Reklama

Niezwykłe historie z Powstania Sierpniowego

Chciałbym zarekomendować czytelnikom „Niedzieli” kolejny i równie znakomity jak poprzednie album Józefa Zbigniewa Polaka pt. „Impresje z Powstania Warszawskiego na Starym Mieście”. Jego autor, architekt o światowej renomie, jest także wspaniałym rysownikiem i bystrym obserwatorem. On też przy pomocy krótkich tekstów i rysunków opowiada niezwykłe historie z Powstania Sierpniowego. Czyni to z myślą przede wszystkim o młodym pokoleniu, urodzonym na przełomie wieków, których poprzez obraz pragnie zainteresować tym wszystkim, co sam przeżywał jak młodzieniec. Ale nie tylko. To bardzo szczególny apel do młodzieży o zachowanie w pamięci pokolenia Polski Walczącej, które powoli odchodzi...

Reklama

Jak pisze kard. Kazimierz Nycz w słowie wstępnym: „(...) autor nie brał udziału w walkach o Starówkę. Stacjonował wówczas na Pradze. Jego rówieśnicy z Kompanii Motorowej Orlaków walczyli dokładnie w tych miejscach, które znakomicie opisał. Na Stare Miasto powrócił dopiero po zakończeniu walk. To, co zobaczył – niemal doszczętnie zniszczone domy poruszyły nim do żywego. I zapewne wówczas zrodził się pomysł przygotowania albumu impresji złożonych ze wspomnień i rysunków – właśnie szlakiem walk Orlaków. Ta myśl dojrzewała zapewne przez lata, by teraz, w przeddzień siedemdziesiątej rocznicy walk powstańczych, przybrać realne kształty”.

Wprowadzenie do tomu przygotował jeden z najwybitniejszych varsavianistów – prof. Marian M. Drozdowski. Album ukazał się w pallotyńskim wydawnictwie Apostolicum dzięki staraniom dyrektora – ks. Józefa Nowaka. Jego niemal codzienne kontakty z autorem i redaktorem przyniosły owoc stokrotny, a książka przybrała ostateczny kształt. Dziękuję, Księże Dyrektorze, za niezwykle cenną inicjatywę.

Józef Zbigniew Polak, „Impresje z Powstania Warszawskiego na Starym Mieście”, Wydawnictwo Apostolicum, Ząbki 2014, s. 120

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież przyjmie prezydenta USA

2022-06-15 08:56

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Joe Biden

flickr.com

Dziś Ojciec Święty przyjmie na audiencji prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena – podaje agencja CNA. Z programu spotkania wykreślono jednak udział prezydenta we Mszy Świętej z papieżem Franciszkiem.

Jak podaje CNA otoczenie prezydenta pierwotnie poprosiło, aby Biden uczestniczył we Mszy św. z papieżem wcześnie rano, ale propozycja ta została odrzucona przez Watykan po rozważeniu wpływu, jaki przyjęcie przez prezydenta Bidena Komunii św. z rąk papieża miałoby na dyskusje, którą episkopat USA planuje przeprowadzić podczas swej sesji plenarnej, rozpoczynającej się w środę, 16 czerwca. Amerykańscy biskupi mają głosować nad utworzeniem komisji, która opracowałaby dokument na temat konsekwencji eucharystycznej.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec bardzo upodobał...

2021-06-15 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Lawrence OP on Foter.com

Rozważane dziś wezwanie litanii o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, przywodzi na myśl biblijny opis chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Łatwo możemy wyobrazić sobie tą scenę: otwierają się niebiosa, zstępuje Duch Święty w postaci gołębicy i rozlega się głos Boga Ojca: Ten jest mój Syn umiłowany w którym mam upodobanie” (Mt 3,17).

Po biblijnym opisie przejdźmy jeszcze do wydarzeń historycznych. W ciągu wieków raz po raz pojawiały się fałszywe, błędne nauki, powołujące się na przytoczony przed chwilą opis biblijny. Twierdzono m.in., że Jezus nie jest Synem Bożym od wieków, istotowo równym Ojcu, lecz dopiero podczas chrztu w Jordanie został on niejako zaadoptowany przez Boga Ojca. Kościół odrzucał tego rodzaju herezje, które nie mają oparcia w Piśmie Świętym. Jeśli słyszymy o Chrystusie, o Jego Sercu, które sobie upodobał Bóg Ojciec, to już jest dowodem na Boską godność Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję