Reklama

Świat

Czego koreańskie dusze oczekują od wizyty Papieża

Niedziela Ogólnopolska 34/2014, str. 7

[ TEMATY ]

Franciszek w Korei

ARCHIWUM RODZINNE

Papież Jan Paweł II odwiedził Koreę dwukrotnie. Teraz przybywa Ojciec Święty Franciszek. Koreańczycy są, oczywiście, bardzo podekscytowani tym wydarzeniem. Historia chrześcijaństwa w Korei naznaczona jest męczeństwem pierwszych jego wyznawców. Ok. 250 lat temu dominującą doktryną państwowo-religijną Korei, będącej wówczas pod wpływem kultury Chin, był konfucjanizm. Wśród tych z konfucjańskich uczonych, którzy mieli szersze spojrzenie na ten zamknięty świat, byli tacy, którzy interesowali się Zachodem oraz katolicyzmem. Zaczęli oni studiować książki przesyłane z Chin, pisane przez jezuitów i innych katolickich misjonarzy tam przebywających. Z czasem czyste zainteresowania naukowe stały się prawdziwym wyznawaniem wiary chrześcijańskiej, a ponieważ ówczesna partia rządząca widziała w tym zagrożenie dla dynastii, objęto zakazem wszystkie katolickie książki i tajne zgromadzenia wiernych. Zaciekawienie katolicyzmem po latach od momentu pojawienia się myśli chrześcijańskiej w Korei wydało owoc w postaci pierwszego koreańskiego księdza, którym był Andrzej Kim Taegon (Jan Paweł II kanonizował go podczas swojej pielgrzymki do Korei 6 maja 1984 r. – przyp. red.). Przez 4 lata studiował on teologię w Makao i powrócił do Korei, by chrzcić swoich rodaków. Został aresztowany przez służby rządowe i skazany na śmierć w wieku 25 lat.

Na trasie pielgrzymki papieża Franciszka jest miejsce urodzenia tego pierwszego koreańskiego kapłana – miejscowość Solmoe, która znajduje się w prowincji Chunchon w Korei Południowej. Doniosłe znaczenie ma beatyfikacja pierwszych wyznawców Chrystusa, męczenników za wiarę w tym kraju. Te historie męczeństwa w Korei zostały prawie zapomniane. Jednak w ostatnich kilku latach zaczęto organizować miejsce upamiętniające męczeństwo chrześcijan – park pamięci (Memorial Park) – a wszystkie historie pierwszych katolickich męczenników stały się tematem badań naukowych. Wizyta Papieża w miejscu męczeństwa oraz beatyfikacja męczenników wydaje się być odpowiedzią na to zjawisko. Wydarzenie to będzie dobrym przywołaniem zapomnianej, ale bardzo ważnej części historii Korei.

Reklama

Niedawno u wybrzeży Korei Południowej zatonął prom, w wyniku czego zginęło ponad 200 młodych studentów. Nie tylko rodzice ofiar, ale i większość Koreańczyków nadal jest pogrążona w głębokim smutku. Wizyta Papieża z pewnością przyniesie szczególną pociechę od Boga po tym traumatycznym wydarzeniu. A ponieważ Korea jest ostatnim na świecie krajem oddzielonym od reszty świata przez swą ideologię, Koreańczycy oczekują również, że wizyta Papieża zmniejszy napięcia pomiędzy dwoma systemami politycznymi przez pokojowe przesłanie płynące od Boga.

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstępny program wizyty papieża w Sri Lance

[ TEMATY ]

podsumowanie

Franciszek w Korei

Grzegorz Gałązka

W Sri Lance ogłoszono wstępny program wizyty papieża Franciszka w Sri Lance. Ojciec Święty ma odwiedzić ten kraj w dniach 13-15 stycznia, po czym odleci na Filipiny. Jego podróż obejmie Kolombo, Madhu i Negombo.

Samolot z papieżem na pokładzie wylądowałby 13 stycznia o 9.00 na lotnisku w Kolombo, skąd Franciszek przejechałby w papamobile do nuncjatury apostolskiej. Tego dnia przewidziano jeszcze spotkanie i obiad z lankijskimi biskupami w Domu Arcybiskupim, kurtuazyjną wizytę u prezydenta Sri Lanki Mahindy Rajapaksy w jego rezydencji Temple Trees oraz spotkanie międzyreligijne w Bandaranaike Memorial International Conference Hall (BMICH).

14 stycznia o 8.00 rano Ojciec Święty odprawiłby Mszę św. na nadmorskich terenach Galle Face Green, poczym odleciałby helikopterem do Madhu, w północnej części kraju. Po liturgii w tamtejszym sanktuarium maryjnym, wróciłby na nocleg do nuncjatury apostolskiej.

Ostatniego dnia pobytu 15 stycznia przewidziano jedynie krótką wizytę w Negombo koło Kolombo, gdzie papież ma otworzyć Azjatycki Instytut Teologiczny im. Benedykta XVI, oraz pożegnanie na lotnisku.

Franciszek będzie trzecim papieżem odwiedzającym Sri Lankę. Paweł VI spędził tam dwie godziny 4 grudnia 1970 - odprawił Mszę św. na lotnisku Katunayake. Z kolei św. Jan Paweł II przybył tam z jednodniową wizytą 20-21 stycznia 1995 r., aby beatyfikować o. Josepha Vaza. Pobyt Franciszka w dniach 13-15 stycznia 2015 r. będzie więc najdłuższy z dotychczasowych papieskich wizyt w tym kraju.

Działa już oficjalna strona podróży (http://popefrancissrilanka.com), na której m.in. dziennikarze mogą zapoznać się z procedurami akredytacyjnymi.

CZYTAJ DALEJ

Paryż zostanie poświęcony Sercu Jezusa i Maryi

2020-08-11 08:15

[ TEMATY ]

modlitwa

Francja

Skitterphoto/pixabay.com

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, arcybiskup Paryża Michel Aupetit poświęci stolicę Francji Najświętszemu Sercu Jezusa oraz Maryi.

Ceremonię w bazylice Sacre-Coeur poprzedzi wieczorna modlitwa 14 sierpnia na placu przed katedrą - poinformował francuski dziennik „La Croix”. Cała uroczystość zwieńczy przybycie do Paryża procesji maryjnej.

Od początku czerwca kilkudziesięciu francuskich chrześcijan pielgrzymuje przez 104 dni przez kraj. Pielgrzymi z figurą Matki Bożej idą uformowani w kształcie litery M. Głównymi punktami ich pielgrzymki są miejsca objawień maryjnych na terenie Francji w XIX wieku, m.in. Lourdes, La Salette i Pontmain.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Burke: odmowa udzielenia komunii niektórym katolickim politykom jest dla nich przysługą

2020-08-11 21:08

[ TEMATY ]

Kard. Raymond Burke

BP KEP

Kard. Raymond Burke zwrócił uwagę, że wielu czołowych amerykańskich polityków z Partii Demokratycznej, którzy deklarują, że są katolikami, otwarcie zaprzecza nauce Kościoła w takich kwestiach jak aborcja czy tzw. jednopłciowe małżeństwa. Komentarzy życia politycznego w USA przypominają przed listopadowymi wyborami, że kluczem do sukcesu dla kandydata do prezydenckiego fotela jest przekonanie do siebie większości katolików.

Były metropolita Saint Louis przyznał w rozmowie z FoxNews, że to skandal, iż tak wielu katolików na Kapitolu regularnie wspiera prawodawstwo stojące w sprzeczności z nauczaniem Kościoła. W ten sposób, jak zaznacza, źle reprezentują katolickie wyznanie, przedstawiając je w fałszywym świetle.

Były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej zaznaczył, że prezydenccy kandydaci wyznający kontrowersyjne z katolickiego punktu widzenia poglądy nie powinni otrzymywać komunii świętej, gdyż nie są w jedności z Chrystusem. Zdaniem purpurata, brak zgody na udzielenie im komunii jest w ich największym interesie, gdyż w innym przypadku politycy ci popełniają świętokradztwo. „To nie jest kara. To tak naprawdę przysługa czyniona tym ludziom” – dodał kard. Burke.

W szczególności wskazał na ubiegającego się o Biały Dom Joe Bidena – często podkreślającego swój katolicyzm – który rok temu zmienił zdanie w kwestii poparcia tzw. poprawki Hyde’a, ograniczającej aborcję z kieszeni podatnika. Choć przez wiele lat twierdził, że wiara nie pozwala mu być za aborcją finansowaną przez państwo, teraz powtarza za swymi kolegami partyjnymi, że jest za nieograniczonym zabijaniem dzieci nienarodzonych.

Kardynał wezwał również demokratyczną senator z Kalifornii Kamalę Harris do przeprosin za to, że podczas przesłuchania zarzuciła sędziemu federalnemu Brianowi Buescherowi, iż należy do Rycerzy Kolumba. Zdaniem tej prawniczki pochodzenia hinduskiego i jamajskiego, dyskredytujące dla tej świeckiej organizacji katolików jest to, że składa się tylko z mężczyzn, sprzeciwia się prawu kobiet do aborcji oraz potępia jednopłciowe małżeństwa.

„To jest całkowicie nie do przyjęcia. Bez względu na to, czy jesteś katolikiem czy nie, jako obywatel musisz spojrzeć na tego rodzaju oświadczenie i powiedzieć, że nie jest to osoba, którą chcesz, by była przywódcą twojego kraju” – dodał hierarcha, który przy okazji podkreślił, że choć wielu postrzega go jako wroga papieża Franciszka, jest to bardzo dalekie od prawdy. Przypomniał, że nigdy nie powiedział nic, co byłoby pozbawione szacunku dla Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję