Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Pomagamy polskim szkołom na Wschodzie

Wielce Szanowni Darczyńcy,

Fundacja Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie w ostatnich latach ograniczała zakres programowy swojej statutowej działalności głównie z powodu braku jakichkolwiek dotacji państwowych. Ze swojej strony spełnialiśmy wszelkie wymagania, prosząc o udzielenie nam dotacji na ważne, konieczne i pilne cele, które miały doskonałą dokumentację, kalkulacje, recenzje, a były wynikiem licznie zgłaszanych potrzeb ze Wschodu. Nie znajdujemy żadnych realnych podstaw do odmawiania nam dotacji, oprócz podłoża czysto ludzkiej zazdrości na tle ambicjonalnym – władze, mając tak wielkie fundusze, nie potrafiły wydać np. uniwersalnych podręczników do nauczania ojczystego języka dla polskich dzieci poza granicami RP, jak to my uczyniliśmy. Drugim powodem, według nas, jest preferowana przez nas tematyka patriotyczno-religijna, która w ostatnich latach ma coraz więcej przeciwników. Wielokrotnie doświadczałem stosowanej wobec mnie w różnych formach obstrukcji, przeciwdziałań, a nawet doczekałem się publicznych wypowiedzi urzędników administracji państwowej na temat tego, co robię. Natomiast na moje argumenty odpowiadano stałym milczeniem.

Podstawowym oparciem i źródłem finansowania pomocy oświatowej od 13 lat są Państwo. Oprócz „Ech Polesia”, wydawanych przez nas od początku, tj. od ponad 10 lat (na pokrycie kosztów samego druku redakcja otrzymywała pomoc państwową), co roku realizowaliśmy kilkanaście innych projektów. (Dodam, że kwartalnik zastąpił unicestwioną „Rotę”). Z biegiem czasu i tutaj nastąpiły trudności, których nie byliśmy w stanie pokonać. Były one tym większe, że praktycznie ustała pomoc ze strony Polonii zachodniej. Do tego doszło bardzo silne osłabienie mojego wzroku, co uniemożliwiało dokonywanie opracowań, korekt itp. Ten stan rzeczy zmusił mnie do przekazania całego cyklu wydawniczego redakcji w Brześciu. W naszej gestii pozostał kolportaż kwartalnika do prenumeratorów poza Białorusią. Pragnę przypomnieć Państwu, że nasza fundacja nie ma pracowników etatowych, co jeszcze bardziej osłabia jej możliwości. Myślę, że to rozwiązanie jest korzystne dla obu stron.

Reklama

W ostatnich trzech miesiącach znaczącą pomoc oświatową, oprócz Polesia na Białorusi, otrzymały od nas takie ośrodki, jak: na Ukrainie – Sławuta, Łuck, Korzec, Żytomierz, Winnica, Nowy Rozdół; na Litwie – Mickuny, Mejszagoła, Wilno i Soleczniki; na Łotwie – Dyneburg, Jełgawa i Rzeżyca. Obecnie największą uwagę skupiamy na kilkuset nauczycielach z różnych krajów, którzy odbędą kursy wakacyjne w Lublinie. W organizacji naszej pracy i współpracy w zasadzie nic nie ulega zmianie. Dziękując Państwu za zaufanie oraz hojność darów Waszych serc, mam głęboką nadzieję na kontynuowanie naszej współpracy.

Z wyrazami głębokiego szacunku, czci i wdzięczności pozostaje –

Józef Adamski, prezes Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza

www.fundacjagoniewicza.com.pl

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję