Reklama

W hołdzie Braciom Szkolnym

Niedziela Ogólnopolska 30/2014, str. 45

W latach 1945-49 Bracia Szkolni prowadzili w Dusznikach-Zdroju szkołę i Dom Dziecka „Orlęta” dla sierot wojny. Wychowankowie tej zasłużonej placówki w dowód pamięci o swoich wychowawcach, z godną podziwu konsekwencją, organizują aż do tej pory zjazdy koleżeńskie i dbają o zachowanie pamięci o niezmiernie ważnej w powojennym czasie placówce. Takie spotkanie odbyło się w Dusznikach-Zdroju 27 czerwca br. i było połączone z uroczystością odsłonięcia i poświęcenia obelisku ku czci Braci Szkolnych działających w tym mieście w latach 1945-49. Obelisk został ufundowany przez władze miasta. W uroczystości udział wzięli: Andrzej Rymarczyk – burmistrz miasta, Jan Śmielak – przewodniczący Rady Miasta, br. Marian Szamrej – prowincjał Braci Szkolnych, br. Marian Cieszkowski – dyrektor Domu Prowincjalnego w Częstochowie, br. Lucjan Popławski – dyrektor Szkoły Braci Szkolnych oraz 11 wychowanków dusznickich „Orląt”. Poświęcenia obelisku dokonał o. Jarosław Zatoka, franciszkanin – proboszcz kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w asyście ks. Zbigniewa Wichrowicza – proboszcza kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Władze miasta odznaczyły pamiątkowymi medalami obecnych na uroczystości braci szkolnych oraz wychowanków placówki.

2014-07-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję