Reklama

Sanktuaria

Matka Boska Piekarska Patronką Miasta

- Można śmiało powiedzieć, że Matka Boża Piekarska już od dawna zżyła się z mieszkańcami i przez wieki obecności w sanktuarium piekarskim wyspecjalizowała się w sprawach społecznych – powiedział w piątek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas sesji rady miasta. Podczas spotkania ogłoszono dokument Stolicy Apostolskiej nadający Matce Bożej Piekarskiej tytuł patronki miasta Piekary Śl.

[ TEMATY ]

patron

Graziako

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta abp Skworc przekazał władzom samorządowym miasta dokument Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, zatwierdzający wybór Najświętszej Maryi Panny pod tytułem „Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej” jako Patronki u Boga Miasta Piekary Śląskie.

Uchwałę inicjującą procedurę przygotowań do nadania tytułu podjęli piekarscy radni jednogłośnie 17 października ubiegłego roku. Uroczyste ogłoszenie Patronki Duchowej Piekar Śląskich poprzedzała peregrynacja wizerunku Piekarskiej Madonny przez parafie Piekar Śląskich, która rozpoczęła się 3 września br.

Papież Franciszek w liście skierowanym, do wiernych z racji tego święta, napisał, że decyzja o tym szczególnym patronacie jest w rzeczywistości „potwierdzeniem płynącego z wiary przekonania, jakie od pokoleń żywią mieszkańcy Piekar i całego Śląska, oraz doświadczenia stałej opieki i wstawiennictwa Piekarskiej Pani”.

Jednocząc się z wiernym w tej uroczystość Ojciec święty życzył wszystkim, aby przekonanie i doświadczenie obecności oraz wstawiennictwa Matki Boskiej Piekarskiej „trwało w sercach i skłaniało do nieustannego zawierzenia jej matczynej miłości osobistych, rodzinnych, narodowych i ogólnoludzkich dziejów.”

Po uroczystej sesji rady miasta Piekar Śl. w Miejskim Domu Kultury, radni, duchowni oraz mieszkańcy miasta udali się na Mszę św. do bazyliki Najświętszej Maryi Panny i Św. Bartłomieja. Eucharystii sprawowanej w intencji mieszkańców miasta przewodniczył i wygłosił kazanie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W kazaniu abp Skworc mówił o pięknie Boskiej logiki płynącej z nadawania gminom i miastom patronów. - To Bóg najpierw pochylił się nad Waszą wspólnotą i obdarował opieką Matki swego Syna. Nie byłoby prośby władz, gdyby najpierw mieszkańcy Piekar nie doświadczyli Jej wstawienniczej opieki. Wpływ Matki Boskiej Piekarskiej na kolejne pokolenia mieszkańców Piekar Śl. i doświadczenia z tym związane zaowocowały kultem Jej Najświętszego Oblicza. Już nie tylko sami mieszkańcy zawierzają się Pani Piekarskiej, lecz cały Górny Śląsk, a nawet i dalej, cała Polska - powiedział metropolita katowicki.

Reklama

Metropolita katowicki zawierzając Piekary Śl. Maryi, która od wieków już czuwała nad ich mieszkańcami i samym miastem, prosił głównie o to, by Maryja była dla każdego przykładem i wychowawczynią do dojrzałego człowieczeństwa, gdyż jak podkreślił arcybiskup: - Wtedy także - przez wytrwały wysiłek naśladowania Jej oddania Chrystusowi - w życiu wspólnoty, w życiu miasta pojawią się owoce cnót obywatelskich takie jak: uczciwość, odpowiedzialność, sprawiedliwość i miłość!

Na koniec liturgii prezydent miasta Stanisław Korfanty złożył podziękowania arcybiskupowi za osobiste zaangażowanie, które doprowadziło do szybkiego spełnienia prośby o nadanie Matce Bożej piekarskiej tytułu Patronki miasta.

"Od dzisiaj z dumą możemy głosić światu, że nasze Miasto ma Najświętszą Maryję Pannę Matkę Sprawiedliwości i Miłości Społecznej za Patronkę u Boga. Jej zawierzamy Piekary Śląskie, nasze rodziny i do Niej zwracamy się z prośbą o błogosławieństwo i łaski dla biskupiej posługi Waszej Ekscelencji" - powiedział prezydent Piekar Śląskich.

2014-09-12 20:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubań: św. Maria Magdalena patronką miasta

[ TEMATY ]

patron

św. Maria Magdalena

Ks. Waldemar Wesołowski

Św. Maria Magdalena została w niedzielę, 24 września, patronką Lubania. W uroczystym posiedzeniu Rady Miejskiej uczestniczyły delegacje miast partnerskich oraz przedstawiciele Kościoła.

Podczas posiedzenia Rady Miejskiej Arkadiusz Słowiński burmistrz miasta Lubań, podziękował osobom, które przez cały rok zaangażowały się w organizację Roku Magdaleńskiego w parafiach, a także w inicjatywy kulturalne, edukacyjne i społeczne. - Dziękuję także wszystkim, którzy nie są wyznania katolickiego, za otwartą postawę, tolerancję i rozmowy pomocne w znalezieniu ponad religijnych aspektów patronatu św. Marii Magdaleny – stwierdził burmistrz.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Włoch przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych

2022-12-03 13:36

[ TEMATY ]

Watykan

Papieskie Dzieła Misyjne

Episkopat News

Ojciec Święty mianował wielebnego księdza Emilio Nappa, dotychczas urzędnika Sekretariatu ds. Ekonomicznych, sekretarzem pomocniczym Dykasterii ds. Ewangelizacji i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, nadając mu godność arcybiskupa i powierzając mu stolicę tytularną Satriano – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Emilio Nappa urodził się 9 sierpnia 1972 roku w Neapolu. Święcenia kapłańskie dla diecezji Aversa przyjął 28 czerwca 1997 r. Doktorat z teologii uzyskał w 2004 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje w diecezji, m.in. rektora kościoła San Rocco, dyrektora i profesora zwyczajnego teologii fundamentalnej w Międzydiecezjalnym Wyższym Instytucie Nauk Religijnych świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kapui oraz kanonika katedry. Ponadto był lokalnym współpracownikiem Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech oraz urzędnikiem Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. Od września 2022 roku jest urzędnikiem Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję