Reklama

Niedziela radiowa u Pani Tomaszowskiej

2014-08-07 11:28

Małgorzata Godzisz
Edycja zamojsko-lubaczowska 32/2014, str. 1, 4

Graziako

Maryjo Panno, któraś w Tomaszowie;
Słyniesz cudami, chorym dajesz zdrowie,
czarty odganiasz i przywracasz życie.
Nie jeden łask Twych doznaje obficie.
Pod Twą obronę, Najświętsza Maryja,
idę mizerny z grzesznikami i ja.
Stań mi się Matką, o Matko Litości,
niechaj dostąpię Twojej łaskawości

Słowa tej pieśni są na ustach wielu, którzy, przychodząc do Pani Tomaszowskiej w cudownym wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej, proszą o potrzebne łaski. I tak Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej zagościło 13 lipca br. w parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim. Okazją do spotkania był odpust parafialny ku czci Matki Bożej Szkaplerznej i 20. rocznica koronacji łaskami słynącego obrazu. Tego dnia mogłam z bliska przyjrzeć się, jak żyje parafia i jakim kultem otaczana jest Pani Tomaszowska.

Maryja prowadzi do Chrystusa i sakramentów. Zdaniem proboszcza tego miejsca ks. prał. Czesława Grzyba, to dzięki wstawiennictwu Matki Bożej dokonuje się tu wiele dobrych dzieł. Drzwi do kościoła są ciągle otwarte, a jego wnętrze wypełnia cicha modlitwa wiernych. Przychodzą i młodzi i starsi. To urzeka i potwierdza, że miejsce jest szczególne.

Spotykając ludzi tworzących tę wspólnotę parafialną czuje się, że w tym miejscu jest żywy i prawdziwy Kościół, bogaty w liczne grupy modlitewne, m.in.: III Franciszkański Zakon Świecki, Akcję Katolicką, Legion Maryi, Ruch Światło-Życie czy Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”. Jedną z osób, z którą rozmawiałam była Barbara Borkowska z Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. Przypomniała mi o modlitwie za zmarłych, by uwalniać ich od grzechów. Osobiście doświadcza ona pomocy dusz czyśćcowych prosząc o pomoc w rozwiązaniu jakiejś trudnej sprawy. W co trzecią sobotę miesiąca pani Barbara uczestniczy we Mszy św. przyjmując Komunię św. jako dar serca za dusze w czyśćcu cierpiące. – Tak wiele osób nie wie, że ktoś, kto odchodzi, umiera, często trafia do czyśćca, dlatego że nie zdążył i czas mu nie pozwolił żałować za grzechy. Tylko dusza czysta może oglądać światło Boże. Osoba, która umiera, jest może w stanie łaski, ale nie odpokutowała za grzechy i nie wynagrodziła Panu Bogu. Musi przez pewien czas zostać w czyśćcu – powiedziała Barbara Borkowska.

Reklama

Maryi wdzięczna za opiekę i prowadzenie była też Sabina Wilczyńska, przełożona III Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy tutejszej parafii. Uczestniczyła też w koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim. Dzieląc się swoimi wspomnieniami, powiedziała o duchowym przygotowaniu w parafii poprzez adoracje Najświętszego Sakramentu, Msze św. i indywidualne modlitwy. – Wielkie łaski spływały na cały Tomaszów i spływają. To dotknięcie Matki Bożej jest bardzo odczuwalne. Tu Maryja dokonuje wielkich przemian ludzkich. Byłam świadkiem spowiedzi mężczyzny, który po 50 latach ukląkł przy kratkach konfesjonału… Matka Boża jest dla mnie perłą, która tyle mi dała i daje, dlatego powierzam Jej swoje życie – wyznała Sabina Wilczyńska.

Tego dnia homilie podczas Niedzieli Radiowej głosił o. Piotr Hensel, karmelita bosy z Krakowa. Przypomniał wiernym, czym jest tajemnica szkaplerza i jakie płyną łaski z jego przyjęcia: Kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie zostanie potępiony. Noszący szkaplerz jako czciciel Matki Bożej zapewnia sobie Jej opiekę co do duszy i ciała w tym życiu, i szczególną pomoc w godzinie śmierci. Każdy, kto pobożnie nosi szkaplerz św. i zachowuje czystość według stanu, zostanie wyprowadzony z czyśćca osobiście przez Matkę Bożą w pierwszą sobotę po swej śmierci. Ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego, są duchowo złączeni z Zakonem Karmelitańskim i mają udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci, a więc we Mszach św., Komuniach św., umartwieniach, modlitwach, postach itp.

Odwiedzając sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej trzeba wyciągnąć pewne wnioski. Sięgając do publikacji „Parafia rzymskokatolicka pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Tomaszowie Lubelskim” pod red. ks. Zygmunta Jagiełły, możemy przeczytać m.in.: „Przez długie lata istnienia parafii oraz obecności Matki Bożej Tomaszowskiej na tych ziemiach można stwierdzić, że kult i wiara w Boga nie zanikła, pomimo iż przez lata mieszkańcy byli doświadczani przez wojny, najazdy, zarazy, pożogi i zaborców, pozostali wierni swej wierze i trwali przy świątyni. W ostatnich latach XX wieku znacznie rozszerzył się kult Matki Bożej Tomaszowskiej Szkaplerznej, co zaowocowało koronacją cudownego obrazu. (…) Stała się ona zachętą, aby przez rozwój kultu do Maryi, zawierzyć życie poszczególnych osób, rodzin, parafii i całego miasta. Parafia tomaszowska miała zawsze dobrych, pobożnych i zaradnych duszpasterzy, szczególnie proboszczów, o czym świadczy liczba ich od początku założenia parafii”: trzydziestu.

Tagi:
rocznica

Wdzięczni za diecezję

2019-10-29 12:48

Marek Zygmunt
Edycja świdnicka 44/2019, str. 1, 4

Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio zakończono obchody 15-lecia erygowania przez Papieża Polaka diecezji świdnickiej i ustanowienia bp. Ignacego Deca jej pierwszym pasterzem

Marek Zygmunt
Na uroczystości przybył abp Salvatore Pennacchio

Jubileuszowe obchody zainaugurowano 23 marca br. Mszą św. sprawowaną także przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Kolejnymi elementami uczczenia tej rocznicy były: Msza św. koncelebrowana na wałbrzyskim stadionie przez kard. Stanisława Dziwisza w intencji św. Jana Pawła II, odpust diecezjalny ku czci św. Stanisława pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika oraz 383. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Zabierając głos na początku Mszy św. kończącej jubileuszowe obchody, ordynariusz naszej diecezji bp Ignacy Dec przypomniał, że w tym roku obchodziliśmy 100-lecie przywrócenia relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Polską, taką samą rocznicę pierwszego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski oraz 40-lecie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.

– Dlatego też wgłębiamy się w papieskie przesłanie z tej pielgrzymki podczas różnych sympozjów, w homiliach i w szkolnych katechezach. A w obchody wspomnianych rocznic włączyliśmy także 15-lecie erygowania naszej diecezji – podkreślił bp Ignacy Dec.

Ksiądz Biskup w serdecznych słowach powitał m.in. nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, hierarchów diecezji legnickiej: biskupa seniora Stefana Cichego i biskupa pomocniczego Marka Mendyka, bp. Adama Bałabucha, pracowników Świdnickiej Kurii Biskupiej z jej kanclerzem ks. prał. dr. Stanisławem Chomiakiem, wykładowców i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego z rektorem ks. prał. dr. Tadeuszem Chlipałą. Przedstawicieli Caritas z jej dyrektorem ks. prał. Radosławem Kisielem, członków Kapituł Katedralnych z Wrocławia, Legnicy i Świdnicy oraz Kapituł Kolegiackich z Wałbrzycha, Strzegomia i Kłodzka. Uczynił to także pod adresem reprezentantów parlamentu: Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej, Ireneusza Zyski, władz państwowych z wicewojewodą dolnośląskim Jarosławem Kresą, samorządowych z prezydentem Świdnicy Beatą Moskal-Słaniewską i wójtem gminy Świdnica Teresą Mazurek.

W homilii abp Salvatore Pennacchio podkreślił, że największą miłością życia Jana Pawła II był Jezus Chrystus. W imię tej miłości św. Jan Paweł II służył człowiekowi i światu. W jego życiorysie, nauczaniu mamy szukać istotnych punktów odniesienia do formowania naszej postawy, naszego spojrzenia na rzeczywistość, na stawienie czoła wyzwaniom, które przynosi nam współczesność.

– Dzięki niemu wielu ludzi na całym świecie umocniło swoją wiarę, odnalazło się we wspólnocie Kościoła i otworzyło na światło Ewangelii, aby według niej kształtować swoje życie osobiste, rodzinne i społeczne – zauważył kaznodzieja. Wskazał dalej, że musimy poznawać głębiej jego spojrzenie na sprawy świata i Kościoła, jego styl służby Bogu i człowiekowi, utożsamiając się z wartościami, które on reprezentował, zwłaszcza troską o życie, o poszanowanie godności człowieka, o większą sprawiedliwość, o solidarność w życiu społecznym.

Na zakończenie Mszy św. odczytano specjalne posłanie, w którym Ojciec Święty Franciszek udzielił uczestnikom uroczystości i całej diecezji świdnickiej swojego apostolskiego błogosławieństwa. Nuncjusz Apostolski w Polsce wręczył Pasterzowi Kościoła świdnickiego medal pamiątkowy z pontyfikatu papieża Franciszka. Bp Ignacy Dec przekazał z kolei abp. Salvatore Pennacchio jubileuszowy różaniec, a na budynku Świdnickiej Kurii Biskupiej Ksiądz Arcybiskup poświęcił specjalną tablicę upamiętniającą rocznicowe obchody. Potem wszyscy uczestnicy Eucharystii przemaszerowali w uroczystym pochodzie prowadzeni przez Orkiestrę Górniczą na teren Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie ugoszczono ich posiłkiem przygotowanym przez diecezjalną Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Mokrzycki o nowych biskupach dla Ukrainy: nasz Kościół potrzebuje nowych sił

2019-11-12 20:22

kcz (KAI Lwów) / Lwów

- Cieszymy się bardzo, że Kościół rzymskokatolicki w Ukrainie ostatnio otrzymał dwóch biskupów Aleksandra Jazłowieckiego i Mikołaja Łuczoka – powiedział KAI abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. - Jesteśmy Ojcu Franciszkowi bardzo wdzięczni za te dwie nominacje młodych kapłanów, którzy wzbogacą także i nasz tutaj kolegium biskupów i będą też dla nas wsparciem.

Krzysztof Tadej

- Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ niektórzy biskupi mianowani jeszcze na początku odnowienia struktur Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie już odeszli do wieczności i wielu jest już na emeryturze – wyjaśnił abp Mokrzycki. – Nowe nominacje to dla nas oznaka, że nasz Kościół jest żywy, że potrzebuje nowych sił by jak najlepiej otoczyć troską nasz Kościół, kapłanów, siostry zakonnych, ale przede wszystkim wiernych.

Lwowski metropolita zaznaczył, że obaj nowi biskupi pochodzą z Ukrainy. 40-letni ks. Aleksander Jazłowiecki, którego święcenia biskupie odbyły się w sobotę, 9 listopada, w konkatedrze św. Aleksandra w Kijowie będzie pomagał bp. Witalijowi Krywickiemu, ordynariuszowi diecezji kijowsko-żytomierskiej. Bp Jazłowiecki pochodzi z Gibałówki k. Szarogrodu na Podolu, gdzie przez okres komuny przetrwały największe skupiska katolików obrządku łacińskiego w tym kraju.

Z kolei 45-letni dominikanin Mikołaj Łuczok, którego 11 listopada papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji mukaczewskiej urodził w Mukaczewie na Zakarpaciu. „Ks. bp Antal Majnek z Mukaczewa już od dłuższego czasu zwracał się z prośbą o koadiutora albo biskupa pomocniczego – mówił dalej abp Mokrzycki. - Biskup nominat Mikołaj Łuczok pochodzi z Zakarpacia i bardzo dobrze zna ten teren i zna języki tamtejszego ludu Bożego - ukraiński, węgierski, słowacki, polski, rosyjski. Jest z tej ziemi i będzie rozumiał tamtych wiernych, a także tradycje tamtejszego Kościoła”.

Abp Mokrzycki nie ukrywał, że archidiecezja lwowska trochę żałuje dominikanina. „Ojciec Mikołaj Łuczok był przez wiele lat związany z archidiecezją lwowską, poprzez duszpasterstwo akademickie we Lwowie. Bardzo dobrze rozwinął także duszpasterstwo przy kościele Matki Bożej Gromnicznej. Jego posługa była bardzo prężna, więc jego odejście będzie z uszczerbkiem dla tej wspólnoty. Ale cieszymy się, że teraz powróci do swojej macierzystej i będzie służył Kościołowi lokalnemu” – powiedział abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan ufa w sprawiedliwy wyrok sądu australijskiego w sprawie kard. G. Pella

2019-11-13 20:15

kg (KAI) / Melbourne

Stolica Apostolska potwierdza swe zaufanie do australijskiego wymiaru sprawiedliwości, uznając decyzję Sądu Najwyższego Australii, który przyjął prośbę kard. George'a Pella; jest świadoma tego, że kardynał zawsze utrzymywał, że jest niewinny. Ogłoszone 13 listopada oświadczenie watykańskiego Biura Prasowego zapewnia jednocześnie ponownie o "swej bliskości z tymi, którzy ucierpieli wskutek seksualnego wykorzystywania ich przez duchowieństwo.

Ks. Cezary Chwilczyński

13 listopada australijski Sąd Najwyższy, będący ostatnim szczeblem systemu sądowniczego w tym kraju, zapowiedział spotkanie z prawnikami kard. Pella w celu rozpatrzenia odwołania, przedstawionego przez purpurata, od skazania go na 6 lat więzienia. Karę tę wymierzył mu w grudniu ub.r. sąd w Melbourne za przestępstwa seksualne, jakich duchowny miał się dopuścić wobec dwóch nieletnich. Sprawa, którą zajmie się obecnie Sąd Najwyższy, ma na celu dalsze pogłębienie tego tematu przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wyrok pierwszej instancji, wydany w lutym br., potwierdził w sierpniu Sąd Najwyższy stanu Victoria stosunkiem głosów 2:1. Kardynał, który stale utrzymuje, że jest niewinny i odrzuca wszelkie oskarżenia, postanowił we wrześniu zwrócić się w tej sprawie do Sądu Najwyższego Australii, a więc do ostatniej instancji tamtejszego wymiaru sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem