Reklama

Duchowość

Abyśmy Byli Jedno IX

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

2014-08-07 11:28

Niedziela toruńska 32/2014, str. 8

[ TEMATY ]

krucjata

ARCHIWUM REDAKCJI

W 1978 r. św. Jan Paweł II zwrócił się do swoich rodaków z prośbą, by zadbali o godność swojego narodu. Odpowiedzią na ten apel było powołanie do życia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zwanej również Dziełem Niepokalanej, Matki Kościoła.

Co to jest KWC?

To dzieło, które powstało z inicjatywy członków Ruchu Światło-Życie pod przewodnictwem ks. Franciszka Blachnickiego. „Dokonało się to oficjalnie 8 czerwca 1979 r. na lotnisku w Nowym Targu w obecności św. Jana Pawła II. Ojciec Święty wpisał swoje błogosławieństwo do Księgi Czynów Wyzwolenia poprzedniego dnia w celi św. Maksymiliana w Oświęcimiu” – podaje ks. Wacław Dokurno, diecezjalny moderator KWC diecezji toruńskiej. Patronami Krucjaty są św. Maksymilian Maria Kolbe oraz św. Stanisław Biskup i Męczennik.

KWC to koło ratunkowe rzucone słabym, tracącym nadzieję i rządzonym przez nałogi ludziom przez tych, którzy pragną być wsparciem, przykładem i rozbudzeniem nadziei na wyzdrowienie i wyzwolenie się z mocy uzależnienia. Wyzwolenie zatem rozumiane jest wprost wobec uzależnionych jako uwolnienie się od nałogu i lęku oraz pośrednio, gdyż tylko człowiek wolny wewnętrznie jest w stanie oddać część siebie na rzecz drugiego człowieka w postaci świadomego wyboru dyktowanego miłością chrześcijańską.

Reklama

Znaki rozpoznawcze KWC

Herb Krucjaty zawiera zawołanie „Nie lękajcie się” wypowiadane często przez Jezusa; krzyż jako symbol wolności i miłości, a pod nim dwie litery – wielkie „M” symbolizujące Maryję i małe „m”, czyli „my”.

Księga Czynów Wyzwolenia to spis nazwisk osób, które podjęły dar abstynencji i zdecydowały się na przynależność do KWC.

Krzyż KWC to ikona wzorowana krzyżem św. Franciszka. Biedaczyna z Asyżu usłyszał kiedyś od Boga: „Idź i odbuduj mój dom”. Zrozumiał, że Pan Bóg oczekuje od niego odrodzenia życia w ludzie Bożym. Taki też cel obiera KWC.

Kościół Wotum wybudowany ku czci Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Nowym Targu. Kamień węgielny pod budowę świątyni pochodzi z grobu św. Stanisława i został poświęcony przez św. Jana Pawła II w 1979 r.

Jak to wygląda w praktyce?

Jeżeli w twoim środowisku jest ktoś, kto cierpi z powodu nadużywania alkoholu: sam uzależniony, jego rodzina czy przyjaciele, możesz pomóc takiej osobie poprzez dobrowolne podjęcie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Oznacza to, że w imię miłości chrześcijańskiej zdecydujesz się na czasową bądź bezterminową abstynencję w intencji tej właśnie osoby. Abstynencja w rozumieniu KWC nie nadaje alkoholowi etycznie ujemnego znaku ani też nie stawia abstynencji jako jedynie pozytywnej postawy wobec alkoholu. Abstynencja w rozumieniu KWC to świadomie podjęte wyrzeczenie, post, który w połączeniu z codzienną modlitwą nabiera charakteru podjęcia krzyża w imię miłości i zbawienia bliźniego.

Najważniejszą formą działania KWC jest świadectwo stylu życia jej członków. Abstynencja nie polega na odrzucaniu leków czy potraw, w których skład wchodzi alkohol; nie wyklucza również używania go do celów liturgicznych. Chodzi tu o zwalczenie zwyczaju picia, a więc nie pić, nie namawiać do picia i nie częstować alkoholem: wódką, winem, piwem itp. I przede wszystkim należy być w tym autentycznym. Jaki bowiem przykład daje wodzirej chrześcijański, który głosi, że jako chrześcijański nie będzie wznosił na zabawie toastów, by nie być kojarzonym z alkoholem, po czym sam ten alkohol w ukryciu spożywa?

Członkowie KWC, oprócz modlitwy indywidualnej, spotykają się systematycznie na wspólnej modlitwie. Ich zadaniem jest również ewangelizacja, a więc głoszenie z wiarą Jezusa jako tego, który przynosi nadzieję i zbawienie. Oprócz tego wyjeżdżają na pielgrzymki, rekolekcje, organizują imprezy bezalkoholowe (sylwester, wesele) i na różne sposoby pomagają osobom uzależnionym.

Aby włączyć się w dzieło KWC, należy skontaktować się z dowolną wspólnotą Ruchu Światło-Życie; w diecezji toruńskiej w większości poprzez kręgi Domowego Kościoła.

(na podstawie informacji z www.kwc.oaza.pl oraz broszury „Być wolnym” ks. Wacława Dokurno)

11 lipca w Ostrowąsie odbył się dzień wspólnoty, w którym udział wzięły oazy (Dzieci Bożych, młodzieżowe i rodzin) z Suchej w Borach Tucholskich, Zamku Bierzgłowskiego i Ostrowąsa

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: 40 lat Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2019-06-08 13:44

[ TEMATY ]

krucjata

Ks. Adam Stachowicz

Składanie deklaracji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

Ruch Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC), zrzeszający abstynentów i działający na rzecz abstynencji od alkoholu, obchodzi 40-lecie istnienia. Z tej okazji bp Adam Wodarczyk przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności. W homilii zachęcał wszystkich do pogłębionej modlitwy, zwłaszcza za młodych.

Z diecezji gliwickiej, bielsko-żywieckiej, katowickiej, a nawet gdańskiej przybyli członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, aby wspólnie przeżywać 40. rocznicę tego dzieła. Spotkali się w Katowicach, w kościele – wotum KWC pod wezwaniem Niepokalanej Jutrzenki Wolności.

Bp Wodarczyk zauważył, że wydarzenia związane z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka oraz Ruchem Światło-Życie należy odczytywać w pewnej sekwencji. – 50 lat temu powstał Ruch Światło-Życie. Po 10 latach powstaje to wielkie dzieło, jakim jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka. To jedno z najbardziej owocnych dzieł. Żywe świadectwo. Po kolejnych 10 latach przeżywamy w Polsce przemiany, gdzie widzimy owocowanie tej wielkiej modlitwy Jana Pawła z placu Piłsudskiego, kiedy modlił się „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi” – mówił biskup.

Duchowny mówił również o pielgrzymce do Warszawy z 2009 podczas której dziękowano za 30-lecie Krucjaty oraz modlitwy św. Jana Pawła II. – Wiązało się to z błogosławieństwem krzyża, który tam do dzisiaj stoi – przypomniał biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Mówiąc o samym dziele Krucjaty Wyzwolenia Człowieka zauważył, że „różnych tłumaczeń, czy to trzeba takiego czynu, czy to konieczne, czy może należy inaczej - było wiele”. – Każdy z nas wie, przed iloma pokusami szatańskimi to dzieło nas uchroniło. Wydawało by się, że to każdy składa ofiarę, ale faktycznie jest tak, że to każdy został uratowany – zauważył bp Wodarczyk.

Zachęcał także członków KWC do wytrwałej modlitwy zwłaszcza za młodzież, która zastanawia się czy podjąć to niełatwe dzieło. – Dzisiaj młodzi są poddani wielu trudnym bodźcom, więc myślę, że składanie tych deklaracji jest pewnie nawet trudniejsze niż kiedyś. O nich trzeba się bardzo modlić. To jest wielkie wyzwanie! – apelował.

Ks. Wojciech Ignasiak, duszpasterz trzeźwości archidiecezji katowickiej oraz moderator Ośrodka Profilaktyczno-Szkoleniowego im. ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach zauważył, że spotkanie ze św. Janem Pawłem II w Nowym Targu było wielkim umocnieniem i wielką inspiracją dla Ruchu Światło-Życie.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka zrzesza w swoich szeregach całkowitych abstynentów i zmierza do tego, aby jak najwięcej ludzi w imię miłości do Niepokalanej nakłonić do decyzji całkowitej abstynencji od alkoholu.

Abstynencja w KWC ma przede wszystkim wartość nadprzyrodzoną, jako akt ekspiacji, wynagrodzenia za grzechy pijaństwa. Chodzi w niej o dobrowolne wyrzeczenie się alkoholu z motywu miłości Boga i bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga

2020-01-24 19:38

[ TEMATY ]

młodzi

USA

Donald Trump

marsz dla życia

Wikipedia

Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie.

Był on pierwszą urzędującą głową państwa, która wzięła udział w tym dorocznym wydarzeniu, organizowanym przez obrońców życia.

Oprócz stolicy odbywają się one także w innych miastach USA w okolicach dnia 22 stycznia, kiedy przypada niechlubna rocznica decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1973 r. o legalizacji aborcji w całym kraju. Głosami siedmiu sędziów przeciwko dwóm zezwolił on na przerywanie ciąży na terenie całego kraju.

Prezydent USA zwrócił uwagę na obecność na marszu dziesiątek tysięcy młodych ludzi. - Młodzi ludzie są w sercu Marszu dla Życia. To wasze pokolenie czyni z Ameryki naród prorodzinny i wspierający życie - mówił Trump. Dodał, że wśród zgromadzonych jest też wielu polityków.

- Kiedy widzimy obraz dziecka w łonie matki, dostrzegamy majestat Bożego stworzenia - stwierdził prezydent. Zadeklarował, że nie wesprze żadnego ustawodawstwa, które osłabiałoby ochronę życia nienarodzonych. - Nienarodzone dzieci nigdy nie miały silniejszego obrońcy w Białym Domu - dodał.

- Ja walczę dla was, a wy walczycie dla tych, którzy nie mają głosu. I zwyciężymy! (...) Razem jesteśmy głosem pozbawionych głosu - zaznaczył prezydent.

Dodał, że „każde życie przynosi na ten świat miłość, każde dziecko przynosi rodzinie radość, każda osoba jest warta ochrony”. - A przede wszystkim wiemy, że każda ludzka dusza jest boska, a każde ludzkie życie, narodzone i nienarodzone zostało uczynione na święty obraz wszechmogącego Boga - stwierdził Trump.

Ostro skrytykował skrajnie proaborcyjne stanowisko Demokratów, dopuszczających ją aż do chwili urodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Byśmy wszyscy stanowili jedno. Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Gorzowie

2020-01-26 14:07

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Aleksandra Bedka

Nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy katedralnej

W miniony piątek 24 stycznia br. zakończyliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwo podsumowujące odbyło się w gorzowskiej kaplicy katedralnej pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Kobusa, proboszcza tutejszej parafii, ks. Jarosława Szmajdy, proboszcza parafii prawosławnej w Gorzowie Wlkp. oraz ks. Tadeusza Kuźmickiego, ojca duchownego seminarium w Paradyżu i referenta ds. ekumenizmu w diecezji. Obecni byli także członkowie Kościoła ewangelicko-augsburskiego, którzy reprezentowali nieobecnego ks. bp Mirosława Wolę – pan Paweł Leszczyński ze współbratem. Podczas nabożeństwa zgromadzeni wierni mogli wysłuchać homilii wygłoszonej przez proboszcza Kościoła prawosławnego, który zachęcał do budowania jedności na wzór chrystusowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję