Reklama

Niedziela Łódzka

U Skoszewskiej Pani

Wierni z archidiecezji łódzkiej co roku 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pielgrzymują do sanktuarium Maryjnego w Skoszewach. Jedni pokonują kilka kilometrów, inni kilkadziesiąt. Wszystko po to, by pochylić się przed Maryjnym tronem. Na pielgrzymi szlak do Skoszew wyruszyli członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich rejonu łódzkiego, 390 osób z Brzezin, 160 osób z Nowosolnej, 250 z Łodzi, 85 osób z Kalonki, 40 osób z Niesułkowa, pielgrzymi ze Strykowa i okolic.

W tym roku Sumie odpustowej przewodniczył ks. Sławomir Sosnowski, prowadzący Ognisko Miłości w Olszy koło Rogowa. W homilii przypomniał, że dzieje Maryi pokazują, iż życie jest pielgrzymowaniem. Najpierw musimy przejść przez ziemski trud, by osiągnąć chwałę nieba. Ważny jest kierunek naszego życia, ale i to jak stawiamy kroki, by z tego kierunku nie zboczyć. Poprzez chrzest jesteśmy wybrani i obdarowani dziecięctwem Bożym. Ważne jest, czy będziemy potrafili na to wezwanie odpowiedzieć tak, jak to zrobiła Maryja.

Reklama

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Dlatego na zakończenie Mszy św. nastąpiło poświęcenie ziół, kwiatów i płodów rolnych.

W tym samym czasie centralne uroczystości archidiecezjalne sprawowane były w łódzkiej archikatedrze. Przewodniczył im bp Adam Lepa, który przybliżył postać sługi Bożej Wandy Malczewskiej, jednej z najwybitniejszych mistyczek XIX wieku. To ona pod wpływem wizji, jakie otrzymała od Chrystusa, stwierdziła, że Polska będzie zagrożona przez wroga ze wschodu i tylko dzięki Matce Najświętszej, która wyjedna łaskę ocalenia u Jezusa, Polska zwycięży. Dokonało się to 15 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej.

Ten dzień przypomina Polakom o ich wielkim triumfie. Jednocześnie przypomina o zobowiązaniach wobec Boga i Matki Najświętszej. Maryja jest znakiem niezawodnej nadziei, bo Chrystus jest samą nadzieją. Mamy więc prawo, a nawet obowiązek w najtrudniejszych sytuacjach życia odnosić się do Niej.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka to służba

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Marian Florek

Pod hasłem "Otrzymaliśmy w darze Ducha Świętego (por. Dz 2,38) odbywała w sobotę, 17 lutego 9. Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę.

„Celem spotkania w Sanktuarium była nie tylko prezentacja dorobku poszczególnych ośrodków, ale przede wszystkim odkrywanie i pogłębianie świadomości ich roli we wspólnocie Kościoła” – mówi o. Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski. To właśnie Jasna Góra jako wielowiekowy ośrodek muzyki liturgicznej, podjęła się integracji zarówno samych muzyków, jak i tych, którzy troszczą się o formację i edukację muzyczną w Polsce. W ramach dorocznego spotkania zawierzali się Matce Bożej organiści, dyrygenci, chórzyści i kantorzy oraz członkowie zespołów wokalno-instrumentalnych, a także przedstawiciele muzycznych środowisk akademickich.

CZYTAJ DALEJ

Starszy brat. O towarzyszeniu młodym w przygodzie życia

2021-06-16 08:36

[ TEMATY ]

książka

młodzi

młodzież

braterstwo

Materiał prasowy

Towarzyszenie... Jedno, niepozorne słowo, które skrywa w sobie wiele tajemnic i krętych dróg do odkrycia. O tym właśnie jest nowość Wydawnictwa POMOC "Starszy Brat", autorstwa ks. Sebastiana Koseckiego.

W książce przeczytasz, jak niesamowita przygoda ukryta jest w sercu każdego młodego człowieka i jak można mu w niej towarzyszyć. Przeczytasz o tym, jak ofiarować swoje serce drugiemu, otrzymując przy tym jeszcze więcej.

CZYTAJ DALEJ

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się najdłuższy pontyfikat w dziejach Kościoła

2021-06-16 18:58

[ TEMATY ]

pontyfikat

Pius IX

wikipedia.pl

Przed 175 laty – 16 czerwca 1846, po dwudniowym konklawe, które odbyło się w rzymskim Pałacu Kwirynalskim, nowym papieżem został Giovanni Maria Mastai-Ferretti, który przyjął imię Pius IX.

W 5 dni później odbyła się jego koronacja i tak rozpoczął się pontyfikat, który miał się okazać najdłuższym w dziejach Kościoła katolickiego, jeśli nie liczyć pierwszego papieża – św. Piotra, o którego posługiwaniu na tym urzędzie mamy niewiele pewnych wiadomości i tylko tradycja głosi, że pełnił on to stanowisko ponad 30 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję