Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wniebowzięta Królowa

Prawda o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny to dogmat naszej wiary ogłoszony przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. W konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus” znalazło się stwierdzenie: „…powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga, że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” („Breviarium fidei” VI, 105).

Chcąc wyjaśnić tę prawdę liczni pisarze chrześcijańscy podkreślali, że skoro Matka Chrystusowa była poczęta bez grzechu, a Bóg obdarzył Ją przywilejem Niepokalanego Poczęcia, to konsekwencją tego jest, że nie podlegała prawu śmierci, która jest skutkiem grzechu pierworodnego.

Reklama

W polskiej tradycji dzień ten zwany jest również z świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy zaś tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

Ze wszystkich stron na tę uroczystość zmierzają do sanktuariów maryjnych i tego najważniejszego, narodowego na Jasnej Górze, liczni pielgrzymi. – Pielgrzymowanie jest starą tradycją chrześcijaństwa. Jest ono zawsze obrazem pielgrzymki do niebieskiej Ojczyzny, symbolem powołania do zwyciężania przeciwności życia, czasem podejmowania pokuty i zadośćuczynienia oraz doświadczeniem przemiany wewnętrznej i miejscem spotkania Boga – tłumaczył kiedyś bp Grzegorz Kaszak.

Z naszej diecezji pielgrzymi, którzy wyruszyli 9 sierpnia z Olkusza, dotarli już szczęśliwie przed tron Maryi i Jej Syna. Niebawem, 23 sierpnia wyruszy z Będzina-Syberki kolejna grupa pątników. A na początku września na pielgrzymi szlak do Częstochowy wyruszą czciciele Maryi z Jaworzna. Dlaczego idą? Bo nie straszny im trud, wysiłek i niedogodności. Jak sami zapewniali: nic nie może stanąć im na przeszkodzie. – Mam intencję, z którą łatwiej mi iść i pokonać odległość, upał lub deszcz, a nawet bolące nogi. To wyjątkowy przecież czas pokuty i modlitwy, który daje tak wielką radość – stwierdziła Monika Grojec z Wolbromia.

„Kościół, gdy szuka Chrystusa, zawsze puka do domu Matki i prosi: ukaż nam Jezusa. To od Niej uczymy się bycia prawdziwymi uczniami. I właśnie dlatego Kościół wyrusza na misję, zawsze idąc za Maryją” – stwierdza Papież Franciszek. Rzeczywiście każda pielgrzymka uczy jak być prawdziwym uczniem Chrystusa. Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc tej ziemi, przypomina nam, że w tej drodze najważniejsze są „naręcza dobrych czynów”, dzięki którym zasłużymy na przyjęcie do Domu Ojca.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: tysiące pieszych pielgrzymów na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

wniebowzięcie

Bożena Sztajner/Niedziela

Z udziałem tysięcy pieszych pielgrzymów na Jasnej Górze trwają uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jeden z największych odpustów w Sanktuarium, na który najliczniej przybywają ci, którzy pieszo wyruszają w drogę. Tegoroczne święto upływa w duchu dziękczynienia za świętego pielgrzyma Jana Pawła II. Głównej Sumie odpustowej o 11.00 przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce.

O godz. 8.00 rozpoczęła się Msza św. głównie dla uczestników pielgrzymek pieszych, które przyszły z Warszawy. Eucharystii przewodniczy biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski a homilię tradycyjnie głosił przeor Jasnej Góry. Ze Stolicy w pięciu grupach przyszło w tym roku prawie 14 tys. osób. Prowadzona przez paulinów 303. Warszawska Pielgrzymka Piesza zgromadziła 6,6 tys. pątników, w grupach „17-stych” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej przyszło 2,4 tys. osób. Wraz z 34. Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną dotarło 3,5 tys. wiernych, 23. Pielgrzymka Niepełnosprawnych zgromadziła 667 osób a 31. Praska Pielgrzymka Rodzin, 570 osób.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję