Reklama

Niezwykłe historie z Powstania Sierpniowego

Chciałbym zarekomendować czytelnikom „Niedzieli” kolejny i równie znakomity jak poprzednie album Józefa Zbigniewa Polaka pt. „Impresje z Powstania Warszawskiego na Starym Mieście”. Jego autor, architekt o światowej renomie, jest także wspaniałym rysownikiem i bystrym obserwatorem. On też przy pomocy krótkich tekstów i rysunków opowiada niezwykłe historie z Powstania Sierpniowego. Czyni to z myślą przede wszystkim o młodym pokoleniu, urodzonym na przełomie wieków, których poprzez obraz pragnie zainteresować tym wszystkim, co sam przeżywał jak młodzieniec. Ale nie tylko. To bardzo szczególny apel do młodzieży o zachowanie w pamięci pokolenia Polski Walczącej, które powoli odchodzi...

Jak pisze kard. Kazimierz Nycz w słowie wstępnym: „(...) autor nie brał udziału w walkach o Starówkę. Stacjonował wówczas na Pradze. Jego rówieśnicy z Kompanii Motorowej Orlaków walczyli dokładnie w tych miejscach, które znakomicie opisał. Na Stare Miasto powrócił dopiero po zakończeniu walk. To, co zobaczył – niemal doszczętnie zniszczone domy poruszyły nim do żywego. I zapewne wówczas zrodził się pomysł przygotowania albumu impresji złożonych ze wspomnień i rysunków – właśnie szlakiem walk Orlaków. Ta myśl dojrzewała zapewne przez lata, by teraz, w przeddzień siedemdziesiątej rocznicy walk powstańczych, przybrać realne kształty”.

Wprowadzenie do tomu przygotował jeden z najwybitniejszych varsavianistów – prof. Marian M. Drozdowski. Album ukazał się w pallotyńskim wydawnictwie Apostolicum dzięki staraniom dyrektora – ks. Józefa Nowaka. Jego niemal codzienne kontakty z autorem i redaktorem przyniosły owoc stokrotny, a książka przybrała ostateczny kształt. Dziękuję, Księże Dyrektorze, za niezwykle cenną inicjatywę.

Józef Zbigniew Polak, „Impresje z Powstania Warszawskiego na Starym Mieście”, Wydawnictwo Apostolicum, Ząbki 2014, s. 120

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Watykan potraktował to jednak poważnie. Dziesięć lat temu otwarto na Twitterze nie tylko jeden papieski kanał, ale dziewięć: od włoskiego i angielskiego po arabski i łaciński. Papież jest wszechobecny na Twitterze”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Andrzej Gidziński – Wolontariusz z wielkim sercem

2022-12-06 14:50

Mateusz Sobczak

2 grudnia w bolesławieckim Teatrze Starym odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie Wolontariusz Roku 2022 Powiatu Bolesławieckiego.

Od listopada mieszkańcy powiatu mogli zgłaszać osoby, organizacje lub firmy, które w sposób znaczący wykazały się bezinteresownością, życzliwością i wparciem wobec potrzebujących. Przewidziano kilka kategorii: wolontariusz młodzieżowy, wolontariusz dorosły, darczyńca, wolontariat okolicznościowy, organizacja pozarządowa, wolontariusz z wielkim sercem. Zgłoszonych do konkursu było ponad 30 kandydatów, z których jury wybrało 6. Ponadto przyznano 5 wyróżnień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję