Reklama

Niedziela Podlaska

Duchowe sprzątanie. Jak zrobić miejsce dla Boga w naszym życiu?

Po raz 10. w dniach 19-26 lipca w Jastarni i Zatoką Pucką wspólnota Ruchu Rodzin Nazaretańskich z diecezji drohiczyńskiej przeżywała letnie rekolekcje. W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedziały rodziny z różnych stron Polski. Razem 216 osób w wieku od 1. roku życia do 80 lat

Niedziela podlaska 33/2014, str. 8

[ TEMATY ]

rekolekcje

Henryka Lewandowska

Ten szczególny czas mogliśmy głęboko przeżywać, korzystając z posługi kapłanów. Byli z nami moderator diecezjalny RRN Diecezji Drohiczyńskiej ks. Dariusz Kujawa, neoprezbiter ks. Adam Pańczuk, ks. Andrzej Matel z archidiecezji białostockiej i ks. Grzegorz Burakiewicz z diecezji warszawsko-praskiej.

Zaszczycił nas swoją obecnością przewodniczący koordynacji krajowej RRN ks. Dariusz Kowalczyk. Byli z nami także klerycy z drohiczyńskiego seminarium: dk. Łukasz Wojewódzki, al. Paweł Wasilewski, al. Łukasz Redosz, al. Bartosz Margański oraz s. Bernadeta z Zakonu Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi. Program rekolekcyjnych dni wyznaczały stałe punkty: poranna medytacja, konferencja i grupy dzielenia, w centrum każdego dnia były Eucharystia, modlitwa różańcowa i adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z Apelem o godz. 21. Codziennie mogliśmy korzystać z Miłosierdzia Bożego w sakramencie pokuty. Wspólnie gromadziliśmy się na posiłkach, ale także w czasie wolnym nawiązywały się nowe znajomości.

Reklama

Temat tegorocznych rekolekcji: „Duchowe sprzątanie. Jak zrobić miejsce dla Boga w naszym życiu?” skłaniał do spojrzenia w głąb naszych serc i zastanowienia, czy jest w nich miejsce dla Boga – naszego Stwórcy. Każdego dnia rozważaliśmy, zaczynając od medytacji, poprzez konferencję, inny temat: „Stwórca obecny w swoich darach”; „Trwać w miłującej Obecności”; „Na straży stworzenia – aby Bóg był coraz bardziej widoczny”; „Stworzenie poddane marności przez grzech – prawo przemijania i duchowe śmieci”; „Gdy stworzenie zasłania Boga – bożki i przywiązania”; „Gdy zapominamy o Bożej Opatrzności – fałszywe i zbytnie troski”; „Pozwolić, by Bóg sam nas oczyszczał”; „Stawać się narzędziem Bożej miłości”. W czasie rekolekcji dostąpiliśmy szczególnej łaski uczestniczenia w Mszy św. prymicyjnej ks. Adama Pańczuka i uzyskania specjalnego błogosławieństwa w czwartek, w dniu kapłańskim. Po południu, również w czwartek, w czasie wolnym, wszyscy chętni mogli odbyć rejs po Zatoce Puckiej. Na noc zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu, czyli – jak mawia gospodarz ośrodka w Jastarni o. Edward Konkol – opalanie się przy Jezusie. Na wyłożone listy mogły się zapisywać chętne osoby, zapełniły się one szybko. Młodzież miała swój czas między godz. 22 a godz. 23, a następnie osoby dorosłe czuwały na modlitwie do godz. 7.30.

W piątek natomiast odprawiliśmy Drogę Krzyżową na terenie ośrodka, do której rozważania przygotowali członkowie poszczególnych grup dorosłych i młodzieżowej, a stosowne rysunki wykonały dzieci pod kierunkiem swoich animatorów.

W skupieniu mogliśmy słuchać konferencji i uczestniczyć w grupach dzielenia dzięki temu, że dzieci w tym czasie były pod opieką animatorek Ani i Diany, które dodatkowo prowadziły śpiewy w czasie Eucharystii oraz na nabożeństwach. Grupy starszych dzieci i młodzieżowe prowadzili s. Bernadeta, alumni i ks. Adam Pańczuk. Można powiedzieć, że w jednym czasie odbywały się równolegle rekolekcje dorosłych, młodzieży i dzieci. Co prawda te najmłodsze po krótkiej modlitwie bawiły się, ale grupy starsze miały swój program oparty na powieści Tolkiena. Na sobotniej Mszy św. kończącej rekolekcje, mimo wczesnej pory, zgromadziliśmy się licznie, by dziękować Bogu, kapłanom, alumnom i naszym współbraciom za ten święty czas, który spędziliśmy razem. Tak umocnieni, będziemy dalej się spotykać w ciągu roku w grupach parafialnych. W naszej diecezji można nas znaleźć w Siemiatyczach w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Bielsku Podlaskim w parafiach pw. Matki Bożej z Góry Karmel i pw. Miłosierdzia Bożego.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyczepa, czyli o sakramencie

[ TEMATY ]

rekolekcje

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: człowiek cierpiący uczestniczy w zbawianiu świata

– Człowiek cierpiący ciągle uczestniczy w zbawianiu świata – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który 21 września przewodniczył Mszy św. z okazji dekanalnego dnia chorych w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

W liturgii uczestniczyli wierni z dekanatów wieluńskich – Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia i św. Wojciecha oraz z dekanatu osjakowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję