroczystego wręczenia nagrody dokonał prorektor Narecki. Następnie głos zabrał dr Gigilewicz, który pokrótce przedstawił współpracę laureata z Instytutem Leksykografii. Przypomniał, że ks. Nir współpracuje z redakcją „Encyklopedii katolickiej” od 2. jej tomu i jest autorem 198 haseł oraz kilkunastu do jej suplementu. Oficjalną część uroczystości zakończył sam laureat, wygłaszając wykład zatytułowany „Archiwum Seminarium Polskiego w Orchard Lake 1978 - 2009”.

Rzecznik Episkopatu: różaniec nie może wywoływać sporów

2019-10-21 18:25

BP KEP / Warszawa (KAI)

"Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.

stock.adobe.com

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii.

Zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji – między ludźmi. Papież Polak mówił: „Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał”.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. „Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Plakat zapowiadający tegoroczny Marsz Niepodległości przedstawia zaciśniętą pięść trzymającą różaniec. Grafice towarzyszą słowa "Miej w opiece naród cały".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Krzyżyk z drewna wraku „Titanica” sprzedany za 11600 euro

2019-10-21 21:14

ts / Wiltshire (KAI)

Na aukcji w Wielkiej Brytanii sprzedano krzyż, wyrzeźbiony z drewna pochodzącego z wraku legendarnego „Titanica”. Jak poinformowały media brytyjskie, prosty, 13-centymetrowy krzyżyk, sprzedano 19 października w Wiltshire w pobliżu kurortu Bath. Nabywca zapłacił za niego 10 tys. funtów (około 50 tys. zł). Dom aukcyjny oczekiwał, że będzie to cena około 12-18 tys. funtów.

F.G.O. Stuart (1843-1923)/pl.wikipedia.org

Krzyżyk wyrzeźbiono w zakładzie Samuela Smitha. Był on członkiem załogi statku SS „Minia”, który po katastrofie zbierał na swój pokład zwłoki zmarłych pasażerów. Członkowie załogi zbierali także wyrzucone przez morze przedmioty, w tym części wraku z drzewa dębowego. Z tego drzewa Smith wyrzeźbił później krzyżyk, upamiętniający ponad 1500 ofiar zatopionego „Titanica”. Do czasu aukcji znajdował się on w posiadaniu potomków byłego marynarza.

Luksusowy parowiec „Titanic”, swego czasu największy statek świata, podczas swego pierwszego rejsu z Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku w kwietniu 1912 r. zderzył się z górą lodową i zatonął. Przedmioty z wraku odkrytego w 1985 r. osiągają wysokie ceny na aukcjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem