Reklama

Niedziela Łódzka

Wyprawka szkolna z dofinansowaniem czy bez?

Niedziela łódzka 34/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum Caritas diecezjalnego

Koniec wakacji to czas, kiedy rodzice uczniów biegają po księgarniach w poszukiwaniu promocji na podręczniki, plecaki i przybory szkolne. Warto wiedzieć, że Łódź korzysta z rządowego programu dopłat do wyprawki szkolnej. W ubiegłym roku na dofinansowania w Łodzi przyznano ponad milion złotych. Z pomocy skorzystało ponad cztery i pół tysiąca uczniów. Problem jednak w tym, że dopłaty przyznawane są tylko tym uczniom, których obejmują zmiany programowe. Pozostałe rodziny – niezależnie, czy są w potrzebie, czy nie – zdane są na siebie.

W tym roku są pewne zmiany w przyznawaniu dofinansowania. Najważniejszą zmianą jest podniesienie i ujednolicenie kryterium finansowego, które wynosi 539 zł dochodu na członka rodziny. Dofinansowanie otrzymają uczniowie, którzy spełniają to kryterium i których w tym roku obejmie zmiana podstawy programowej, więc nie mają możliwości zakupienia używanych podręczników. Są to uczniowie klasy 2, 3 i 6 szkoły podstawowej oraz 3 klasy szkół ponadgimnazjalnych. Dopłaty dla klas 2 i 3 szkoły podstawowej to maksymalnie 225 zł, dla kl. 6 to 325 zł. Dla kl. 3 szkoły ponadgimnazjalnej to 390 zł, a dla liceum i technikum 445 zł.

Ceny zestawów są bardzo różne. Komplet podręczników dla drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej kosztuje od 250 do 350 zł. Dla klasy 6 od 250 do nawet 400 zł. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ceny rosną jeszcze bardziej. Koszt całego kompletu uzależniony jest od liczby przedmiotów na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz liczby i rodzaju języków obcych.

Rodzice ubolewają nad tym, że wiele szkół co roku zmienia podręczniki i nawet jeśli dzieci uczą się w tej samej szkole, muszą co roku kupować nowe książki. Wiele książek zawiera również zadania do wypełnienia, co utrudnia możliwość odkupienia używanych książek w antykwariatach czy na szkolnych kiermaszach.

Zmiany w dofinansowaniach dotyczy również kryterium dla dzieci z niepełnosprawnościami. Do tej pory dofinansowanie przysługiwało tylko dzieciom słabowidzącym, niesłyszącym, dzieciom z upośledzeniem umysłowym lekkim, umiarkowanym i znacznym. Zostało ono rozszerzone o dzieci słabosłyszące, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem. Jest to pomoc maksymalnie do 770 zł.

Reklama

Wnioski o dofinansowanie z programu rządowego mogą składać rodzice, rodzice zastępczy, pracownicy socjalni i nauczyciele do 8 września. Szczegółowe informacje pojawią się na stronie internetowej UMŁ w zakładce „Edukacja”. Do 15 września można składać wnioski o stypendia socjalne. Najubożsi mogą liczyć na zasiłki celowe przyznawane indywidualnie przez MOPS. Osoby, które nie mieszczą się w kryteriach, również mogą liczyć na indywidualne rozpatrzenie sprawy konkretnego dziecka i rodziny w trudnej sytuacji.

Akcję „Tornister pełen uśmiechu” prowadzi też łódzka Caritas.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nad Krują orła cień

Niedziela Plus 30/2022, str. X

[ TEMATY ]

wakacje

Albania

Margita Kotas

Kruja i jej zamek położone na zboczu masywu górskiego

Kruja i jej zamek położone na zboczu masywu górskiego

Położona w środkowej Albanii Kruja nazywana jest często albańskim Krakowem. Choć jest w tym stwierdzeniu pewna przesada, to miasto przyciąga swoim urokiem, ale także legendą największego bohatera narodowego – Skanderbega.

Nazwa Albanii w rodzimym języku – Shqipëria – oznacza: kraina orła. Jej mieszkańcy pochodzą od starożytnych Ilirów, nieustraszonego ludu, który, jak podaje część źródeł, przybył na Półwysep Bałkański przed Grekami i ponad tysiąc lat przed Słowianami. Tylko w pobliżu dzisiejszej Krui znajdowało się kilka ważnych warowni iliryjskich, a wśród nich w III wieku przed Chr. powstała twierdza w Zgërdhesh, wspominana przez Ptolemeusza jako stolica Ilirów – Albanopolis.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję