Reklama

Niedziela Przemyska

Odpust Porcjunkuli w sanktuarium leżajskim

Niedziela przemyska 33/2014, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Wacław Padowski

W święto Matki Bożej Królowej Anielskiej w sanktuarium leżajskim przeżywano uroczyście odpust Porcjunkuli, związany z maleńką kapliczką na przedmieściach Asyżu, do której św. Franciszek pałał szczególną miłością, troską, czcią i nabożeństwem. Jak głoszą historyczne podania, w tej kaplicy odnowionej przez św. Franciszka sam święty otrzymał od Boga odpust zupełny, który papież Honoriusz III potwierdził, a późniejsi papieże rozciągnęli na wszystkie inne kościoły. Mocą tego odpustu wierni po przystąpieniu do sakramentu pokuty i przyjęciu Eucharystii, zyskują darowanie kar doczesnych należnych za grzechy.

W to wielkie święto Matki Bożej Anielskiej do sanktuarium leżajskiego przybywają corocznie w swych pieszych pielgrzymkach liczni wierni wraz ze swymi duszpasterzami. Tradycyjnie co roku na ten uroczysty odpust przychodzą wierni z dekanatu sieniawskiego (Sieniawa, Kolonia Polska, Cieplice, Rudka, Majdan Sieniawski, Krasne i Adamówka), przeworskiego (Przeworsk, Gorliczyna, Grzęska, Studzian) i leżajskiego (Piskorowice).

Reklama

Centralną celebrację odpustu Porcjunkuli ku czci Matki Bożej Anielskiej stanowiła uroczysta Suma sprawowana przez bp. Damiana Muskusa OFM z Krakowa, który wygłosił okolicznościową homilię, zaznaczając w niej, że: „dzisiejszy świat potrzebuje świętych matek, ojców i dzieci, aby właściwie się rozwijać i dążyć do doskonałości życia ludzkiego i chrześcijańskiego”. Uroczystą Mszę św. odpustową wraz z biskupem Damianem celebrowało 14 kapłanów przybyłych z wiernymi w pieszych pielgrzymkach.

Ponadto cześć Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w kazaniach odpustowych głosił o. Tacjan Mróz, wikariusz parafii Zwiastowania Pańskiego Ojców Bernardynów w Leżajsku, który w ufnej modlitwie do Matki Bożej Anielskiej prosił:

Prowadź nas Matko przez ziemski trud
przez życie pełne tajemnych złud
ku szczytom szczęścia, co wiecznie trwa.
Prowadź choć czasem popłynie łza
Prowadź nas Matko wśród życia burz
wśród fal spokojnych i blasku zórz
coraz to wyżej gdzie mieszka Bóg
Prowadź bo tyle jest błędnych dróg.

Odpust ten jest szczególnym czasem modlitwy i zawierzenia wiernych pielgrzymów Matce Bożej Pocieszenia w leżajskim sanktuarium. W swym wymiarze duchowym stanowi drogę Maryjnego spotkania wiernych z Wszechmogącym Bogiem.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądź dobry jak św. Mikołaj!

[ TEMATY ]

odpust

odpust św. Mikołaja

Anna Majowicz

Biskup Jacek Kiciński nauczył dzieci wierszyka

Biskup Jacek Kiciński nauczył dzieci wierszyka

- Dzień św. Mikołaja, to dzień dobroci, który powinien stać się dla nas wszystkich stylem naszego życia. Człowiek wierzący powinien każdego dnia być dobrym dla bliźniego – mówił o bp Jacek Kiciński, podczas Sumy odpustowej w parafii św. Mikołaja w Pęgowie.

Uroczystości odpustowe zakończyły Jubileuszowy Rok Święty, który Stolica Apostolska ogłosiła z racji obchodzonego 35-lecia parafii.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję