Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela radiowa w parafii Józefów

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum Katolickiego Radia Zamość

Parafia józefowska to urokliwy zakątek Roztocza. Spotkasz się tu z Panem Bogiem w neobarokowym kościele parafialnym w centrum miasta oraz kościele filialnym w Stanisławowie. Do rozmowy z Panem i duchowego wypoczynku zaprasza Cię piękno i bogactwo tej ziemi – lasy, łąki, kamieniołomy, rzeki. Liczne krzyże i kapliczki przydrożne i leśne opowiedzą Ci ciekawą, czasami bolesną przeszłość. Spotkasz tu wreszcie życzliwych, gościnnych ludzi”. W ten oto sposób każdy, kto odwiedza stronę parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie www.eparafiajozefow.pl, może dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca, a także o wspólnotach, grupach i stowarzyszeniach religijnych, które tam działają.

Katolickie Radio Zamość, przyjmując zaproszenie dziekana dekanatu Józefów i proboszcza ks. Zenona Mrugały, złożyło wizytę w parafii w ramach Niedzieli Radiowej podczas corocznego odpustu ku czci św. Anny. Tego dnia kazania głosił ks. Franciszek Kościelski.

O żywotności parafii świadczą grupy i wspólnoty modlitewne: koła różańcowe, ministranci i lektorzy, oaza obecnie przygotowująca się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., Legion Maryi, Rycerstwo Niepokalanej, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Duszpasterstwo Rodzin, Koło Misyjne Dzieci przy Szkole Podstawowej w Majdanie Nepryskim, Caritas parafii wspomagający najbardziej potrzebujących oraz niedawno powstałe: Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Rodzina Serca Jezusowego i najnowsze: Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” czy Wspólnota Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka”. Do tej ostatniej należy Teresa Myszka, która w rozmowie ze mną wyjaśniła na czym polega trwanie w niej. Członkowie tej wspólnoty modlą się najpierw za siebie, by wytrwać w modlitwie. Później jest krótka modlitwa za osobę, którą daje Bóg do omadlania, szczególnie osoby zagubione. Odmawia się Pod Twoją obronę i następnie modli za wszystkich we wspólnocie. Znajduje się ona w Częstochowie, ale powstała też w parafii józefowskiej. Przystąpiło do niej blisko 100 osób. To cieszy, że ludzie z tej wspólnoty modlą się za grzeszników. Jak podkreśla Teresa Myszka, Maryja jest naszą Matką i chce, byśmy wszyscy byli Jej umiłowanymi dziećmi.

Reklama

W parafii istnieje i rozwija się też Krucjata Wyzwolenia Człowieka, której członkiem jest Sławomir Wojciechowski. Jako człowiek zniewolony walczył z nałogiem pijaństwa. – Jeździłem na Msze św. o uzdrowienie do kościoła Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lub. i tam zaczęła się droga ku mojemu nawróceniu. W tej swojej wolności trochę się pogubiłem, że stałem się niewolnikiem alkoholu. Tam poznałem ks. Piotra Jakubiaka, który dał mi telefon i pokierował na rekolekcje trzeźwościowe. Złożyłem tam Bogu śluby, że nie będę już spożywał alkoholu i od tamtej pory, dzięki pomocy Matki Bożej, to się udaje – wyznał Sławomir Wojciechowski.

Spotkanie Katolickiego Radia Zamość w parafii Józefów zamknął klamrą Roztoczański Festiwal Dobrych Filmów. Na placu przy kościele w Józefowie wierni obejrzeli „Próbę ogniową” w reż. Alexa Kendrick’a.

Sięgając do początków, pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z 1717 r. Powtórna erekcja parafii miała miejsce 22 stycznia 1723 r. Wcześniej istniała parafia unicka w Nepryszu. Parafia józefowska w okresie przedrozbiorowym należała do diecezji chełmskiej (dekanat zamojski). Została uposażona przez Tomasza Józefa Zamoyskiego. Swoim zasięgiem obejmowała następujące miejscowości: Józefów, Długi Kąt, Górniki, Hamernia, Hucisko, Majdan Nepryski, Majdan Sopocki, Nowiny, Oseredek, Pardysówka, Stanisławów, Ulów oraz Potok i Senderki. W ciągu lat terytorium parafii uległo zmniejszeniu (powstała nowa par. w Majdanie Sopockim, a ponadto odłączono Ulów do par. Łosinie i Hucisko do par. Krasnobród). Jeszcze w XIX wieku przy parafii istniał dom opieki dla starców (dawny szpital parafialny). W czasie erekcji parafii założono bractwo różańcowe.

Reklama

W 1936 r. powstała biblioteka parafialna, która w 1947 r. liczyła około 500 tomów. W 1987 r. Józefów stał się siedzibą dekanatu. Wielkie wydarzenia narodowe znalazły odbicie również i na tym terenie. 24 kwietnia 1863 r. pod Józefowem miała miejsce bitwa między powstańcami a wojskami rosyjskimi. Pozostała mogiła 28 powstańców (tu zginął poeta Mieczysław Romanowski). Szczególnie krwawo w dziejach Józefowa i całej parafii zapisała się ostatnia wojna. Na skutek akcji pacyfikacyjnych zginęły wtedy setki parafian, a wielu ludzi przymusowo wysiedlono.

Pierwsza, drewniana świątynia istniała już w 1713 r. Nowy kościół wzniesiony w latach: 1718-1721 z fundacji Tomasza Józefa Zamoyskiego, pw. św. Józefa i Niepokalanego Poczęcia NMP, konsekrowany przez bp. Jana Feliksa Szaniawskiego w 1728 r. Obecny zbudowany w latach: 1883-1886 z fundacji Józefa Zamoyskiego, konsekrowany dopiero 20 sierpnia 1951 r. przez bp. Piotra Kałwę, odnawiany wewnątrz w 1906 r. W latach 1972-1974 przeprowadzono odnawianie ołtarzy, ambony, chrzcielnicy i przedsionka. W 1975 r. pożar zniszczył ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kościół murowany z białego kamienia józefowskiego, jednonawowy, w kształcie krzyża, neobarokowy, sklepienie nawy łukowe, od strony północnej nawy zakrystia i skarbiec, przy kościele dwie wieże. Wyposażenie wnętrza częściowo zostało przeniesione z dawnego kościoła drewnianego. W drewnianym ołtarzu głównym znajdujemy obrazy z XVIII wieku: MB Różańcowej i – na zasłonie – Niepokalanego Poczęcia NMP, rzeźby: św. Apostołów Piotra i Pawła, po bokach z 1930 r. Na chórze muzycznym organy 18-głosowe z 1929 r. wykonane w firmie Biernackiego we Włocławku. Oryginalne trzy żyrandole i kinkiety z poroży wykonał w 1981 r. Jan Kudełka.

Na stronie www.radiozamosc.pl w zakładce Niedziela Radiowa można wysłuchać rozmów z przedstawicielami wspólnoty parafialnej i zobaczyć zdjęcia z tego spotkania.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy drodze wiodącej do Krakowa

Niedziela kielecka 9/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

TER

Sztandar z wizerunkami Patronów

Sztandar z wizerunkami Patronów

Święci Piotr i Paweł, gorliwi głosiciele zmartwychwstania Jezusa i męczennicy za wiarę, są patronami kościoła w Widomej, małej miejscowości leżącej dwadzieścia kilometrów od Krakowa. Kościół stoi przy głównej trasie popularnej „siódemce”, i każdy, kto jedzie do Krakowa, lub wyjeżdża na północ z tego królewskiego miasta musi przejechać obok świątyni

Jeszcze w połowie ubiegłego wieku w miejscu, na którym stoi kościół, rozciągały się pola, i prawdopodobnie niewiele osób było sobie w stanie wyobrazić, że kiedyś będzie tu świątynia. Parafia Widoma została utworzona z wydzielonych wiosek z trzech sąsiednich wspólnot: Iwanowic, Niedźwiedzia i Goszczy. 15 grudnia 1985 r. bp Stanisław Szymecki poświęcił zakupiony pod świątynię plac oraz kaplicę przerobioną ze starej stodoły.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję