Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela radiowa u Pani Tomaszowskiej

Maryjo Panno, któraś w Tomaszowie;
Słyniesz cudami, chorym dajesz zdrowie,
czarty odganiasz i przywracasz życie.
Nie jeden łask Twych doznaje obficie.
Pod Twą obronę, Najświętsza Maryja,
idę mizerny z grzesznikami i ja.
Stań mi się Matką, o Matko Litości,
niechaj dostąpię Twojej łaskawości

Słowa tej pieśni są na ustach wielu, którzy, przychodząc do Pani Tomaszowskiej w cudownym wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej, proszą o potrzebne łaski. I tak Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej zagościło 13 lipca br. w parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim. Okazją do spotkania był odpust parafialny ku czci Matki Bożej Szkaplerznej i 20. rocznica koronacji łaskami słynącego obrazu. Tego dnia mogłam z bliska przyjrzeć się, jak żyje parafia i jakim kultem otaczana jest Pani Tomaszowska.

Maryja prowadzi do Chrystusa i sakramentów. Zdaniem proboszcza tego miejsca ks. prał. Czesława Grzyba, to dzięki wstawiennictwu Matki Bożej dokonuje się tu wiele dobrych dzieł. Drzwi do kościoła są ciągle otwarte, a jego wnętrze wypełnia cicha modlitwa wiernych. Przychodzą i młodzi i starsi. To urzeka i potwierdza, że miejsce jest szczególne.

Reklama

Spotykając ludzi tworzących tę wspólnotę parafialną czuje się, że w tym miejscu jest żywy i prawdziwy Kościół, bogaty w liczne grupy modlitewne, m.in.: III Franciszkański Zakon Świecki, Akcję Katolicką, Legion Maryi, Ruch Światło-Życie czy Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”. Jedną z osób, z którą rozmawiałam była Barbara Borkowska z Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. Przypomniała mi o modlitwie za zmarłych, by uwalniać ich od grzechów. Osobiście doświadcza ona pomocy dusz czyśćcowych prosząc o pomoc w rozwiązaniu jakiejś trudnej sprawy. W co trzecią sobotę miesiąca pani Barbara uczestniczy we Mszy św. przyjmując Komunię św. jako dar serca za dusze w czyśćcu cierpiące. – Tak wiele osób nie wie, że ktoś, kto odchodzi, umiera, często trafia do czyśćca, dlatego że nie zdążył i czas mu nie pozwolił żałować za grzechy. Tylko dusza czysta może oglądać światło Boże. Osoba, która umiera, jest może w stanie łaski, ale nie odpokutowała za grzechy i nie wynagrodziła Panu Bogu. Musi przez pewien czas zostać w czyśćcu – powiedziała Barbara Borkowska.

Maryi wdzięczna za opiekę i prowadzenie była też Sabina Wilczyńska, przełożona III Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy tutejszej parafii. Uczestniczyła też w koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim. Dzieląc się swoimi wspomnieniami, powiedziała o duchowym przygotowaniu w parafii poprzez adoracje Najświętszego Sakramentu, Msze św. i indywidualne modlitwy. – Wielkie łaski spływały na cały Tomaszów i spływają. To dotknięcie Matki Bożej jest bardzo odczuwalne. Tu Maryja dokonuje wielkich przemian ludzkich. Byłam świadkiem spowiedzi mężczyzny, który po 50 latach ukląkł przy kratkach konfesjonału… Matka Boża jest dla mnie perłą, która tyle mi dała i daje, dlatego powierzam Jej swoje życie – wyznała Sabina Wilczyńska.

Tego dnia homilie podczas Niedzieli Radiowej głosił o. Piotr Hensel, karmelita bosy z Krakowa. Przypomniał wiernym, czym jest tajemnica szkaplerza i jakie płyną łaski z jego przyjęcia: Kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie zostanie potępiony. Noszący szkaplerz jako czciciel Matki Bożej zapewnia sobie Jej opiekę co do duszy i ciała w tym życiu, i szczególną pomoc w godzinie śmierci. Każdy, kto pobożnie nosi szkaplerz św. i zachowuje czystość według stanu, zostanie wyprowadzony z czyśćca osobiście przez Matkę Bożą w pierwszą sobotę po swej śmierci. Ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego, są duchowo złączeni z Zakonem Karmelitańskim i mają udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci, a więc we Mszach św., Komuniach św., umartwieniach, modlitwach, postach itp.

Odwiedzając sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej trzeba wyciągnąć pewne wnioski. Sięgając do publikacji „Parafia rzymskokatolicka pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Tomaszowie Lubelskim” pod red. ks. Zygmunta Jagiełły, możemy przeczytać m.in.: „Przez długie lata istnienia parafii oraz obecności Matki Bożej Tomaszowskiej na tych ziemiach można stwierdzić, że kult i wiara w Boga nie zanikła, pomimo iż przez lata mieszkańcy byli doświadczani przez wojny, najazdy, zarazy, pożogi i zaborców, pozostali wierni swej wierze i trwali przy świątyni. W ostatnich latach XX wieku znacznie rozszerzył się kult Matki Bożej Tomaszowskiej Szkaplerznej, co zaowocowało koronacją cudownego obrazu. (…) Stała się ona zachętą, aby przez rozwój kultu do Maryi, zawierzyć życie poszczególnych osób, rodzin, parafii i całego miasta. Parafia tomaszowska miała zawsze dobrych, pobożnych i zaradnych duszpasterzy, szczególnie proboszczów, o czym świadczy liczba ich od początku założenia parafii”: trzydziestu.

2014-08-07 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrzest dał Polsce cywilizację życia i nową kulturę

Niedziela podlaska 51/2015, str. 8

[ TEMATY ]

rocznica

chrzest

Jan Krakowski

Delegacje z wszystkich parafii diecezji odebrały z rąk Księdza Biskupa poświęcone świece jubileuszowe

Delegacje z wszystkich parafii diecezji odebrały
z rąk Księdza Biskupa poświęcone świece jubileuszowe

Podczas Eucharystii celebrowanej przez bp. Tadeusza Pikusa w katedrze Trójcy Świętej w Drohiczynie w pierwszą niedzielę Adwentu 29 listopada uroczyście zainaugurowano obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w diecezji drohiczyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję