Reklama

Niedziela Łódzka

Wyprawka szkolna z dofinansowaniem czy bez?

Niedziela łódzka 34/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum Caritas diecezjalnego

Koniec wakacji to czas, kiedy rodzice uczniów biegają po księgarniach w poszukiwaniu promocji na podręczniki, plecaki i przybory szkolne. Warto wiedzieć, że Łódź korzysta z rządowego programu dopłat do wyprawki szkolnej. W ubiegłym roku na dofinansowania w Łodzi przyznano ponad milion złotych. Z pomocy skorzystało ponad cztery i pół tysiąca uczniów. Problem jednak w tym, że dopłaty przyznawane są tylko tym uczniom, których obejmują zmiany programowe. Pozostałe rodziny – niezależnie, czy są w potrzebie, czy nie – zdane są na siebie.

W tym roku są pewne zmiany w przyznawaniu dofinansowania. Najważniejszą zmianą jest podniesienie i ujednolicenie kryterium finansowego, które wynosi 539 zł dochodu na członka rodziny. Dofinansowanie otrzymają uczniowie, którzy spełniają to kryterium i których w tym roku obejmie zmiana podstawy programowej, więc nie mają możliwości zakupienia używanych podręczników. Są to uczniowie klasy 2, 3 i 6 szkoły podstawowej oraz 3 klasy szkół ponadgimnazjalnych. Dopłaty dla klas 2 i 3 szkoły podstawowej to maksymalnie 225 zł, dla kl. 6 to 325 zł. Dla kl. 3 szkoły ponadgimnazjalnej to 390 zł, a dla liceum i technikum 445 zł.

Reklama

Ceny zestawów są bardzo różne. Komplet podręczników dla drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej kosztuje od 250 do 350 zł. Dla klasy 6 od 250 do nawet 400 zł. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ceny rosną jeszcze bardziej. Koszt całego kompletu uzależniony jest od liczby przedmiotów na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz liczby i rodzaju języków obcych.

Rodzice ubolewają nad tym, że wiele szkół co roku zmienia podręczniki i nawet jeśli dzieci uczą się w tej samej szkole, muszą co roku kupować nowe książki. Wiele książek zawiera również zadania do wypełnienia, co utrudnia możliwość odkupienia używanych książek w antykwariatach czy na szkolnych kiermaszach.

Zmiany w dofinansowaniach dotyczy również kryterium dla dzieci z niepełnosprawnościami. Do tej pory dofinansowanie przysługiwało tylko dzieciom słabowidzącym, niesłyszącym, dzieciom z upośledzeniem umysłowym lekkim, umiarkowanym i znacznym. Zostało ono rozszerzone o dzieci słabosłyszące, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem. Jest to pomoc maksymalnie do 770 zł.

Reklama

Wnioski o dofinansowanie z programu rządowego mogą składać rodzice, rodzice zastępczy, pracownicy socjalni i nauczyciele do 8 września. Szczegółowe informacje pojawią się na stronie internetowej UMŁ w zakładce „Edukacja”. Do 15 września można składać wnioski o stypendia socjalne. Najubożsi mogą liczyć na zasiłki celowe przyznawane indywidualnie przez MOPS. Osoby, które nie mieszczą się w kryteriach, również mogą liczyć na indywidualne rozpatrzenie sprawy konkretnego dziecka i rodziny w trudnej sytuacji.

Akcję „Tornister pełen uśmiechu” prowadzi też łódzka Caritas.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Bogiem

Każdy człowiek ma inne upodobania co do spędzania wolnego czasu, ale jest olbrzymia grupa ludzi, która odpoczywa na łonie przyrody, podziwiając jej piękno, koloryt i ciszę. Życie każdego z ludzi jest ustawicznym otwieraniem drzwi, gdzie nowe twarze, światła, kształty, głosy wymagają uporządkowania w nas i stworzenia w nas dla nich miłości i więzi.

CZYTAJ DALEJ

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Drąg do biskupów o wyzwaniach duszpasterstwa rodzin po pandemii

2021-06-12 11:20

kodr.pl

O wyzwaniach stojących przed duszpasterstwem rodziny po pandemii COVID-19 mówił na forum 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej sekretarz Rady ds. Rodziny KEP, ks. Przemysław Drąg. Zdał biskupom relację z sympozjum, które w tej chwili odbywa się w Rzymie w trybie online, organizowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, dotyczącego adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.

Poświęcone jest ono analizie sytuacji rodziny po pandemii COVID-19. Ks. Drąg przytoczył słowa Ojca Świętego skierowane do uczestników tego forum, który wskazał, że rodzina jest kluczowym miejscem dochodzenia obecnie do pewnej normalności. Staje się ona miejscem uczenia się miłości, daje siłę, rodzina stająca się Kościołem domowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję