Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pielgrzymi na Jasnej Górze!

Przed tron Czarnej Madonny dotarło 13 sierpnia blisko 1,5 tys. pielgrzymów z Olkusza – pierwszy człon XXIII Pieszej Sosnowieckiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Homilię podczas Mszy św. dla pątników wygłosił na jasnogórskim Szczycie bp Grzegorz Kaszak

Pielgrzymom z Olkusza patronowali w czasie drogi św. Edyta Stein, sł. Boża Matka Teresa od św. Józefa, św. Faustyna, bł. Pier Giorgio Frassati i św. Jan Paweł II. – Podczas pielgrzymowania odkrywaliśmy działanie Pana Jezusa w naszym życiu i dziękowaliśmy Bogu za kanonizację Jana Pawła II. Nasze pielgrzymowanie było też pierwszym krokiem w przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. – powiedział ks. Marek Bigaj, przewodnik sosnowieckiej pielgrzymki wyruszającej z Olkusza.

Na trasie pielgrzymki, w Ryczowie miał miejsce apel dziękczynny za kanonizację św. Jana Pawła II. Rozważania i myśli Ojca Świętego przedstawiła grupa żółto-niebieska. W Mirowie przy ruinach zamku odbył się wieczór uwielbienia Najświętszego Sakramentu. Przygotowała go i poprowadziła grupa błękitna. Na błoniach w Złotym Potoku odbył się wieczór radości przygotowany przez grupę zielono-czarną. Z koncertem wystąpił także zespół „Pielgrzym”. Przed ostatnim noclegiem w Joachimowie odbył się apel dziękczynny z prezentacją wszystkich grup pielgrzymkowych.

Na Jasnej Górze najważniejszym punktem była Msza św., podczas której bp Grzegorz Kaszak podkreślał, jak cenne jest przekazywanie przez rodziców swoim dzieciom pięknych wartości, a także stawianie im wymagań i dawanie własnego przykładu. Wiąże się to jednak nie tylko z poświęceniem, wyrzeczeniem, lecz bywa także, że z cierpieniem. – Nic tak nie skłania do refleksji i nie pociąga jak przykład – mówił bp Kaszak.

Reklama

– Mam za co Bogu dziękować – udało mi się zaliczyć kolejny rok studiów, podjęłam ciekawą pracę i chcę w ten sposób, ofiarując mój trud, odwdzięczyć się Panu Bogu. Jest to także moje świadectwo, bo rówieśnicy namawiali mnie na wyjazd w góry, ale ja wybrałam pielgrzymkę i nie żałuję – powiedziała Paulina, która na pielgrzymce była już po raz trzeci.

Przed nami jeszcze dwa terminy, w których dotrą na Jasną Górę kolejne człony diecezjalnej pielgrzymki – 25 sierpnia do Częstochowy wejdą pielgrzymi z Będzina, a 8 września – pielgrzymka z Jaworzna.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: wierni mogą zwiedzać krypty tzw. jasnogórskiej nekropoli

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok

Paulińska krypta w Kaplicy Matki Bożej, krypty w bazylice pod ołtarzem głównym i w prezbiterium, kaplice nagrobne w bocznych nawach „dużego kościoła”, kaplica Pamięci Narodu - to tylko niektóre miejsca wchodzące w skład tzw. jasnogórskiej nekropolii. Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi mają teraz wyjątkową okazję, by nawiedzić znajdujące się w podziemiach kaplicy Cudownego Obrazu miejsce pochówku zakonników. Mimo remontu krypty są udostępnione wiernym.

Jedyną dostępną kryptą w Sanktuarium, będącą jednocześnie jednym z najstarszych miejsc Jasnej Góry, jest ta znajdująca się w tzw. przybudówce kaplicy Matki Bożej. Tam w 36. niszach wykutych w skale pochowani są ojcowie i bracia paulini. Ich kości złożono we wspólnym grobie 13 października 1836 r. po 7-godzinnym nabożeństwie żałobnym. W krypcie spoczywają m.in. o. Pius Przeździecki – generał Zakonu Paulinów w okresie II wojny światowej oraz o. Piotr Markiewicz - przeor Jasnej Góry w czasie I wojny światowej i późniejszy wieloletni Generał Zakonu.

CZYTAJ DALEJ

Roraty nie tylko dla dzieci

2022-12-02 14:48

Krzysztof Szewczyk

Wierni oświetleni blaskiem świec

Wierni oświetleni blaskiem świec

Adwent jest czasem oczekiwania, ale także przygotowania na święta Narodzenia Pańskiego. To dobra okazja, aby spędzić ten czas na modlitwie oraz pogłębieniu swojej wiary. Z myślą o wiernych duszpasterze organizują liturgie, czy nabożeństwa.

Wśród nich jest parafia Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, która zaprasza młodzież i dorosłych na czwartkowe Msze św. roratnie, a także uwielbienie przez Najświętszym Sakramentem. Inauguracja tych wieczorów modlitewnych miała miejsce w pierwszy czwartek Adwentu. - Pierwsze nasze nabożeństwo zgromadziło prawie 200 osób. To dla nas jasny sygnał, że z tego czasu adwentowego chcą korzystać także ludzie młodzi i starsi. Zazwyczaj roraty organizowane są dla dzieci, a przecież musimy pamiętać o wszystkich - zaznaczają duszpasterze z nowodworskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję