Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kardynał i tłumy u Matki Bożej Śnieżnej

Setki pielgrzymów przybyło 3 sierpnia na Trzonkę (729 m n.p.m) w Beskidzie Małym. Tu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz celebrował Mszę św. odpustową ku czci Matki Bożej Śnieżnej.

Zbocze góry zaroiło się wokół kapliczki rzeszą pielgrzymów z okolicznych miejscowości. Pielgrzymowały całe rodziny. Kapliczka była pięknie udekorowana. Obraz Matki Bożej Śnieżnej umieszczono na zewnątrz i ukwiecono. Ołtarz umieszczono na bocznej ścianie kapliczki frontem do zbocza góry, na której usadowili się pielgrzymi, a uroczystości uświetniła strażacka orkiestra dęta z Roczyn. Kapliczkę wybudowano prawdopodobnie w XVIII wieku jako wotum za uratowanie życia w czasie wojny.

Reklama

Eucharystię celebrowaną przy kapliczce z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej poprzedziła modlitwa różańcowa. Wśród kapłanów zgromadzonych na Trzonce znalazł się także proboszcz z Porąbki, ks. Eugeniusz Nycz i proboszcz z Czańca, ks. Stanisław Śmietana.

W homilii kard. Kazimierz Nycz odwołał się do dogmatów maryjnych i historii kultu Matki Bożej w różnych miejscach świata. Porównywał je do kultu maryjnego na Trzonce. – W 362 r., po Soborze efeskim, 5 sierpnia – w środku upalnego rzymskiego lata na jedno ze wzgórz miał spaść śnieg. Ten śnieg wskazał miejsce, w którym ma być czczona Matka Boża Rodzicielka. To jest dzisiejsza Bazylika w Santa Maria Maggiore w Rzymie ze sławnym obrazem, który jest jakby przedłużeniem kultu Matki Bożej nazwanej Śnieżną, ze względu na ten znak, który po soborze dał Bóg – powiedział Kardynał. To, co wydarzyło się na Trzonce „ma także znak podobieństwa do tego wskazania przez Bożą Opatrzność miejsca, w którym w tej okolicy ludzie gromadzą się tak licznie, aby oddawać cześć Matce Bożej, zwanej tutaj Śnieżną” – zauważył. Podkreślił, że trzeba prosić Maryję, aby obejmowała opieką wszystkie sprawy, którymi żyje Kościół, m.in. zbliżający się synod dotyczący rodziny czy Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. Zaapelował też o modlitwę o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Po Mszy św. orkiestra z Roczyn dała krótki koncert. Odpusty na Trzonce organizuje się od lat 50. ubiegłego wieku. Wówczas pielgrzymowała tutaj młodzież z Czańca z proboszczem, ks. Janem Stachańczykiem. Natomiast od 1959 r. kapliczka należy do parafii Narodzenia NMP w Porąbce.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O czasach ostatecznych i wierze w Ochabach

[ TEMATY ]

odpust

Monika Jaworska

- Św. Marcin jako pierwszy został ogłoszony świętym, nie będąc męczennikiem. Ale może dlatego, że rozłożył to męczeństwo na długie lata swojego życia, bo było pełne problemów, porażek, stresujących sytuacji. Czasem wydaje się, że łatwiej ponieść jakąś jednorazową ofiarę, a tak trudno długotrwale zmagać się z jakimiś życiowymi doświadczeniami - powiedział ks. Stanisław Lubaszka w parafii św. Marcina w Ochabach. Tam w niedzielę 17 listopada odbył się odpust parafialny.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję