Reklama

Niedziela Przemyska

Odpust pod znakiem dziękczynienia

Jak co roku w połowie sierpnia Kalwaria Pacławska i całe otaczające ją wzgórze rozbrzmiewało pieśniami i modlitwami do Matki Bożej Kalwaryjskiej

Raduje świętość Jana Pawła II i to, że mogliśmy za nią na kilka sposobów dziękować: i poprzez okolicznościowy znaczek z jego podobizną i obraz Papieża namalowany specjalnie dla Kalwarii, odnalezione przemówienie z 1968 r. i obecność osobistego sekretarza świętego Papieża, abp. Mieczysława Mokrzyckiego – podsumowuje kalwaryjski odpust o. Piotr Reizner OFMConv., kustosz sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.

– Ta Eucharystia to szczególne wołanie o pokój dla Polski, ale także dla innych miejsc ogarniętych konfliktami zbrojnymi, to wołanie za rządzących, wszak już niedługo wybory, wprawdzie samorządowe, ale równie ważne. To także wołanie za obrońców Polski, którzy w różnych mundurach dbają o nas, bronią Polski i troszczą się o to wszystko, co jest nazywane Polską – mówił o. Reizner o intencjach Mszy św. sprawowanej 14 sierpnia br. na galerii pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika.

Czy tylko udaję chrześcijanina?

Reklama

– Gdzie jest prawo do wolności sumienia? Wolność jest dla ateistów, dla różnych nadużyć, dla tego, co się rodzi z przekreślania prawa Bożego. Jest wolność deptania prawa Bożego, ale nie ma wolności dla tych, którzy chcą je zachować i uszanować – mówił abp Michalik, odnosząc się do zwolnienia prof. Bogdana Chazana za to, że nie chciał wskazać drogi do aborcji.

W homilii Metropolity Przemyskiego nie brakowało pytań o tożsamość chrześcijańską. – Człowiek wierzący żyje wiarą. I tu jest pytanie o naszą tożsamość: czy ja jestem chrześcijaninem? Czy ja naprawdę wypełniam wolę Bożą i realizuję Boże przykazania, które mnie obowiązują? Czy wypełniam je z miłością, czy tylko udaję, że jestem chrześcijaninem? Czy ja się przejmuję tym, że jestem ochrzczony, że moim zadaniem jest być zbawionym, że ciało moje, tak jak ciało Maryi, jest świątynią Ducha Świętego? – pytał.

– Trzeba przede wszystkim chcieć rozmawiać z Panem Bogiem, trzeba nastawić się na Pana Boga i przyjąć Go jako Boga, który jest miłością – mówił bp Adam Szal, który na Kalwarię Pacławską przybył pieszo, a 14 sierpnia przewodniczył Dróżkom Pana Jezusa. – Trzeba też tak jak Maryja umieć się wiarą dzielić. Umiejmy dzielić się wiarą tak jak chlebem, ale umiejmy też na wszystkie wydarzenia naszego życia patrzeć tak, jak patrzyła Maryja na wydarzenia z Jej życia i umieć dostrzec w nich wolę Bożą – powiedział bp Szal.

Czy Chrystus jest zagrożeniem?

Reklama

Szczególnym gościem kalwaryjskiego odpustu był abp Mieczysław Mokrzycki, osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, a obecnie metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. W homilii m.in. przytoczył trzy wypowiedzi Papieża Polaka. – Czy Chrystus i Jego Kościół jest zagrożeniem równości i poszanowania wolności człowieka? Czy Dekalog jest zagrożeniem dla porządku i ładu społecznego? – pytał w ich kontekście. – Proszę, abyśmy nie zapomnieli o wolności. Historia uczy, jak wiele trudu kosztowało nas zdobycie wolności – mówił dalej abp Mokrzycki, zaznaczając: – Chrześcijanin to nie egoista, chrześcijanin to człowiek otwarty na świat, a w nim na dobro, które ofiaruje dla Chrystusa.

– My tutaj przychodzimy po to, by patrzeć na śmierć w pełni przezwyciężoną. Bo przecież, kiedy sprawujemy Najświętszą Ofiarę, kiedy śmierć Pańską opowiadamy, kiedy rozważamy na dróżkach kalwaryjskich tę śmierć Syna Bożego ze wszystkimi szczegółami, to wśród tych rozważań stale towarzyszy nam ta świadomość, że On, On jeden przezwyciężył w sobie swoją własną śmierć, On jeden – mówił kard. Karol Wojtyła w Kalwarii Pacławskiej 46 lat temu. Pełną treść jego homilii pielgrzymi mogli wysłuchać podczas tegorocznego odpustu. Mogli także zobaczyć wystawę poświęconą pobytowi przyszłego Papieża w tym miejscu.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymki dziesiąty epilog

Gdzie, jeśli nie w Bardzie u Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej pielgrzymi Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę mają poszukiwać odpowiedzi na temat sensu pielgrzymowania? Zgodnie z sierpniową zapowiedzią wracamy w relacji do tego letniego wędrowania. Spróbujmy na nowo wzbudzić poprzez pielgrzymkowe wspomnienia refleksję dotyczącą naszej wiary. Pielgrzymka, która przebiegała pod hasłem „Panie, przymnóż nam wiary”, dała wielu pątnikom łaskę doświadczenia wiary. Nie można tego pozostawić dla siebie. - Wiara jest dana i zadana, jak dar, którym trzeba się dzielić i strzec go, aby nie utracić - przestrzegał bp Ignacy Dec. Przypomnijmy więc sobie.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję