Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Pomagamy polskim szkołom na Wschodzie

Wielce Szanowni Darczyńcy,

Fundacja Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie w ostatnich latach ograniczała zakres programowy swojej statutowej działalności głównie z powodu braku jakichkolwiek dotacji państwowych. Ze swojej strony spełnialiśmy wszelkie wymagania, prosząc o udzielenie nam dotacji na ważne, konieczne i pilne cele, które miały doskonałą dokumentację, kalkulacje, recenzje, a były wynikiem licznie zgłaszanych potrzeb ze Wschodu. Nie znajdujemy żadnych realnych podstaw do odmawiania nam dotacji, oprócz podłoża czysto ludzkiej zazdrości na tle ambicjonalnym – władze, mając tak wielkie fundusze, nie potrafiły wydać np. uniwersalnych podręczników do nauczania ojczystego języka dla polskich dzieci poza granicami RP, jak to my uczyniliśmy. Drugim powodem, według nas, jest preferowana przez nas tematyka patriotyczno-religijna, która w ostatnich latach ma coraz więcej przeciwników. Wielokrotnie doświadczałem stosowanej wobec mnie w różnych formach obstrukcji, przeciwdziałań, a nawet doczekałem się publicznych wypowiedzi urzędników administracji państwowej na temat tego, co robię. Natomiast na moje argumenty odpowiadano stałym milczeniem.

Podstawowym oparciem i źródłem finansowania pomocy oświatowej od 13 lat są Państwo. Oprócz „Ech Polesia”, wydawanych przez nas od początku, tj. od ponad 10 lat (na pokrycie kosztów samego druku redakcja otrzymywała pomoc państwową), co roku realizowaliśmy kilkanaście innych projektów. (Dodam, że kwartalnik zastąpił unicestwioną „Rotę”). Z biegiem czasu i tutaj nastąpiły trudności, których nie byliśmy w stanie pokonać. Były one tym większe, że praktycznie ustała pomoc ze strony Polonii zachodniej. Do tego doszło bardzo silne osłabienie mojego wzroku, co uniemożliwiało dokonywanie opracowań, korekt itp. Ten stan rzeczy zmusił mnie do przekazania całego cyklu wydawniczego redakcji w Brześciu. W naszej gestii pozostał kolportaż kwartalnika do prenumeratorów poza Białorusią. Pragnę przypomnieć Państwu, że nasza fundacja nie ma pracowników etatowych, co jeszcze bardziej osłabia jej możliwości. Myślę, że to rozwiązanie jest korzystne dla obu stron.

Reklama

W ostatnich trzech miesiącach znaczącą pomoc oświatową, oprócz Polesia na Białorusi, otrzymały od nas takie ośrodki, jak: na Ukrainie – Sławuta, Łuck, Korzec, Żytomierz, Winnica, Nowy Rozdół; na Litwie – Mickuny, Mejszagoła, Wilno i Soleczniki; na Łotwie – Dyneburg, Jełgawa i Rzeżyca. Obecnie największą uwagę skupiamy na kilkuset nauczycielach z różnych krajów, którzy odbędą kursy wakacyjne w Lublinie. W organizacji naszej pracy i współpracy w zasadzie nic nie ulega zmianie. Dziękując Państwu za zaufanie oraz hojność darów Waszych serc, mam głęboką nadzieję na kontynuowanie naszej współpracy.

Z wyrazami głębokiego szacunku, czci i wdzięczności pozostaje –

Józef Adamski, prezes Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza

Reklama

www.fundacjagoniewicza.com.pl

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już znad morza na Giewont, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Śnieżka: modlitwa na szczycie w intencji ludzi gór z udziałem kard. Duki i Vaclava Klausa

2020-08-10 17:48

[ TEMATY ]

modlitwa

Ks. Waldemar Wesołowski

Już po raz 39. w liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca 10 sierpnia odbyła się na Śnieżce, szczycie Karkonoszy, międzynarodowa modlitwa w intencji ludzi gór. Przewodniczył jej kard. Dominik Duka z Pragi, a homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W spotkaniu wziął udział b. prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus.

Msza św. przy istniejącej tu od ponad 300 lat kaplicy poświęconej św. Wawrzyńcowi odprawiona została z udziałem pielgrzymów z Polski, Czech i Niemiec. Wśród koncelebransów obecny był legnicki biskup senior Stefan Cichy, były opat norbertanin o. Michael Josef Pojezdny oraz grono księży z Polski i Czech.

Nie mogło zabraknąć także organizatora i inicjatora tego wydarzenia Jerzego Pokoja oraz emerytowanego prezydenta i premiera Republiki Czeskiej Vaclava Klausa, który podczas swojej prezydencji, a także po jej zakończeniu co roku uczestniczył w tych spotkaniach. Licznie reprezentowani byli ludzie gór: przewodnicy, ratownicy górscy, funkcjonariusze Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Granicznej oraz podobnych służb ze strony czeskiej.

Przybyłych powitał proboszcz parafii Karpacz ks. Paweł Oskwarek. Kard. Duka zwrócił uwagę, że w tym modlitewnym spotkaniu na sposób duchowy uczestniczą z tą wspólnotą nie tylko patron dnia św. Wawrzyniec, czy też przyzywany św. Wojciech, ale także abp Karel Otcenasek i św. Jan Paweł II, których w tym roku obchodzimy 100 lecie urodzin. Kardynał wspomniał też, że tę Mszę św. sprawuje w ornacie podarowanym przez Jana Pawła II dla katedry w Pradze.

Homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Nawiązując do czytań, zwrócił uwagę, że często człowiek buduje swoje życie według tylko swojej wizji. Tymczasem na podobieństwo ziarna wrzuconego w ziemię, które musi obumrzeć, aby przynieść nowy plon, również takie działanie powinno dokonywać się w naszym życiu.

- Chrystus, który jest tym ziarnem które wpadło w ziemię, obumarł dla siebie, żebym i ja tego się uczył, że jest mi to potrzebne, abym uczył się żyć z drugim człowiekiem w pokoju, jedności, ale i we mnie musi coś obumierać. Muszę być otwarty na drugiego człowieka. Dobrze że tu, na tym szczycie, narody polski, czeski i niemiecki, które tu przybywają, są takim znakiem pod imieniem św. Wawrzyńca, który nie bronił swego życia, ale je oddał, wiedząc, że jest to jedyny sposób, aby dokonało się dzieło Boże – mówił biskup legnicki.

Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój, ratownik górski i b. szef Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, dziękując wszystkim za uczestnictwo w spotkaniu modlitewnym. Zaprosił także na jubileuszowe 40. spotkanie za rok.

Uroczystość zakończyła się w Kotle Łomniczki modlitwą osób związanych z pracą w górach, przy symbolicznym cmentarzu „Ofiarom gór”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję