Reklama

Niedziela Wrocławska

Wakacje z Bogiem czyli parafialne kolonie

Wakacyjne wyjazdy potrafią doskonale ukoronować całoroczną pracę duszpasterską, a dla dzieci i młodzieży dotychczas niezaangażowanej w parafii mogą być doskonałym bodźcem do włączenia się w prowadzone duszpasterstwa.

Niedziela wrocławska 34/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Archiwum Caritas Diecezji Wrocławskiej

Wiele grup młodzieżowych o charakterze duszpasterskim zakłada wręcz obligatoryjny wyjazd o charakterze szkolenia lub rekolekcji. Tak jest w przypadku grup oazowych, gdzie letnie rekolekcje stanowią przejście do kolejnego etapu formacji. Podobnie jest z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, gdzie wakacyjne szkolenia pozwalają lepiej włączyć się w pracę Stowarzyszenia. Są też wyjazdy organizowane przez diecezjalne Caritas, dzięki którym młodzież ma możliwość spędzić nieco swego wolnego czasu z dala od miejsca zamieszkania. Ogrom pracy w wyjazdy kolonijne dla dzieci wnosi Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Letnia Akcja Kolonijna

Reklama

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej od wielu lat organizuje wyjazdy wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Również w tym roku dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej wyjechały z wrocławską Caritas w góry i nad morze. Koloniści wypoczywali na pięciu turnusach „Wartościowych kolonii z Caritas na fali i na szczycie”. Na kolonie Caritas pojechały dzieci i młodzież z rodzin najuboższych, wielodzietnych, dotkniętych patologiami społecznymi i chorobą. Znaczna grupa dzieci na co dzień wychowuje się bez rodziców, w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Uczestnicy kolonii to w większości podopieczni Caritas, którzy systematycznie korzystają ze wsparcia organizacji. Bezpośrednio rodzinami opiekują się Parafialne Zespoły Caritas prowadzące działalność charytatywną w parafiach. To one oraz księża proboszczowie, do których dyrektor wrocławskiej Caritas wystosował list zachęcający do udziału parafian w koloniach, zakwalifikowali najbardziej potrzebujące dzieci na wakacyjny wyjazd, pokryli część kosztów wypoczynku oraz pomogli rodzicom w sprawach organizacyjnych związanych z kolonią. Zaznaczyć należy, iż rodzice bądź prawni opiekunowie dzieci partycypują w kosztach wyjazdu w niewielkim wymiarze. Znaczna część środków na ten cel pozyskiwana jest przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podczas akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i kampanii 1%. W tym roku blisko 270 dzieci wypoczywało z wrocławską Caritas w Darłówku, Sulistrowiczkach i Pasterce. Korzystały z atrakcji miejsca, uczestniczyły w wycieczkach i programie wychowawczo-formacyjnym (więcej informacji odnaleźć można na oficjalnej stronie Caritas Archidiecezji Wrocławskiej: www.wroclaw.caritas.pl).

Wakacje z Bogiem

Po raz pierwszy w tym roku Wakacje z Bogiem organizuje parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach Śląskich. Proboszcz parafii, ks. Maciej Chwarścianek, zdaje sobie sprawę, że wiele rodzin ma trudności z godziwym utrzymaniem, a brak pieniędzy nie pozwala również na przeżycie radosnych wakacji. Dlatego w tym roku organizuje wakacje połączone z modlitwą. – W programie naszego wyjazdu będzie oczywiście odpoczynek (który z pewnością jest potrzebny najmłodszym po przepracowanym roku szkolnym), ale także modlitwa – mówi proboszcz parafii. – W wakacje nie możemy zapominać o Panu Bogu, który czuwa nad nami bezustannie – dodaje.

Podobną formę odpoczynku preferują wrocławscy franciszkanie z parafii św. Alberta Wielkiego, którzy w tym roku wraz z młodzieżą udali się na Górę św. Anny. Z kolei w miejscowości Góra, w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, młodzież uczestnicząca w życiu parafialnym (ministranci, lektorzy i schola) wraz z duszpasterzami wyjechała do Karpicka koło Wolsztyna. – Spędziliśmy w ośrodku kilka dni, podczas których młodzież odpoczywała, jak i spędzała czas na modlitwie – mówi wikariusz parafii, ks. Krzysztof Głuszko. – Miejmy nadzieję, że z Bożą pomocą, w przyszłym roku, ponownie uda nam się zorganizować wakacyjny wyjazd – reasumuje.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z wartościami

Niedziela sandomierska 33/2017, str. 2

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum autora

Grupa przed sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

Grupa przed sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

W drugiej części lipca na tydzień czasu w nasze Tatry do Murzasichla wyruszyła przeszło czterdziestoosobowa grupa młodzieży. Opiekę nad wypoczywającymi na „wakacjach z wartościami” wraz z grupą animatorów sprawował ks. Krzysztof Sibiga. Sprzyjająca pogoda umożliwiła liczne wyprawy: – Poszliśmy na Gęsią Szyję, na Sarnią Skałę, nad Czarny Staw Gąsienicowy i Dolinę Białego, a także nad wodospad Siklawicę. Nie poprzestaliśmy na górskich wojażach. Szczególnie młodsi uczestnicy wyjazdu z radością doczekali się zabawy w aquaparku i wizyty na Krupówkach. Zainteresowani historią zapamiętają zwłaszcza wypad na zamek w Nidzicy i cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Spędzająca tak aktywnie czas grupa młodzieży miała okazję również pomodlić się w sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach oraz w sanktuarium na Krzeptówkach. Spędzony czas wypełniony zabawami i konkursami stał się kazją dla głębszej integracji uczestników wyjazdu, pochodzących z różnych stron diecezji i do nawiązania przyjacielskich relacji – informuje animator Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Polska - Słowacja 1:2

2021-06-14 19:57

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Grupa E: Polska - Słowacja 1:2 (0:1).

CZYTAJ DALEJ

Nowość na Uniwersytecie Szczecińskim

2021-06-15 14:37

[ TEMATY ]

uniwersytet

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza w swoje wirtualne mury przyszłych filologów, lingwistów oraz literatów.

Wśród kierunków studiów na Uniwersytecie Szczecińskiem pojawiła się nowa odsłona tych istniejących już od dwóch lat. Bałtyckie studia kulturowe na Wydziale Humanistycznym to studia w godzinach popołudniowych, II stopnia (2-letnie magisterskie) dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich. Studia są bezpłatne i bez ograniczeń wiekowych (także dla 35+, 50+).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję