Reklama

Niedziela Rzeszowska

Na szlaku z Janem Pawłem II

Płaskowyż Draboża: z Salwatoru do Kalwarii Zebrzydowskiej

Niedziela rzeszowska 32/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

szlaki papieskie

MAGDALENA I MIROSŁAW OSIP-POKRYWKA

Szlak papieski „Nie lękajcie się” pasmem Draboża wiedzie starą trasą pielgrzymkową, którą od pokoleń wierni podążali z Krakowa do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W latach 50. XX wieku wędrował tymi drogami również ks. Karol Wojtyła podczas jednodniowych wypadów za miasto, kończących się najczęściej u Matki Bożej Kalwaryjskiej. Malownicza trasa zaczyna się na przedmieściach Krakowa w dolinie Wisły, następnie wspina się na zalesione zbocza Niedźwiedziego Pasma, a kończy w Kalwarii, jednym z najulubieńszych miejsc Papieża Polaka.

Trasa rozpoczyna się przed położonym na wiślanej skarpie klasztorem Norbertanek, jednym z najstarszych w Krakowie zespołów kościelno-klasztornych. Dalej wiedzie pod Kopiec Kościuszki i w kierunku Bielan, pod bramę klasztoru Ojców Kamedułów. Karol Wojtyła jako kapłan, biskup i kardynał wiele razy odwiedzał erem Kamedułów na Bielanach. Był tu także jako papież – z niezapowiedzianą wizytą – 19 sierpnia 2002 r.

Za Laskiem Wolskim szlak biegnie wzdłuż Wisły, przy stopniu wodnym Kościuszko przechodzi pod wiaduktem i dociera do Piekar i Rącznej. Po drodze mijamy kapliczkę upamiętniającą postój w Rącznej wojsk Jana III Sobieskiego 15 sierpnia 1683 r., w drodze na odsiecz do Wiednia. Grzbietem wzniesienia, przez przysiółek Dzikowiec, docieramy pod kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rącznej.

Reklama

Do Rącznej kard. Karol Wojtyła przybył 24 maja 1971 r., aby wesprzeć parafian w zamiarze budowy kościoła. Wieś mimo swej długiej historii nie miała świątyni. Wierni na niedzielne Msze św. gromadzili się na łące przy niewielkiej kapliczce zbudowanej prawdopodobnie w 1929 r. na działce rodziny Gruców (Posmysiów). Właśnie w tym miejscu kard. Wojtyła spotkał się z wiernymi i wypowiedział znamienne słowa: „Jestem z Wami! Nie lękajcie się”. Dla upamiętnienia wspomnianego wydarzenia w wybudowanym po latach kościele w Rącznej znalazła się kaplica Okno Jana Pawła II, w której umieszczono rzeźbę „Papieża Mistycznego”.

Na terenie gminy Czernichów szlak pokonuje wzniesienie Powieszon i prowadzi pod ceglany kościół parafialny NMP Królowej Polski w Dąbrowie Szlacheckiej. Za kościołem, na skrzyżowaniu, trzeba skręcić w lewo, zgodnie z drogowskazem „Wołowice, Czernichów”. Przy wyjeździe z Czernichowa kierujemy się w stronę przeprawy na Wiśle. Po przeprawieniu się na prawy brzeg Wisły droga prowadzi nas do Brzeźnicy i dalej do Marcyporęby. Tu największą atrakcją turystyczną jest drewniany kościół św. Marcina z 1670 r.

Dalej, w Kopytówce, przy skrzyżowaniu znajduje się skromna kapliczka upamiętniająca przekazanie obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej ze wsi Kopytówka do Kalwarii. Szlak wiedzie przez las i górę Draboż do Zebrzydowic i w końcu do Kalwarii Zebrzydowskiej, najbardziej znaczącego po Jasnej Górze sanktuarium maryjnego w Polsce, odwiedzanego przez prawie półtora miliona osób rocznie. Gdy 13 kwietnia 1929 r. jako 9-letni chłopiec Karol Wojtyła stracił matkę, odbył wówczas z ojcem pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ojciec przyprowadził go do kaplicy z cudownym obrazem, a uklęknąwszy, wskazał na Matkę Bożą Kalwaryjską i powiedział: „Karolu, teraz to jest twoja matka...”. Od tego czasu Karol Wojtyła bywał tu wielokrotnie, przemierzając kalwaryjskie ścieżki. Sanktuarium odwiedził też dwukrotnie jako papież, w 1979 i 2002 r. Zgodził się również przyjąć tytuł honorowego obywatela miasteczka.

Reklama

Więcej informacji oraz szczegółowy opis szlaku można znaleźć w książce autorów tego artykułu pt. „Na szlaku z Janem Pawłem II – 22 trasy piesze, rowerowe i kajakowe w Polsce” wydanej przez Bezdroża.

* * *

Przebieg trasy: Kraków Salwator – Bielany – Piekary – Rączna – Dąbrowa Szlachecka – Wołowice – Czernichów – Brzeźnica – Marcyporęba – Kopytówka – Drabóż – Zebrzydowice – Kalwaria Zebrzydowska

Orientacyjny czas na przebycie: wersja piesza ok. 10 h, wersja rowerowa ok. 6 h

Długość trasy: 44 km

Oznaczenie trasy: Główne miejsca oznakowane symbolem szlaku papieskiego – żółty krzyżyk na niebieskim tle. Częściowo trasa oznakowana przez PTTK: Czernichów – Brzeźnica (czarny), Drabóż – Kalwaria PKP (niebieski), Kalwaria PKP – Kalwaria Sanktuarium (zielony).

Skala trudności: łatwy

2014-08-07 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na papieskich szlakach

Niedziela sosnowiecka 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

szlaki papieskie

Góry

św. Jan Paweł II

Ks. Marek Gąsiorek

Ukochane góry św. Jana Pawła II

Czas wakacyjnego wypoczynku to spotkanie z pięknem stworzonego przez Boga świata. Na różnych szlakach potwierdza On swoją obecność ukrytą w pięknie krajobrazu i szczególnych miejsc wartych zauważenia.

W roku 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II wielu jego czcicieli wyruszy w miejsca z nim związane, jak np.: sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, ukochany Kraków czy Kalwaria Zebrzydowska i rodzinne Wadowice. Także i w naszej diecezji warto wybrać się na „papieski szlak”, by zobaczyć usytuowane w pięknie otaczającej przyrody i zabudowy pomniki ukazujące jego osobę.

Pierwszym pomnikiem wystawionym w hołdzie Ojcu Świętemu z racji II pielgrzymki do ojczyzny (16.06-23.06.1983), jest posąg w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzwono-Sierbowicach. Przedstawia on papieża w postawie stojącej, w sutannie, z rękami ugiętymi w łokciach i wyciągniętymi przed siebie. Można go zobaczyć przemierzając szlaki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Warto także zajrzeć do Ogrodzieńca. Tan w parafii Przemienienia Pańskiego ciekawie ukazano jego postać. Pomnik przedstawia Jana Pawła II siedzącego i odpoczywającego na skale, co podkreślają umieszczone tam słowa: „Ty jesteś skała i na tej skale zbuduję mój kościół” (Mt 16, 18). Ojciec Święty, ubrany w sutannę, lewą ręką wspiera się na lasce, a prawą trzyma uniesioną w geście pozdrowienia. Pomnik został ufundowany w „hołdzie czci i wdzięczności” przez parafian z Ogrodzieńca.

Kto zostaje w mieście może zobaczyć ciekawą realizację w miejscu spotkania Ojca Świętego z mieszkańcami diecezji sosnowieckiej, na Placu Papieskim w Sosnowcu-Zagórzu. Tam stanął kilkumetrowy pomnik papieża, ubranego w sutannę oraz stułę, który w geście pozdrowienia wyciąga rozłożone ręce ku patrzącym. Stojąc na stylizowanej barce, stanowiącej element obszernej kompozycji, zaprasza wszystkich na rejs do portu zbawienia. W tym rozłożeniu ramion zawiera się program całego pontyfikatu, otwarcia się na Chrystusa, wedle słów: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.

CZYTAJ DALEJ

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

2020-08-06 11:15

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Specjalne pozdrowienia dla pielgrzymów przekazał ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski. Po raz pierwszy w historii uczestniczy jako pielgrzym duchowy w Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę.

- Tym razem nogi odmówiły mi posłuszeństwa, ale jestem duchowo ze wszystkimi pielgrzymami. Czuję doskonale łączącą nas więź. Teraz wiem, jak czas pielgrzymkowy przeżywają uczestnicy duchowi. Byłem od początku tworzenia się wrocławskiej pielgrzymki, jestem i dalej będę tu z Wami – mówił Orzech w rozmowie z dziennikarzem Niedzieli.

Odwiedziliśmy dzisiaj specjalnie ks. Orzechowskiego, żeby pokazać mu materiał filmowy, który udało nam się zebrać do tej pory z trasy pielgrzymki. Orzech obejrzał wywiad z bp Jackiem Kicińskim, „belgijkę” oraz świadectwa pielgrzymów. Bardzo współczuł tym, którzy zmokli na trasie i widać było ten błysk w oku, kiedy rozmawialiśmy o różnych etapach wędrówki.

Wspominał też jak uczył się organizacji pielgrzymki na przykładzie Warszawy, jak miał okazję się spotkać i porozmawiać z bł. ks. Jerzym Popiełuszko podczas pielgrzymki ludzi pracy. Dzisiejsze spotkanie było dobrą okazją, żeby nagrać specjalne pozdrowienia dla wszystkich pielgrzymów 40. PPW na Jasną Górę. Zobaczcie:

CZYTAJ DALEJ

Gmina Laskowa: Złote Krzyże Zasługi dla kapłanów

2020-08-07 11:52

Maria Fortuna-Sudor

W święto Przemienienia Pańskiego, w czasie odpustu parafialnego w Jaworznej, trzech kapłanów z gminy Laskowa, z dekanatu Ujanowice, otrzymało przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Złote Krzyże Zasługi.

Wyróżnionym; ks. prał. Józefowi Cieśli z Jaworznej, ks. prał. Józefowi Treli ze Żmiącej i ks. prał. Stanisławowi Węgrzynowi z Kamionki Małej, medale uroczyście przekazał wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec. W Mszy św. odpustowej uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, pochodzący z Jaworznej kapłani oraz licznie zebrani parafianie.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii oraz do czytania Niedzieli Małopolskiej. W numerze na 23 sierpnia ukaże się obszerny artykuł upamiętniający to piękne wydarzenie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję