Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dziękczynienie za chleb

Tradycją uświęcony jest u nas zwyczaj organizowania dożynek. W większości gmin posiadających gospodarstwa prowadzące rolniczą działalność organizowane są dziękczynne Msze św. Za plony dziękujemy Bogu także jako diecezjalny Kościół

Tegoroczne diecezjalne dziękczynnie za zbiory (dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne) w diecezji bielsko-żywieckiej odbędzie się w niedzielę 31 sierpnia w parafii pw. św. Bartłomieja w Czańcu. W ostatnią niedzielę sierpnia o godz. 11.00 dożynkowej Mszy św. na stadionie Ludowego Klubu Sportowego Czaniec przewodniczyć będzie bielsko-żywiecki ordynariusz, bp Roman Pindel. Tego samego dnia w parafii pw. św. Andrzeja w Osieku o godz. 14.00 w ramach dożynek województwa małopolskiego modlitwie dziękczynnej przewodniczyć będzie biskup pomocniczy naszej diecezji Piotr Greger.

Położona w powiecie bielskim gmina Porąbka, do której należy Czaniec, ma powierzchnię blisko 64,5 km2, podzieloną na cztery sołectwa, zamieszkałe przez ponad 15 tys. ludzi. Użytki rolne stanowią 38% tego obszaru. Powiat bielski tworzy w sumie 10 gmin; 7 z nich to gminy wiejskie. Z kolei powiat oświęcimski, w granicach którego znajduje się gmina Osiek, zajmuje obszar o powierzchni ponad 40 tys. hektarów. Użytki rolne zajmują 51,3% powierzchni powiatu (z czego grunty orne dobrych klas stanowią 81,2%). Na terenie powiatu oświęcimskiego jest 6,5 tys. gospodarstw rolnych, głównie indywidualnych. Największą powierzchnię gruntów rolnych posiada gmina Polanka Wielka, bo aż 68,7% powierzchni gminy; następnie Osiek i Przeciszów – ok. 60% powierzchni gmin. Rolnictwo w gminach wiejskich powiatu oświęcimskiego jest często jednym z głównych źródeł dochodu ludności. W ostatnim czasie obserwowany jest spadek powierzchni użytków rolnych w gminach tego powiatu.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriotyczne dożynki w Krzeszowie

Niedziela legnicka 40/2018, str. V

[ TEMATY ]

dożynki

Krzeszów

Marek Perzyński

Mieszkańcy Jawiszowa na wieńcu dożynkowym przedstawili obraz Matki Bożej Łaskawej w wizerunku krzeszowskim

Mieszkańcy Jawiszowa na wieńcu dożynkowym przedstawili obraz Matki Bożej Łaskawej w wizerunku krzeszowskim

Tegoroczne dożynki gminy wiejskiej Kamienna Góra odbyły się w sanktuarium diecezji legnickiej w Krzeszowie. Do bazyliki wniesiono wieńce dożynkowe, z których część tematycznie nawiązywała do przypadającego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym samym podkreślono fakt, że Kościół zawsze dawał Polakom oparcie. Tak było podczas zaborów, okupacji, stanu wojennego. Kościół dawał przestrzeń wolności. Z przestrzeni tej mogli korzystać wszyscy, niezależnie od poglądów politycznych i światopoglądu. Tyle że niektórzy zdają się o tym dzisiaj zapominać lub wręcz nie chcą o tym pamiętać.

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję