Reklama

Z jasnogórskiej zakrystii

Abp Wacław Depo

Matka ma to do siebie, że ze swojej natury duchowo rodzi nowe dzieci, które są bogactwem Kościoła. Nowemu biskupowi życzę pomnażania duchowego ojcostwa na wzór św. Józefa, odważnego mężczyzny, który zaopiekował się Panem Jezusem i Matką Bożą.

Bp Edward Janiak

Przeżywamy wielką radość, że biskup z Jasnej Góry przychodzi do nas. Trafnie to określił biskup senior Stanisław Napierała, mówiąc, że to owoc peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej. Z wielką radością przyjmujemy biskupa Łukasza. Będzie miał dużo pracy.

Bp Teofil Wilski

Wiedzieliśmy, że 5 lipca o godz. 12 będzie ogłoszona nominacja, więc zebraliśmy się w sanktuarium św. Józefa. Nikt z obecnych nawet nie podejrzewał, że może ona dotyczyć jakiegoś zakonnika. Nagle podjeżdża biskup ordynariusz, w samochodzie siedzi dwóch paulinów i... mówimy sobie: „Oooo... Chyba coś z tego będzie”. No i stało się. Ludzie przyjęli to gromkimi brawami.

O. Marian Waligóra

Reklama

Podkreślmy historyczny charakter sakry biskupiej byłego przeora klasztoru. Przez to oddziaływanie Jasnej Góry rozszerza się na cały Kościół. Diecezja kaliska dała nam o. Augustyna Kordeckiego, a teraz o. Łukasz wraca na ziemię kaliską.

Teresa Buzun, matka biskupa Łukasza

Syn był typowym dobrym chłopakiem, uczynnym, posłusznym. Jak dorastał, to trochę się bawił, jak zwykły młody człowiek. A potem tak nagle to się stało, nawet nie powiedział w domu wcześniej. Tydzień przed odjazdem powiadomił, że idzie do zakonu. Najpierw byłam zaskoczona, ale później przyjęłam to z gorliwością, pobłogosławiłam i pojechał.

Alfons Buzun, ojciec biskupa Łukasza

Jak powiedział, że idzie do zakonu do paulinów, to dałem mu do zrozumienia, że to nie sztuka iść, ale sztuką jest wytrzymać, wypełnić wszystkie warunki. On wtedy odparł: „Tata, nie martw się, wszystko będzie dobrze”. No i na tym się skończyło.

Zebrali reporterzy Radia Jasna Góra, BPJG, Radia „Fiat” oraz Studia radiowego i TV „Niedzieli”

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowe kalendarium

Z prac nadesłanych na międzynarodowy konkurs plastyczny w Roku św. Józefa powstał unikatowy, polsko-syryjski kalendarz.

Ojciec Święty Franciszek wiele razy apelował o modlitwę w intencji Syrii i Syryjczyków. W działania pomocowe zaangażowała się także Caritas, która w Polsce pomaga potrzebującym w programie „Rodzina Rodzinie”. W Syrii działania wojenne osłabły, ale sytuacja humanitarna nie jest zadowalająca. Kraj został wyniszczony przez wojnę, a wielu jego mieszkańców jest skazanych na głód, nędzę i cierpienie.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję