Reklama

Z jasnogórskiej zakrystii

Abp Wacław Depo

Matka ma to do siebie, że ze swojej natury duchowo rodzi nowe dzieci, które są bogactwem Kościoła. Nowemu biskupowi życzę pomnażania duchowego ojcostwa na wzór św. Józefa, odważnego mężczyzny, który zaopiekował się Panem Jezusem i Matką Bożą.

Bp Edward Janiak

Przeżywamy wielką radość, że biskup z Jasnej Góry przychodzi do nas. Trafnie to określił biskup senior Stanisław Napierała, mówiąc, że to owoc peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej. Z wielką radością przyjmujemy biskupa Łukasza. Będzie miał dużo pracy.

Bp Teofil Wilski

Wiedzieliśmy, że 5 lipca o godz. 12 będzie ogłoszona nominacja, więc zebraliśmy się w sanktuarium św. Józefa. Nikt z obecnych nawet nie podejrzewał, że może ona dotyczyć jakiegoś zakonnika. Nagle podjeżdża biskup ordynariusz, w samochodzie siedzi dwóch paulinów i... mówimy sobie: „Oooo... Chyba coś z tego będzie”. No i stało się. Ludzie przyjęli to gromkimi brawami.

O. Marian Waligóra

Reklama

Podkreślmy historyczny charakter sakry biskupiej byłego przeora klasztoru. Przez to oddziaływanie Jasnej Góry rozszerza się na cały Kościół. Diecezja kaliska dała nam o. Augustyna Kordeckiego, a teraz o. Łukasz wraca na ziemię kaliską.

Teresa Buzun, matka biskupa Łukasza

Syn był typowym dobrym chłopakiem, uczynnym, posłusznym. Jak dorastał, to trochę się bawił, jak zwykły młody człowiek. A potem tak nagle to się stało, nawet nie powiedział w domu wcześniej. Tydzień przed odjazdem powiadomił, że idzie do zakonu. Najpierw byłam zaskoczona, ale później przyjęłam to z gorliwością, pobłogosławiłam i pojechał.

Alfons Buzun, ojciec biskupa Łukasza

Jak powiedział, że idzie do zakonu do paulinów, to dałem mu do zrozumienia, że to nie sztuka iść, ale sztuką jest wytrzymać, wypełnić wszystkie warunki. On wtedy odparł: „Tata, nie martw się, wszystko będzie dobrze”. No i na tym się skończyło.

Zebrali reporterzy Radia Jasna Góra, BPJG, Radia „Fiat” oraz Studia radiowego i TV „Niedzieli”

2014-08-19 14:56

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalendarz uroczystości pod przewodnictwem Papieża

[ TEMATY ]

kalendarz

Grzegorz Gałązka

Kalendarz uroczystości pod przewodnictwem papieża na luty, marzec i kwiecień opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W Dniu Życia Konsekrowanego, 2 lutego o godz. 17.30, Franciszek odprawi w Bazylice św. Piotra Mszę św. dla członków instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję