Reklama

Polska

Gniezno: o wyzwaniach przed synodem biskupów o rodzinie

O wyzwaniach duszpasterskich wobec rodziny w świetle ankiety papieża Franciszka i przygotowań do zbliżającego się Synodu biskupów o rodzinie mówił dziś w Gnieźnie ks. dr Przemysław Drąg. Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP był gościem VII Sympozjum o Małżeństwie i Rodzinie.

[ TEMATY ]

rodzina

synod

Synod o rodzinie

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

W swojej prelekcji ks. Drąg, odwołując się do wyników ankiety papieża Franciszka stanowiącej przygotowanie do październikowego III Synodu o rodzinie, wskazał na najpilniejsze wyzwania stojące przed duszpasterstwem rodzin. Jednym z ważniejszych – jak mówił – jest rosnąca liczba konkubinatów, które – co wyraźnie widać w ankietach i co jest bardzo niepokojące – spotykają się nie tylko z aprobatą, ale coraz częściej z zachętą ze strony rodziców i społeczeństwa.

Wskazując na przyczyny tego zjawiska, ks. Drąg zwrócił uwagę, że wielu młodych ludzi nie kwestionuje wartości sakramentalnego małżeństwa, ale wybiera życie bez ślubu kościelnego z obawy przed pełnym zaangażowaniem, wątpiąc, czy potrafią w małżeństwie żyć. Często powodem takiego stanu rzeczy jest brak pozytywnych doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego.

Reklama

„Tu rodzi się konkretne wyzwanie dla duszpasterzy, dla rodziców, dla osób zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin” – powiedział prelegent, odsyłając słuchaczy do dokumentu Papieskiej Rady ds. Rodziny „Wychowanie do czystej miłości”. Jak dodał, znajdują się w nim konkretne wskazówki przeciwdziałania temu i innym niepokojącym zjawiskom. Kolejnym z nich, po wysokiej liczbie konkubinatów, jest rosnąca liczba rozwodów, która – jak podkreślił ks. Drąg – sukcesywnie wzrasta. Jest to widoczne szczególnie w dużych miastach. W Warszawie w 2011 r. współczynnik rozwodów sięgnął 49 proc.

Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin wskazał też krótko na propozycje i działania, które podejmuje lub może podejmować duszpasterstwo rodzin wobec powyższych i innych wyzwań. Ich modelowy program zawiera adhortacja papieża Jana Pawła II „Familiaris Consortio”. Obok właściwego przygotowania narzeczonych oraz wykorzystania samego obrzędu ślubu szczególny akcent – zdaniem ks. Drąga – należy położyć na duszpasterstwo młodych małżeństw, które, nie będąc jeszcze gotowe do zaangażowania się w konkretny ruch kościelny, pozostawiane są często samym sobie. „Myślę, że jest to duża grupa docelowa, do której powinniśmy docierać” – podkreślił ks. Drąg.

Wśród wyzwań stojących współcześnie przed duszpasterstwem rodzin prelegent wymienił także m.in. pomoc rodzinom zagrożonym rozbiciem i patologią, rodzinom ideologicznie podzielonym oraz rodzinom z osobami starszymi. Ponadto dotarcie do osób, które z różnych względów zawierają jedynie związki cywilne. W obszarze szczególnego zainteresowania duszpasterstwa rodzin znajdują się także osoby rozwiedzione oraz posiadającymi dzieci poczęte metodą in vitro. Troska o tę ostatnią grupą – jak mówił – jest wyzwaniem złożonym i wymaga szczególnego rozważenia i namysłu.

Reklama

Ks. Przemysł Drąg podkreślił jednocześnie, że obok wspomnianych obszarów niezwykle ważne jest większe zaangażowanie w pracę z rodzinami chrześcijańskimi, które nie są dotknięte powyższymi problemami, a które również wymagają wielkiej uwagi i troski, aby mogły się jak najlepiej rozwijać. Wskazał także na potrzebę właściwego przygotowania alumnów do pracy z rodzinami, konieczność większego zaangażowania kapłanów w parafialne duszpasterstwa rodzin oraz aktywne promowanie duchowości małżeńskiej.

W sympozjum uczestniczyli dekanalni referenci ds. rodzin, doradcy życia rodzinnego, kapłani i osoby zaangażowane w działalność ruchów prorodzinnych. W dalszej części spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać świadectwa misjonarza ks. prałata Mariana Zalewskiego, który podzielił się doświadczeniem pracy z rodzinami w Meksyku, gdzie obecnie pracuje, a w szczególności w Papui Nowej Gwinei, gdzie spędził wiele lat.

Świadectwem z perspektywy żony, matki, siostry i lekarza medycyny podzieliła się także z uczestnikami sympozjum gnieźnieńska lekarka Małgorzata Kędzierska. Natomiast praktyczny wymiar funkcjonowania duszpasterstwa rodzin w parafii przedstawił na przykładzie swojej wspólnoty ks. Konstanty Mrozek, proboszcz gnieźnieńskiej parafii pw. Matki Zbawiciela.

Z uczestnikami sympozjum spotkał się również bp senior Bogdan Wojtuś, który przestrzegał przed nadmiernym pesymizmem w postrzeganiu rodziny i zachęcał do spojrzenia na nią w perspektywie Pisma Świętego, a więc z radością. „Trzeba wciąż uświadamiać sobie co Pan Bóg nam daje, czym nas obdarowuje. A obdarowuje nas miłością. Trzeba w tę miłość uwierzyć. To jest ważne i z tego wszystko wypływa” – powiedział na zakończenie gnieźnieński biskup senior.

Krótki list do uczestników spotkania napisał także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który tego dnia przewodniczył pielgrzymce służb skarbowych i celnych na Jasnej Górze. Jak przypomniał: „tylko ten, kto żyje Ewangelią rodziny może stawać się jej radosnym i przekonującym świadkiem we współczesnym świecie”.

VII Sympozjum o Małżeństwie i Rodzinie zorganizował Referat Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

2014-09-13 17:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jacek Pulikowski o najważniejszej firmie na świecie

Mamy być kimś najważniejszym dla ukochanej osoby, bo to przyniesie nam szczęście. Nie sukcesy i nie materia. Tak jak św. Józef był ważniejszy dla Maryi od niej samej i tak jak Maryja była z pewnością ważniejsza dla św. Józefa niż on sam dla siebie. I na pewno oboje życie by oddali za siebie nawzajem - jak pisze Jacek Pulikowski w swojej najnowszej książce pt. "Rodzina - najważniejsza firma na świecie".

Porusza w niej tematy ważne dla każdego z nas. Każdy bowiem poszukuje szczęścia i pragnie miłości. Każdy powinien także pragnąć świętości na drodze do jakiej został powołany. Jacek Pulikowski to mąż i ojciec trójki dzieci, od niedawna dziadek. Nauczyciel akademicki na Politechnice Poznańskiej oraz wykładowca Studium Rodziny przy Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Od ponad trzydziestu lat wraz z żoną Jadwigą czynnie zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin i Poradnictwa Rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję