Reklama

Święci i błogosławieni

Dziękuję za bezpieczną podróż

Jeszcze nie dobiłam do brzegu, a przynajmniej tak czuję. Jeszcze został mi jakiś odcinek drogi, który mam do pokonania. I pewnie tak jak ten, co już poza mną – będzie miał łatwiejsze i trudniejsze miejsca. Te, które przemknę bezszelestnie i takie, na których się poobijam.
Życie.
Co sprawia, że właśnie teraz o tym myślę?
Czy jestem w jakimś wyjątkowym momencie swojej drogi?

Na wszystkich drogach moich…

Myślę o św. Krzysztofie, patronie kierowców. Jak często zdarza się nam, rozpoczynając dłuższą podróż, zwracać do niego o pomoc w bezpiecznym dotarciu do celu. Szczególnie w porze wakacji, kiedy przed nami perspektywa odpoczynku, zmiany otoczenia, przeżycia czegoś niecodziennego, na co zwykle brakuje nam czasu i możliwości. A od tego celu oddala nas spora odległość. Nie jakaś krótka codzienna droga z domu do pracy czy szkoły. Podróż, do której skrzętnie się przygotowujemy, studiując wcześniej trasę, by nie zabłądzić.
Przez wstawiennictwo św. Krzysztofa modlimy się: „O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą życia – proszę Cię przeto, spraw, bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj, o Panie, wszystkich, którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich”.

Patronie kierowców…

Dlaczego św. Krzysztof? Bo to on z człowieka służącego złu, otrzymał miano niosącego Chrystusa. Pewnego dnia przekonał się bowiem, że szatan boi się imienia Chrystusa. Zainteresował się, kim jest Chrystus, którego boi się ten, który sam siebie nazywał niepokonanym. Służbę złu zamienił na służbę Chrystusowi. Zapoznał się z nauką chrześcijańską i przyjął chrzest. Za pokutę i dla zadośćuczynienia, że służył szatanowi, postanowił zamieszkać nad Jordanem, w miejscu, gdzie woda była płytsza, by przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów, idących ze Wschodu do Ziemi Świętej. Pewnej nocy usłyszał głos Dziecka, które prosiło go o przeniesienie na drugi brzeg. Kiedy je wziął na ramiona, niespodziewanie poczuł ogromny przytłaczający ciężar, zdawało się, nie do pokonania. Zawołał: „Kto jesteś, Dziecię?”. Usłyszał „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat”. Stało się to więc niejako jego służbą i oddaniem; dźwiganie świata, to jednocześnie wzięcie na siebie odpowiedzialności i niełatwego ciężaru, wymagającego wysiłku.
Św. Krzysztofie, podświadomie szukający Boga, pragnący służyć Najsilniejszemu Władcy, pracujący dla dobra bliźnich, mężnie walczący z żywiołem, przez Dzieciątko Jezus nawiedzony, dźwigający Tego, który ciężar grzechów świata nosił, cudem zakwitnięcia suchej laski odznaczony, apostołem przez Dzieciątko Jezus mianowany, któryś tysiączne serca pogan przeistaczał, zwycięzco pokus, bohaterski Męczenniku, patronie pielgrzymów, patronie podróżujących, patronie kierowców, patronie lotników i marynarzy, patronie kolejarzy, opiekunie możny, św. Krzysztofie, łaską wysłuchań przez Boga nagrodzony…
Powtarzamy z wiarą, że i tym razem westchnie za nami do naszego wspólnego Ojca podczas kolejnej naszej podróży.

Reklama

A wracając do Życia…

Kiedy byłam na początku swojej drogi, sama nie miałam możliwości prosić nikogo o wstawiennictwo; o to, by od pierwszej chwili dobrze zacząć. Wszyscy tak samo zaczynamy tę podróż. Wtedy taką rolę przyjmują rodzice, jeśli oczywiście sami nie są zagubieni czy zajęci tzw. życiem. Troską o niełatwą codzienność i zabezpieczaniem siebie i rodziny przed „wszystkim” i na „wszystko”. Bywają też trudne nawet do nazwania sytuacje, które przeszkadzają dorosłym w prawdziwym zabezpieczeniu przychodzącego na świat człowieka.

Rodzice

Jesteśmy najważniejsi na początku tej drogi swoich dzieci. Zanim podejmiemy próby jakiegokolwiek zabezpieczania potomka na życie, niech odruchem naszym stanie się najważniejsze przygotowanie go do Życia. Powierzenie go opiece Tego, który ma moc uzdrawiania wszelkich trudności, pokazywania sensu w bólu, rozpaczy. Ma moc obdarzania łaskami, między którymi bardzo ważna jest łaska zdolności do odczuwania radości z rzeczy małych, drobnych, pozornie nieistotnych. Ta umiejętność wyposaża nas w cierpliwość i pokorę na sytuacje nieprzewidziane, zaskakujące czy bolesne. Jeśli potrafimy się cieszyć z pokonywania codziennych małych ścieżek, znajdziemy siłę także na te niebotyczne odległości i łatwiej będzie je przebyć bezpiecznie i bezkolizyjnie. Jest jeszcze jedna umacniająca łaska, pomagająca kroczyć wcześniej obraną drogą. To umiejętność godzenia się na to, na co nie ma się wpływu.

Droga i św. Krzysztof

Nie wiem, czy to jest jakiś szczególny moment mojego Życia, ale na pewno ważny. Od jakiegoś czasu rozumiem, że każda chwila jest ważna, choć większość na takie nie wygląda. Ale jeśli porównać nasze ziemskie istnienie z drogą – zawsze możemy przyznać, że przed nami jakaś droga istnieje, zawsze więc możemy uznać, że to początek, choćby najkrótszej podróży. Początek, który warto powierzyć Bogu, aby doprowadził nas do celu bezszelestnie...

2014-07-15 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krajowy duszpasterz kierowców: Polacy jeżdżą bezpieczniej niż kiedyś

2020-07-13 12:35

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

kierowcy

Hans/pixabay.com

Polacy jeżdżą dużo bezpieczniej niż kiedyś – stwierdził w rozmowie z KAI ks. dr Marian Midura – krajowy duszpasterz kierowców.

Od 19 do 26 lipca obchodzony będzie XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa z „Akcją św. Krzysztof”, w ramach której organizacja MIVA Polska zaprasza kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili 1 gr na środki transportu dla misjonarzy.

Zdaniem krajowego duszpasterza kierowców, w ostatnich dziesięciu latach, nastąpiła duża poprawa, zarówno pod względem stanu dróg, jak i bezpieczeństwa jazdy. W jego ocenie, większość kierowców dba o bezpieczeństwo, co jest jest widoczne na polskich drogach. - Polacy jeżdżą ostrożniej niż kiedyś. Oczywiście wciąż jest jakiś procent kierowców, zwłaszcza młodych, którzy chcą poczuć siłę samochodu i prędkość, ale to również zmienia się na lepsze i jest ich znacznie mniej – zaakcentował.

Wielu kierowców stosuje się również do zaleceń takich jak korytarz życia czy jazda na suwak. - Często jeżdżę po Polsce i widzę, że kierowcy są pod tym względem dobrze wyedukowani. Kiedyś ludzie zwyczajnie nie wiedzieli jak reagować w sytuacji gdy widzą lub słyszą karetkę. Tak samo wygląda kwestia jazdy na suwak. To jest naprawdę dobrze zorganizowane. Czasem potrzeba lat żeby ludzie przyswoili pewne zmiany, tymczasem nowe przepisy w Polsce już świetnie działają – stwierdził ks. Marian Midura.

Duchowny wspomniał, że istotnym problemem, na który należy reagować jest jazda po spożyciu alkoholu lub następnego dnia po piciu. Jego zdaniem, każdy kto widzi taką osobę wsiadającą do samochodu powinien „zabrać jej kluczyki” i wyjaśnić, że wiąże się to z absolutnym zagrożeniem zdrowia i życia. - Choć statystyki dotyczące wypadków nietrzeźwych kierowców również znacznie się poprawiły, kierowcy wciąż mają z tym problem. Zwłaszcza na drugi dzień po wypiciu, kiedy często wydaje się, że człowiek jest już całkiem trzeźwy, natomiast promile wciąż są we krwi. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji również nie można jechać – podkreślił duszpasterz kierowców.

Dodał, że problemem bywa również prowadzenie samochodu i jednoczesne korzystanie z telefonów. - To problem lenistwa, obecnie w każdym samochodzie można włączyć zestaw głośnomówiący i bez problemu rozmawiać bez użycia rąk – powiedział, oceniając, że mandaty za takie zachowanie powinny być dużo wyższe, ponieważ stanowi to ogromne zagrożenie na drodze.

Kapłan zauważył też problem związany z paleniem papierosów podczas jazdy, za co w Polsce nie są przewidziane żadne sankcje. - W takim przypadku policja i tak powinna zareagować i pouczyć, że samochód nie jest prowadzony w sposób bezpieczny. Od razu widać, że pojazd nie jedzie płynnie – stwierdził.

Ks. Marian Midura nadmienił, że na zmniejszenie ilości wypadków w ostatnim czasie mogła mieć wpływ panująca epidemia. Okazuje się jednak, że choć było ich mniej, były cięższe, ponieważ kierowcy widząc pustą drogę jechali szybciej i bardziej brawurowo.

- Oby święty Krzysztof patron kierowców nas wspierał i doprowadzał do trzeźwego, rozsądnego poruszania się po drodze, abyśmy pod jego opieką bezpiecznie docierali do celu. To moja modlitwa, i życzenia. Niech św. Krzysztof się wszystkimi opiekuje i wszystkich prowadzi – podsumował krajowy duszpasterz kierowców.

„Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa” - pod tym hasłem obchodzony będzie XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa i „Akcja św. Krzysztofa”. W tym roku, ze względu na epidemię nie będzie specjalnych obchodów inicjatywy. Odbędą się jednak Msze święte w parafiach z modlitwą za kierowców i zbiórkami pieniędzy na środki transportu dla misjonarzy. W Dzień św. Krzysztofa zaplanowano również modlitwę z Jasnej Góry w czasie apelu Jasnogórskiego, by otoczyć modlitwą wszystkich kierowców i podróżujących misjonarzy na całym świecie.

Z okazji nadchodzącego Tygodnia św. Krzysztofa, MIVA Polska przypomniała opracowany przez siebie Dekalog Kierowcy. Oto jego treść:

"Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:1. Nie będziesz egoistą na drodze, 2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi, 3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę - umiej też podziękować, 4. Szanuj pieszych, 5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy, 6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny, 7. Nie bądź brawurowy w prędkości, 8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, 9. Pomagaj potrzebującym na drodze, 10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji".

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

2020-07-14 08:17

[ TEMATY ]

Donald Trump

Andrzej Duda

wPolityce.pl /PAP/EPA

Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump pogratulował w poniedziałek Andrzejowi Dudzie reelekcji, podkreślając, że liczy na dalszą współpracę w zakresie "obronności, handlu, energii oraz bezpieczeństwa telekomunikacyjnego".

"Gratuluję mojemu przyjacielowi prezydentowi Andrzejowi Dudzie z Polski jego historycznej reelekcji!" - napisał na Twitterze amerykański przywódca. Dodał, że oczekuje "dalszej ważnej wspólnej pracy w wielu sprawach, w tym w obronności, handlu, energii i bezpieczeństwie telekomunikacyjnym".

24 czerwca Duda spotkał się w Białym Domu z Trumpem. Prezydenci Polski i USA rozmawiali w "cztery oczy", odbyły się również rozmowy delegacji, a na koniec konferencja prasowa w Ogrodzie Różanym. Przywódcy zapowiedzieli m.in. podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej.

W cztery dni po wizycie polskiego prezydenta w Waszyngtonie odbyła się pierwsza tura polskich wyborów prezydenckich. Prawo do udziału w drugiej zapewnili sobie w niej Andrzej Duda oraz kandydat KO Rafał Trzaskowski.

W drugiej turze głosowano w Polsce w niedzielę. Na prezydenta RP został wybrany Andrzej Duda; zgodnie z końcowymi wynikami PKW uzyskał on 51,03 proc. głosów; za jego kontrkandydatem opowiedziało się 48,97 proc. wyborców. (PAP)

mobr/wr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję