Reklama

Niedziela Łódzka

Łódzka prasa o śmierci bp. Wincentego Tymienieckiego

W dniach 13 i 14 sierpnia 1934 r. odbyły się w Łodzi uroczystości pogrzebowe pierwszego biskupa łódzkiego Wincentego Tymienieckiego. Informacje na temat życia i działalności biskupa znalazły się na łamach łódzkiej prasy

Niedziela łódzka 33/2014, str. 5

[ TEMATY ]

historia

Archiwum kurii łódzkiej

Jako pierwsze wiadomość o śmierci biskupa podało „Echo”, które w wydaniu sobotnim z 11 sierpnia zamieściło w czarnej ramce na pierwszej stronie tekst „Wczoraj o g. 10-tej wieczorem zmarł J. E. Ks. biskup Tymieniecki. Pierwszy pasterz diecezji łódzkiej nie żyje”. Pod nim zamieszczono najpierw informacje dotyczące okoliczności śmierci. Biskup został opatrzony sakramentem chorych, a przy jego łożu czuwali rektor Seminarium Duchownego ks. prał. Jan Dzioba oraz księża prałaci Dominik Kaczyński i Wacław Wyrzykowski.

Podano także informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych i życiorys zmarłego, z którego warto zacytować swoiste podsumowanie życia biskupa: „Całe życie, wszystkie siły poświęcił dla powierzonych swej pieczy diecezjan. Do ostatniej chwili o nich tylko myślał – dla niech był niestrudzony. Ale zmęczone ciało upomniało się o wypoczynek. Opuścił swą diecezję, ale duch jego nadal żyć będzie wśród nas i następców pobudzać do kontynuowania wzniosłego dzieła”.

Reklama

Kolejne informacje o zmarłym biskupie skupiły się na opisie żałoby. Podano, że ciało zostało wystawione w sali recepcyjnej pałacu biskupiego, która stała się kaplicą żałobną. Ułożono je na katafalku, wokół którego umieszczono kwiaty. Za nim usytuowany został ołtarz, przy którym odprawiano Msze święte. W sobotę kondolencje składali przedstawiciele władz miasta, wojewody i dowódcy wojskowi, a także licznie przybywające duchowieństwo, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji i wierni. Te same informacje podała także w niedzielnym wydaniu „Ilustrowana Republika”, która zamieściła także odezwę Komitetu Obywatelskiego, który zaczął zbierać składki na budowę pomnika biskupa.

W poniedziałkowym wydaniu łódzkie gazety podawały informacje o uroczystościach pogrzebowych. „Echo” skupiło swoją uwagę na osobach, które pełniły warty honorowe przy ciele zmarłego w gmachu Kurii, a następnie jak będą wyglądały uroczystości pogrzebowe. Redakcje skupiały się na poinformowaniu o utrudnieniach w ruchu w okolicach katedry i trasie konduktu pogrzebowego, który miał wyruszyć o godz. 18 z Kurii. Dodatkowo „Ilustrowana Republika” zamieściła odezwę komitetu pogrzebowego dotyczącą uczestnictwa w pogrzebie organizacji społecznych i zasad porządkowych, a „Expres”, że zarząd miasta postanowił przemianować ul. Emilii (niedaleko katedry) na ulicę bp. W. Tymienieckiego.

Wydania z 14 sierpnia to relacje z początku pogrzebu. Znaczące są tytuły tych doniesień. „Echo” wytłuściło słowa „Sto tysięcy łodzian” i dalej: „oddało wczoraj ostatni hołd zmarłemu Pasterzowi”. „Ilustrowana Republika” podała: „Pogrzeb biskupa Tymienieckiego... wieniec od Pana Prezydenta”, „Expres”: „Dziś pogrzeb... przebieg wczorajszych uroczystości”, a „Głos Poranny”: „Uroczystości żałobne w Łodzi”. Osnowa tekstów koncentrowała się na opisie uroczystości pogrzebowych, które miały miejsce wieczorem 14 sierpnia. Dziennikarze podawali, że kondukt pogrzebowy poprowadził kard. Kakowski w obecności 2 arcybiskupów i 11 biskupów. Uczestniczyły w nim władze miejskie, wojewódzkie i inne. Wszystkie gazety informowały o wielkiej liczbie wiernych. Ostatnie informacje o pogrzebie zamieściły 15 sierpnia „Expres” i „Głos Poranny”– zrelacjonowano w nich szczegółowo uroczystości z 14 sierpnia, które zakończyły się złożeniem ciała zmarłego biskupa do grobu w krypcie katedry. Dodatkowo w „Głosie” pojawiły się zdjęcia z konduktu pogrzebowego i kard. Kakowskiego z abp. Gallem i bp. Przeździeckim.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud nad Wisłą

Niedziela Ogólnopolska 32/2007, str. 16-17

[ TEMATY ]

historia

Cud nad Wisłą

Joanna Ferens

Fresk "Cud nad Wisłą"

Fresk

Ossów, niewielka miejscowość położona niespełna 20 km od Warszawy, jest szczególnym miejscem. Tutaj w 1920 r. wojska polskie pokonały armię radziecką.
Jest już tradycją, że co roku 15 sierpnia przy mogiłach poległych zbierają się wierni, aby dziękować za cud zwycięstwa.

Bitwa Warszawska, nazwana Cudem nad Wisłą, uważana jest za 18. decydującą o losach świata. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną i zatrzymanie jej na linii Wisły nie tylko spowodowało, że nie zajęto Warszawy, ale uratowało Europę przed zalewem komunizmu.
Ossów od początku otaczany był kultem miejscowej ludności. Traktowany jako miejsce spoczynku wielkich bohaterów - współtwórców Cudu nad Wisłą. Dlatego też dla wielu kombatantów, ich rodzin, jak również wszystkich Polaków to miejsce jest szczególne. Co roku dla uczczenia pamięci tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, odbywają się tutaj uroczystości religijne i patriotyczne. Ale nie zawsze tak było.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Owocem Miłości jest Pokój, który otrzymujemy od Boga

2021-09-20 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W dniu wczorajszym w Kościołach Jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne. W Bazylice Archikatedralnej oprawę muzyczną zapewnia Wspólnota Chemin Neuf, a słowo wygłosił ojciec Peter – duchowny z Czech. Niedzielny Eucharystia była także okazją do dziękczynienia za wspólną służbę i zaangażowanie w Arenę Młodych. Młodzi zebrali się by podziękować Bogu i sobie nawzajem za czas przygotowań i spotkanie na żużlu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję