Reklama

Niedziela Częstochowska

Seniorzy przeciwko zawłaszczaniu przestrzeni publicznej

Wpłynął do redakcji „Niedzieli” list od Klubu Seniora działającego przy Oddziale Akcji Katolickiej w częstochowskiej parafii św. Stanisława BM. List ten, a właściwie stanowisko – dotyczy „powtarzających się imprez, zawłaszczających przestrzeń publiczną Częstochowy w rejonie Alei Najświętszej Maryi Panny i pl. Biegańskiego, a organizowanych przez władze miasta”.

Autorzy listu przypominają, że projekt renowacji tej części miasta nosił tytuł „Wzmocnienie Centrum Pielgrzymkowego w Częstochowie poprzez modernizację Alei Najświętszej Maryi Panny” i w 65 proc. był finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Resztę dołożono z budżetu miejskiego, czyli z podatków nas wszystkich. Tymczasem, jak twierdzą autorzy listu, przestrzeń ta wykorzystywana jest niezgodnie z charakterem projektu. Władze miejskie stworzyły tam – cytujemy – „centrum rozrywkowo-handlowo-jarmarczne”. „Przykładem ww. sytuacji – czytamy dalej – był «Marsz dla Życia» (czerwiec br.), którego uczestnicy, w tym osoby niepełnosprawne, matki z małymi dziećmi na wózkach i osoby starsze, przechodząc z klasztoru na Jasnej Górze, zmuszeni byli do przejścia chodnikiem dla pieszych, zderzając się z przechodniami, gdyż pasaż środkowy Alei oraz pl. Biegańskiego zajęte były w tym czasie przez handlowców i kupujących na zorganizowanym przez władze Częstochowy jarmarku żywnościowym i wystawę samochodów”.

Reklama

Autorzy listu-stanowiska wyrażają w związku z tym swoje niezadowolenie oraz obywatelski sprzeciw wobec takiego postępowania władz miejskich. „Oczekujemy – czytamy dalej – respektowania uzgodnionych wcześniej z władzami kościelnymi, tj. z Kurią Archidiecezji Częstochowskiej oraz władzami paulinów na Jasnej Górze, terminów zajęcia przestrzeni publicznej (Alei NMP i pl. Biegańskiego) przez imprezy organizowane (w tym wydawanie pozwoleń) przez władze miasta Częstochowy”.

Stanowisko Klubu Seniorów z parafii św. Stanisława wywołuje ważny temat – metod wykorzystywania przestrzeni publicznej przez władze miejskie. Doboru wydarzeń kulturalnych dziejących się na centralnym placu Częstochowy, ich poziomu (także tego mierzonego w decybelach) oraz całej atmosfery, która części tych spotkań towarzyszy, a na którą coraz częściej uskarżają się nasi czytelnicy – mieszkańcy okolicznych domów.

Do tematu więc powrócimy w najbliższym czasie.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaszubi do premiera Tuska: wprowadzenie zw. partnerskich to atak na ład społeczny

Zamiar wprowadzenia związków partnerskich, w tym dla osób tej samej płci oznacza walkę z małżeństwem przez pozbawienie go szczególnej roli, jaką pełni. To atak na ład społeczny i wartości, jakie wyznajemy - napisali Kaszubi w liście otwartym do premiera Donalda Tuska. W południe złożyli w tej sprawie protest w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję