Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielskie Stowarzyszenie broni prof. Chazana

Niedziela bielsko-żywiecka 28/2014

[ TEMATY ]

list

Artur Stelmasiak

List otarty do ministra zdrowia wystosowało Stowarzyszenie Wspierania Rodziny w Bielsku-Białej. Dokument broni prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie oraz wszystkich lekarzy, którzy podpisali tzw. Deklarację wiary.
W liście datowanym na 25 czerwca br. przedstawiciele bielskiego stowarzyszenia przypomnieli, że prof. Chazan skorzystał ze swojego konstytucyjnego prawa zapewniającego mu wolność sumienia: „Odmówił przeprowadzenia aborcji oraz wskazania innego lekarza, który by tego dokonał, gdyż byłoby to działanie lub współdziałanie sprzeczne z jego sumieniem”. W dokumencie wskazano także artykuł 53. Konstytucji RP zapewniającej obywatelom naszego kraju wolność religii i wolność sumienia: „Podpisanie Deklaracji wiary jest więc korzystaniem ze swojego konstytucyjnego prawa do uzewnętrznienia swej wiary, które przysługuje każdemu obywatelowi RP, niezależnie od zawodu – w tym też lekarzom – i niezależnie od miejsca zatrudnienia – w tym też zatrudnionym w publicznej służbie zdrowia”. Przywołano także Ustawę o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 r. Zdaniem przedstawicieli Stowarzyszenia przepis ten nakładający na lekarza obowiązek wskazania pacjentowi możliwości przeprowadzenia aborcji, jest niekonstytucyjny, gdyż powoduje konflikt sumienia, którego wolność gwarantuje przecież Konstytucja RP. „Tym samym domagamy się podjęcia przez Pana Ministra inicjatywy ustawodawczej, która doprowadzi do zmiany ww. ustawy w sposób zapewniający jej zgodność z Konstytucją RP” – napisali sygnatariusze listu.
„Jako Stowarzyszenie działające w obszarze pomocy rodzinom widzimy ile zła i cierpień wywołuje możliwość dokonania aborcji. Pozbawia ona życia dzieci, ale też rani kobiety powodując, że borykają się one z syndromem poaborcyjnym, okalecza pokolenie młodych ludzi dotkniętych syndromem ocalonych oraz niszczy relacje społeczne” – wyjaśniają członkowie stowarzyszenia, podkreślając swoje poparcie wszystkich działań zmierzających do zlikwidowania lub ograniczenia tej zbrodni w społeczeństwie polskim. Na koniec wyrażono wdzięczność lekarzom, którzy opowiadają się po stronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Stowarzyszenie Wspierania Rodziny w Bielsku Białej prowadzi m.in. poradnię rodzinną z nauką naturalnego planowania rodziny, organizuje bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, terapeutyczną dla wszystkich zagrożonym przez współczesne choroby społeczne.
Do 2010 r. stowarzyszenie działało jako Ośrodek Wspierania Rodziny, który swe powstanie zawdzięcza diecezji bielsko-żywieckiej. Ośrodek został powołany dekretem biskupa Tadeusza Rakoczego jako placówka wspierająca i uzupełniająca działalność podejmowaną przez działający od 1996 r. Diecezjalny Fundusz Obrony Życia. Od grudnia 2008 do lipca 2010 r. Stowarzyszenie prowadziło Diecezjalny Dom Matki i Dziecka.

2014-07-08 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List Otwarty Johna Godsona do Pani Agnieszki Holland

[ TEMATY ]

polityka

list

Grzegorz Gałasiński/ www.johngodson.pl

Szanowna Pani Agnieszko,

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję