Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Odpust i intronizacja relikwii św. Jana Pawła II

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2014, str. 3

[ TEMATY ]

odpust

Archiwum Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Smolnej

W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie 22 czerwca br. odbył się odpust ku czci Patronki parafii, połączony z intronizacją relikwii św. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy św. z ceremoniałem wojskowym przewodniczył abp Stanisław Wielgus.
Rozpoczęto częścią modlitewną poświęconą św. Janowi Pawłowi II. Oprawę Mszy św. zapewnili „Lechici”, orkiestra wojskowa oraz młodzież, która przyjęła bierzmowanie. Wśród gości byli przedstawiciele wojska, straży celnej, więziennictwa, służby zdrowia, dyrekcje szkół.
Relikwie św. Jana Pawła II nieśli oficerowie 2. Pułku Strzelców Konnych. Abp. Wielgusa powitała młodzież, przedstawiciele Akcji Katolickiej i ks. prał. Andrzej Puzon, który powiedział m.in.:
– Dziś dla nas wielki dzień – odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy i intronizacja relikwii św. Jana Pawła II, które otrzymaliśmy z rąk JE abp. Mieczysława Mokrzyckiego. (…) Dziś tu, w Hrubieszowie, otwieramy serca przed Piotrem przychodzącym do nas w relikwiach św. Papieża – Jana Pawła II. (…) Ojcze Święty, witaj w Hrubieszowie! Ks. Arcybiskupie, niech zabrzmią teraz natchnione słowa, niech popłynie za nas Twoja modlitwa – powiedział ks. Prałat zwracając się do abp Wielgusa z prośbą o poświęcenie relikwiarza i obrazu św. Jana Pawła II. Aktowi poświęcenia towarzyszyła pieśń „Zostań z nami” w wykonaniu solistki Aleksandry Opały-Wójcik i zespołu „Lechici”.
Przy ołtarzu polowym rozpoczęła się Msza św. w oprawie rodziców, dyrekcji szkoły, wojska, młodzieży. W homilii abp Wielgus powiedział m.in.: – Wspominam Jana Pawła II bardzo osobiście jako rzeczywiście świętego człowieka. (...) Nikt, kto bliżej znał Jana Pawła II, nie miał wątpliwości, że jest to święty człowiek. Święty naszych czasów. Tak bardzo zasłużony dla naszego narodu i całego świata. On wniósł nowe treści do życia Kościoła, świata i chrześcijaństwa. Kochał ewangelicznie każdego. Wspaniale mówił o naszej odpowiedzialności za wiarę, za wychowanie, za Kościół, za Ojczyznę.
Ponad 120 osób przyjęło sakrament bierzmowania. W procesji z darami była świeca, kwiaty, wstęgi z sercami od młodzieży odprawiającej pierwsze piątki miesiąca, żołnierski ryngraf, owoce leśne, chleb i wino. Na zakończenie odbyło się poświęcenie krzyży pamiątkowych dla młodzieży oraz błogosławieństwo Eucharystyczne. Po Sumie ks. Arcybiskupa otoczyła grupa dawnych hrubieszowskich uczniów, prosząc o błogosławieństwo, obrazek i podpis w książce „Przestańcie się lękać”. W orszaku znaleźli się i tacy, którym abp Wielgus udzielał ślubu w Hrubieszowie.

2014-07-08 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed Matką Miłosierdzia

Jubileusz 30-lecia istnienia, połączony z uroczystością odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, świętowała 17 listopada wspólnota parafii Miłosierdzia Bożego w Łodzi-Teofilowie. Mszy św. dziękczynnej sprawowanej w parafialnej świątyni przewodniczył metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, a w koncelebrze uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych: księża pochodzący z parafii Miłosierdzia Bożego, byli i obecni jej wikariusze, kapłani z dekanatu Łódź-Teofilów i księża zaprzyjaźnieni z parafią. Na uroczystość – obok kapłanów, sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, parafian – przybyły asysty z parafii Matki Bożej Bolesnej, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Liturgię uświetniła obecność parafialnego pocztu sztandarowego oraz pocztu Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II wraz z delegacją młodzieży. Całe zgromadzenie dziękowało Bożej Opatrzności za 30 lat istnienia parafii. Dziękczynienie łączyło się z modlitwą w intencji miejscowej wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję