Reklama

Dziękuję za bezpieczną podróż

2014-07-15 12:30

Agnieszka Chadzińska
Edycja zamojsko-lubaczowska 29/2014

Graziako

Jeszcze nie dobiłam do brzegu, a przynajmniej tak czuję. Jeszcze został mi jakiś odcinek drogi, który mam do pokonania. I pewnie tak jak ten, co już poza mną – będzie miał łatwiejsze i trudniejsze miejsca. Te, które przemknę bezszelestnie i takie, na których się poobijam.
Życie.
Co sprawia, że właśnie teraz o tym myślę?
Czy jestem w jakimś wyjątkowym momencie swojej drogi?

Na wszystkich drogach moich…

Myślę o św. Krzysztofie, patronie kierowców. Jak często zdarza się nam, rozpoczynając dłuższą podróż, zwracać do niego o pomoc w bezpiecznym dotarciu do celu. Szczególnie w porze wakacji, kiedy przed nami perspektywa odpoczynku, zmiany otoczenia, przeżycia czegoś niecodziennego, na co zwykle brakuje nam czasu i możliwości. A od tego celu oddala nas spora odległość. Nie jakaś krótka codzienna droga z domu do pracy czy szkoły. Podróż, do której skrzętnie się przygotowujemy, studiując wcześniej trasę, by nie zabłądzić.
Przez wstawiennictwo św. Krzysztofa modlimy się: „O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą życia – proszę Cię przeto, spraw, bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj, o Panie, wszystkich, którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich”.

Patronie kierowców…

Dlaczego św. Krzysztof? Bo to on z człowieka służącego złu, otrzymał miano niosącego Chrystusa. Pewnego dnia przekonał się bowiem, że szatan boi się imienia Chrystusa. Zainteresował się, kim jest Chrystus, którego boi się ten, który sam siebie nazywał niepokonanym. Służbę złu zamienił na służbę Chrystusowi. Zapoznał się z nauką chrześcijańską i przyjął chrzest. Za pokutę i dla zadośćuczynienia, że służył szatanowi, postanowił zamieszkać nad Jordanem, w miejscu, gdzie woda była płytsza, by przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów, idących ze Wschodu do Ziemi Świętej. Pewnej nocy usłyszał głos Dziecka, które prosiło go o przeniesienie na drugi brzeg. Kiedy je wziął na ramiona, niespodziewanie poczuł ogromny przytłaczający ciężar, zdawało się, nie do pokonania. Zawołał: „Kto jesteś, Dziecię?”. Usłyszał „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat”. Stało się to więc niejako jego służbą i oddaniem; dźwiganie świata, to jednocześnie wzięcie na siebie odpowiedzialności i niełatwego ciężaru, wymagającego wysiłku.
Św. Krzysztofie, podświadomie szukający Boga, pragnący służyć Najsilniejszemu Władcy, pracujący dla dobra bliźnich, mężnie walczący z żywiołem, przez Dzieciątko Jezus nawiedzony, dźwigający Tego, który ciężar grzechów świata nosił, cudem zakwitnięcia suchej laski odznaczony, apostołem przez Dzieciątko Jezus mianowany, któryś tysiączne serca pogan przeistaczał, zwycięzco pokus, bohaterski Męczenniku, patronie pielgrzymów, patronie podróżujących, patronie kierowców, patronie lotników i marynarzy, patronie kolejarzy, opiekunie możny, św. Krzysztofie, łaską wysłuchań przez Boga nagrodzony…
Powtarzamy z wiarą, że i tym razem westchnie za nami do naszego wspólnego Ojca podczas kolejnej naszej podróży.

Reklama

A wracając do Życia…

Kiedy byłam na początku swojej drogi, sama nie miałam możliwości prosić nikogo o wstawiennictwo; o to, by od pierwszej chwili dobrze zacząć. Wszyscy tak samo zaczynamy tę podróż. Wtedy taką rolę przyjmują rodzice, jeśli oczywiście sami nie są zagubieni czy zajęci tzw. życiem. Troską o niełatwą codzienność i zabezpieczaniem siebie i rodziny przed „wszystkim” i na „wszystko”. Bywają też trudne nawet do nazwania sytuacje, które przeszkadzają dorosłym w prawdziwym zabezpieczeniu przychodzącego na świat człowieka.

Rodzice

Jesteśmy najważniejsi na początku tej drogi swoich dzieci. Zanim podejmiemy próby jakiegokolwiek zabezpieczania potomka na życie, niech odruchem naszym stanie się najważniejsze przygotowanie go do Życia. Powierzenie go opiece Tego, który ma moc uzdrawiania wszelkich trudności, pokazywania sensu w bólu, rozpaczy. Ma moc obdarzania łaskami, między którymi bardzo ważna jest łaska zdolności do odczuwania radości z rzeczy małych, drobnych, pozornie nieistotnych. Ta umiejętność wyposaża nas w cierpliwość i pokorę na sytuacje nieprzewidziane, zaskakujące czy bolesne. Jeśli potrafimy się cieszyć z pokonywania codziennych małych ścieżek, znajdziemy siłę także na te niebotyczne odległości i łatwiej będzie je przebyć bezpiecznie i bezkolizyjnie. Jest jeszcze jedna umacniająca łaska, pomagająca kroczyć wcześniej obraną drogą. To umiejętność godzenia się na to, na co nie ma się wpływu.

Droga i św. Krzysztof

Nie wiem, czy to jest jakiś szczególny moment mojego Życia, ale na pewno ważny. Od jakiegoś czasu rozumiem, że każda chwila jest ważna, choć większość na takie nie wygląda. Ale jeśli porównać nasze ziemskie istnienie z drogą – zawsze możemy przyznać, że przed nami jakaś droga istnieje, zawsze więc możemy uznać, że to początek, choćby najkrótszej podróży. Początek, który warto powierzyć Bogu, aby doprowadził nas do celu bezszelestnie...

Tagi:
św. Krzysztof

Reklama

Jutro XIV Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy

2019-07-24 11:20

BP KEP / Warszawa (KAI)

W czwartek, 25 lipca, we wspomnienie św. Krzysztofa już po raz 14. będzie obchodzony Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Ogólnopolskie uroczystości z modlitwą w intencji bezpieczeństwa na drogach odbędą się w Zagórzu na Podkarpaciu pod przewodnictwem abp. Adama Szala.

©bnenin - stock.adobe.com

W związku z przypadającym w Tygodniu św. Krzysztofa Dniem Bezpiecznego Kierowcy o ostrożną, kulturalną i rozważną jazdę na co dzień zaapelowali ks. podinsp. dr Marian Midura – krajowy duszpasterz kierowców, Krzysztof Hołowczyc – kierowca rajdowy oraz Fundacja Kierowca Bezpieczny. Zwrócili się do wszystkich uczestników ruchu o poszanowanie życia, bo jest ono darem Bożym. „Kierujmy się miłością na drogach!” – wzywają w apelu.

Ogólnopolskie uroczystości z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy rozpoczną się modlitwą za wszystkich kierowców 25 lipca w parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Zagórzu. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Po Eucharystii udzieli on błogosławieństwa kierowcom i dokona obrzędu poświęcenia pojazdów.W południe zebrani odmówią modlitwę Anioł Pański w intencji kierowców, o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, za ofiary wypadków i za zmarłych funkcjonariuszy. Następnie zostanie poświęcona figura św. Krzysztofa. Po uroczystościach będzie miał miejsce piknik bezpieczeństwa ruchu drogowego, podczas którego będzie można obejrzeć m.in. pokazy ratownictwa drogowego i edukacyjne pokazy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Obok uroczystości w Zagórzu w całej Polsce z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy będzie trwała modlitwa w intencji kierowców i uczestników ruchu drogowego, a po Mszach św. będą święcone pojazdy. Modlitwom w intencji kierowców będą towarzyszyć działania, których celem jest troska o bezpieczeństwo na drogach – troska o zdrowie i życie ludzkie, bezpośrednie wpływanie na świadomość komunikacyjną społeczeństwa, a także propagowanie trzeźwej i bezpiecznej jazdy. Tego dnia Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przeprowadzi akcję „Dzień bez mandatu”, podczas której kierowcy, którzy popełnili drobne wykroczenia, zamiast otrzymać mandat, wezmą udział w próbie na symulatorze zderzeń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Indie: Kościół ratuje wdowy, już nie od stosu, ale od odrzucenia

2019-11-19 18:03

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va / Koczin (KAI)

Kościół katolicki w Koczinie w południowych Indiach zamierza pomóc wdowom w ponownym małżeństwie. Są one poddawane w tym kraju ostracyzmowi i dlatego nawet młode wdowy bardzo rzadko ponownie wychodzą za mąż. Właśnie w tym celu biskupi ze stanu Kerala stworzyli specjalną stronę internetową, gdzie kobiety mogą się rejestrować, aby uzyskać wsparcie.

youtube.com

Bez pomocy ponowne wyjście za mąż w Indiach jest praktycznie niemożliwe. Kobieta bez męża nie przedstawia w tym kraju żadnej wartości. Często zaraz po śmierci mężczyzny jest ona wyrzucana na ulice bez środków do życia. Choć dziś nie musi już spłonąć razem z ciałem męża na jego pogrzebowym stosie, to tę tradycję zastąpił powszechny ostracyzm i pogarda. „Uważamy, że wdowy w żaden sposób nie powinny być dyskryminowane. Chcemy zmienić ich postrzeganie w naszej wspólnocie” – powiedział ks. Paul Madassery, sekretarz Komisji ds. Rodziny przy radzie biskupów stanu Kerala.

Pierwszym krokiem było stworzenie „Forum dla wdów”. Na spotkaniu, które odbyło się w Koczinie, ustalono ich najpilniejsze potrzeby. „Zaczynamy tworzyć listę wdów. Ponieważ pierwszy raz zbieramy dane w takiej skali, z każdej diecezji, zajmie nam to przypuszczalnie ponad rok” – powiedział ks. Madassery. Stworzono też specjalną stronę internetową, na której wdowy mogą się zarejestrować same. Wybrane kobiety zostaną podzielone na grupy i otrzymają odpowiednie przeszkolenie. „Niektóre z nich nie mają pojęcia, że przysługuje im rządowa pomoc, będziemy je szkolić, aby wiedziały, jak ją uzyskać” – wyjaśnił ks. Madassery.

Los indyjskich wdów jest bardzo ciężki. Rytuał Sati, czyli samospalenie wdowy na stosie pogrzebowym męża, jest silnie zakorzeniony głównie wśród starszych lub bardzo religijnych mieszkańców Indii. Choć zwyczaj ten został prawnie zakazany w Indiach ponad 30 lat temu, jest jeszcze czasami praktykowany. Sama jego obecność pokazuje, jakie miejsce w społeczeństwie indyjskim zajmuje wdowa – powinna zniknąć. Dziś Indie zmieniły się. Nakłanianie wdowy do samobójstwa nie jest już tak częste. Rytuał samospalenia zastąpiło jednak powszechne odtrącenie – wykluczenie społeczne i rodzinne. W Indiach kobieta staje się istotą społeczną dopiero po wyjściu za mąż. Dlatego pozbawiona mężczyzny nie przedstawia żadnej wartości. Nikt jej nie chce, nawet jej synowie. Powszechne jest wyrzucanie wdów na ulice bez środków do utrzymania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Włochy: antykoncepcja hormonalna może prowadzić do samobójstwa

2019-11-20 09:13

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Rzym (KAI)

Za rezygnację z przekazywania życia i stosowanie antykoncepcji trzeba niekiedy zapłacić wysoką cenę. Świadectwem tego jest rozporządzenie wydane przez Włoską Agencję Leków (Aifa). Odtąd na wszystkich antykoncepcyjnych środkach hormonalnych musi widnieć ostrzeżenie, że ich zażywanie może prowadzić do depresji lub skłonności samobójczych.

dalaprod/Fotolia.com

Jak podaje agencja ANSA, o nowym rozporządzeniu poinformowani zostali zarówno producenci środków antykoncepcyjnych, jak i lekarze. Włoska Agencja Leków uzasadnia swą decyzję badaniami i oceną zagrożenia wśród pacjentek stosujących hormonalną antykoncepcję w Europie.

Depresja już wcześniej była zaliczana do niepożądanych skutków ubocznych środków hormonalnych. Teraz mówi się wprost o skłonnościach samobójczych. Pacjentki, które zauważą, że stosowanie pigułki powoduje u nich zmianę nastroju, powinny się skontaktować z lekarzem – czytamy w nocie Włoskiej Agencji Leków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem