Reklama

Niedziela Wrocławska

Wakacje z Bogiem czyli parafialne kolonie

Wakacyjne wyjazdy potrafią doskonale ukoronować całoroczną pracę duszpasterską, a dla dzieci i młodzieży dotychczas niezaangażowanej w parafii mogą być doskonałym bodźcem do włączenia się w prowadzone duszpasterstwa.

Niedziela wrocławska 34/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Archiwum Caritas Diecezji Wrocławskiej

Wiele grup młodzieżowych o charakterze duszpasterskim zakłada wręcz obligatoryjny wyjazd o charakterze szkolenia lub rekolekcji. Tak jest w przypadku grup oazowych, gdzie letnie rekolekcje stanowią przejście do kolejnego etapu formacji. Podobnie jest z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, gdzie wakacyjne szkolenia pozwalają lepiej włączyć się w pracę Stowarzyszenia. Są też wyjazdy organizowane przez diecezjalne Caritas, dzięki którym młodzież ma możliwość spędzić nieco swego wolnego czasu z dala od miejsca zamieszkania. Ogrom pracy w wyjazdy kolonijne dla dzieci wnosi Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Letnia Akcja Kolonijna

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej od wielu lat organizuje wyjazdy wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Również w tym roku dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej wyjechały z wrocławską Caritas w góry i nad morze. Koloniści wypoczywali na pięciu turnusach „Wartościowych kolonii z Caritas na fali i na szczycie”. Na kolonie Caritas pojechały dzieci i młodzież z rodzin najuboższych, wielodzietnych, dotkniętych patologiami społecznymi i chorobą. Znaczna grupa dzieci na co dzień wychowuje się bez rodziców, w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Uczestnicy kolonii to w większości podopieczni Caritas, którzy systematycznie korzystają ze wsparcia organizacji. Bezpośrednio rodzinami opiekują się Parafialne Zespoły Caritas prowadzące działalność charytatywną w parafiach. To one oraz księża proboszczowie, do których dyrektor wrocławskiej Caritas wystosował list zachęcający do udziału parafian w koloniach, zakwalifikowali najbardziej potrzebujące dzieci na wakacyjny wyjazd, pokryli część kosztów wypoczynku oraz pomogli rodzicom w sprawach organizacyjnych związanych z kolonią. Zaznaczyć należy, iż rodzice bądź prawni opiekunowie dzieci partycypują w kosztach wyjazdu w niewielkim wymiarze. Znaczna część środków na ten cel pozyskiwana jest przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podczas akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i kampanii 1%. W tym roku blisko 270 dzieci wypoczywało z wrocławską Caritas w Darłówku, Sulistrowiczkach i Pasterce. Korzystały z atrakcji miejsca, uczestniczyły w wycieczkach i programie wychowawczo-formacyjnym (więcej informacji odnaleźć można na oficjalnej stronie Caritas Archidiecezji Wrocławskiej: www.wroclaw.caritas.pl).

Reklama

Wakacje z Bogiem

Po raz pierwszy w tym roku Wakacje z Bogiem organizuje parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach Śląskich. Proboszcz parafii, ks. Maciej Chwarścianek, zdaje sobie sprawę, że wiele rodzin ma trudności z godziwym utrzymaniem, a brak pieniędzy nie pozwala również na przeżycie radosnych wakacji. Dlatego w tym roku organizuje wakacje połączone z modlitwą. – W programie naszego wyjazdu będzie oczywiście odpoczynek (który z pewnością jest potrzebny najmłodszym po przepracowanym roku szkolnym), ale także modlitwa – mówi proboszcz parafii. – W wakacje nie możemy zapominać o Panu Bogu, który czuwa nad nami bezustannie – dodaje.

Podobną formę odpoczynku preferują wrocławscy franciszkanie z parafii św. Alberta Wielkiego, którzy w tym roku wraz z młodzieżą udali się na Górę św. Anny. Z kolei w miejscowości Góra, w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, młodzież uczestnicząca w życiu parafialnym (ministranci, lektorzy i schola) wraz z duszpasterzami wyjechała do Karpicka koło Wolsztyna. – Spędziliśmy w ośrodku kilka dni, podczas których młodzież odpoczywała, jak i spędzała czas na modlitwie – mówi wikariusz parafii, ks. Krzysztof Głuszko. – Miejmy nadzieję, że z Bożą pomocą, w przyszłym roku, ponownie uda nam się zorganizować wakacyjny wyjazd – reasumuje.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak pomóc tym, którzy mają najmniej

Nawet jeśli masz pracę, to i tak cię oszukają, wykorzystają i zostawią. Szansą dla naszych dzieci jest edukacja, a tę zapewnia szkoła prowadzona przez siostry – mówi Martial Hervé, samotny ojciec z kameruńskiej stolicy Jaunde, gdzie od 2012 r. posługują polskie pallotynki wspierane przez Caritas Polska.

Wysokie bezrobocie, ograniczony dostęp do edukacji, a nawet wody pitnej – to codzienne problemy wielu Kameruńczyków.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję