Reklama

Edytorial

W oczach dziecka widać wszystko

Niedziela Ogólnopolska 34/2014, str. 2

[ TEMATY ]

Dudkiewicz Lidia

Bożena Sztajner/Niedziela

W smutnych oczach dziecka z okładki najnowszej „Niedzieli” widać wszystko. Brakuje już nawet łez na opłakiwanie tragicznego losu wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się iraccy chrześcijanie, wypędzani z miejsca zamieszkania i pozbawiani dobytku całego życia. Chrześcijanie są mordowani przez islamskich fundamentalistów w okrutny sposób, nawet przez ścinanie głów i krzyżowanie. Egzekucje wykonuje się publicznie, aby szerzyć większy postrach. Kobiety i dziewczęta są porywane. Uciekający ludzie, ryzykując utratę życia, odważnie przyznają się do Chrystusa – nie chcą się wyrzec swojej wiary i zostać muzułmanami.

– Na tym kończą się dzieje chrześcijaństwa w Iraku – tak jeden z posługujących tam księży określił masowy exodus wyznawców Chrystusa. Open Doors w specjalnym raporcie przewiduje, że w 2020 r. w całym Iraku może już nie być żadnego chrześcijanina. „Ból przeszywa moje serce, kiedy myślę o dzieciach w Iraku. Niech je chroni Maryja, nasza Matka” – napisał Ojciec Święty Franciszek na Twitterze. Można przeczytać jeszcze taki papieski wpis: „Nie zapominajmy krzyku chrześcijan i każdej społeczności prześladowanej w Iraku”.

W związku z rzezią chrześcijan w Iraku papież Franciszek w liście do sekretarza generalnego ONZ napisał: „Ponawiam pilny apel do społeczności międzynarodowej o działanie w celu położenia kresu obecnej humanitarnej katastrofie”. Do Iraku udał się też specjalny wysłannik Ojca Świętego. Stanowcze oświadczenie wydała Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego, wyliczając zbrodnicze czyny, popełniane przez dżihadystów Państwa Islamskiego. Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE) wezwała członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań na rzecz powstrzymania tragedii mniejszości chrześcijańskiej w północnym Iraku.

Okazuje się, że w naszych czasach ginie więcej męczenników niż w okresie rzymskich prześladowań w pierwszych wiekach Kościoła. Tylko w XX wieku liczba wymordowanych chrześcijan jest wyższa aniżeli w poprzednich wiekach razem wziętych. W XXI wieku chrześcijanie reprezentują ponad 75 proc. prześladowanych ze względu na wyznawaną wiarę, i pozostają obecnie najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną na świecie.

Reklama

Wyznawcy Chrystusa modlą się za swoich prześladowanych braci w wierze. Episkopat Polski wezwał do duchowego wsparcia chrześcijan na Bliskim Wschodzie. W specjalnym słowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski czytamy: „Odpowiadając, w imieniu całego Kościoła w Polsce, na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaëla I Sako, który błaga Polaków o gest solidarności, prosimy Was, aby dzień 26 sierpnia br., który jest obchodzony w Polsce jako uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, był Dniem Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie”.

Przekazując wezwanie polskich biskupów do modlitwy za prześladowanych chrześcijan, „Niedziela” jednocześnie ukazuje na swoich łamach rozmiary rzezi w Iraku. Wszystko wskazuje na to, że żyjemy w epoce męczenników.

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy w garści prawie cały świat

Niedziela Ogólnopolska 36/2014, str. 3

[ TEMATY ]

Dudkiewicz Lidia

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

Lidia Dudkiewicz

Lidia Dudkiewicz

Z nowym otwarciem naszego tygodnika rozpoczynamy misję przywracania niedzieli właściwego jej charakteru – chodzi o świętość dnia Pańskiego. Obecnie w tzw. nowoczesnym świecie zauważa się tendencję do odchodzenia od Boga. Próbuje się supermarketami zastąpić świątynie, do których w dniu Pańskim powinna zmierzać cała rodzina. Trwa odwieczna walka pomiędzy sacrum a profanum. Autorzy „Niedzieli” chcą nas zatrzymać w pędzie codzienności, aby przypomnieć, że przez chrzest zostaliśmy wyposażeni w kod chrześcijański i zaproszeni do uczestnictwa na wieczność w życiu Boga.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję