Reklama

Niedziela radiowa w parafii Józefów

2014-08-21 13:03

Małgorzata Godzisz
Edycja zamojsko-lubaczowska 34/2014, str. 6-7

Archiwum Katolickiego Radia Zamość

Parafia józefowska to urokliwy zakątek Roztocza. Spotkasz się tu z Panem Bogiem w neobarokowym kościele parafialnym w centrum miasta oraz kościele filialnym w Stanisławowie. Do rozmowy z Panem i duchowego wypoczynku zaprasza Cię piękno i bogactwo tej ziemi – lasy, łąki, kamieniołomy, rzeki. Liczne krzyże i kapliczki przydrożne i leśne opowiedzą Ci ciekawą, czasami bolesną przeszłość. Spotkasz tu wreszcie życzliwych, gościnnych ludzi”. W ten oto sposób każdy, kto odwiedza stronę parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie www.eparafiajozefow.pl, może dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca, a także o wspólnotach, grupach i stowarzyszeniach religijnych, które tam działają.

Katolickie Radio Zamość, przyjmując zaproszenie dziekana dekanatu Józefów i proboszcza ks. Zenona Mrugały, złożyło wizytę w parafii w ramach Niedzieli Radiowej podczas corocznego odpustu ku czci św. Anny. Tego dnia kazania głosił ks. Franciszek Kościelski.

O żywotności parafii świadczą grupy i wspólnoty modlitewne: koła różańcowe, ministranci i lektorzy, oaza obecnie przygotowująca się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., Legion Maryi, Rycerstwo Niepokalanej, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Duszpasterstwo Rodzin, Koło Misyjne Dzieci przy Szkole Podstawowej w Majdanie Nepryskim, Caritas parafii wspomagający najbardziej potrzebujących oraz niedawno powstałe: Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Rodzina Serca Jezusowego i najnowsze: Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” czy Wspólnota Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka”. Do tej ostatniej należy Teresa Myszka, która w rozmowie ze mną wyjaśniła na czym polega trwanie w niej. Członkowie tej wspólnoty modlą się najpierw za siebie, by wytrwać w modlitwie. Później jest krótka modlitwa za osobę, którą daje Bóg do omadlania, szczególnie osoby zagubione. Odmawia się Pod Twoją obronę i następnie modli za wszystkich we wspólnocie. Znajduje się ona w Częstochowie, ale powstała też w parafii józefowskiej. Przystąpiło do niej blisko 100 osób. To cieszy, że ludzie z tej wspólnoty modlą się za grzeszników. Jak podkreśla Teresa Myszka, Maryja jest naszą Matką i chce, byśmy wszyscy byli Jej umiłowanymi dziećmi.

Reklama

W parafii istnieje i rozwija się też Krucjata Wyzwolenia Człowieka, której członkiem jest Sławomir Wojciechowski. Jako człowiek zniewolony walczył z nałogiem pijaństwa. – Jeździłem na Msze św. o uzdrowienie do kościoła Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lub. i tam zaczęła się droga ku mojemu nawróceniu. W tej swojej wolności trochę się pogubiłem, że stałem się niewolnikiem alkoholu. Tam poznałem ks. Piotra Jakubiaka, który dał mi telefon i pokierował na rekolekcje trzeźwościowe. Złożyłem tam Bogu śluby, że nie będę już spożywał alkoholu i od tamtej pory, dzięki pomocy Matki Bożej, to się udaje – wyznał Sławomir Wojciechowski.

Spotkanie Katolickiego Radia Zamość w parafii Józefów zamknął klamrą Roztoczański Festiwal Dobrych Filmów. Na placu przy kościele w Józefowie wierni obejrzeli „Próbę ogniową” w reż. Alexa Kendrick’a.

Sięgając do początków, pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z 1717 r. Powtórna erekcja parafii miała miejsce 22 stycznia 1723 r. Wcześniej istniała parafia unicka w Nepryszu. Parafia józefowska w okresie przedrozbiorowym należała do diecezji chełmskiej (dekanat zamojski). Została uposażona przez Tomasza Józefa Zamoyskiego. Swoim zasięgiem obejmowała następujące miejscowości: Józefów, Długi Kąt, Górniki, Hamernia, Hucisko, Majdan Nepryski, Majdan Sopocki, Nowiny, Oseredek, Pardysówka, Stanisławów, Ulów oraz Potok i Senderki. W ciągu lat terytorium parafii uległo zmniejszeniu (powstała nowa par. w Majdanie Sopockim, a ponadto odłączono Ulów do par. Łosinie i Hucisko do par. Krasnobród). Jeszcze w XIX wieku przy parafii istniał dom opieki dla starców (dawny szpital parafialny). W czasie erekcji parafii założono bractwo różańcowe.

W 1936 r. powstała biblioteka parafialna, która w 1947 r. liczyła około 500 tomów. W 1987 r. Józefów stał się siedzibą dekanatu. Wielkie wydarzenia narodowe znalazły odbicie również i na tym terenie. 24 kwietnia 1863 r. pod Józefowem miała miejsce bitwa między powstańcami a wojskami rosyjskimi. Pozostała mogiła 28 powstańców (tu zginął poeta Mieczysław Romanowski). Szczególnie krwawo w dziejach Józefowa i całej parafii zapisała się ostatnia wojna. Na skutek akcji pacyfikacyjnych zginęły wtedy setki parafian, a wielu ludzi przymusowo wysiedlono.

Pierwsza, drewniana świątynia istniała już w 1713 r. Nowy kościół wzniesiony w latach: 1718-1721 z fundacji Tomasza Józefa Zamoyskiego, pw. św. Józefa i Niepokalanego Poczęcia NMP, konsekrowany przez bp. Jana Feliksa Szaniawskiego w 1728 r. Obecny zbudowany w latach: 1883-1886 z fundacji Józefa Zamoyskiego, konsekrowany dopiero 20 sierpnia 1951 r. przez bp. Piotra Kałwę, odnawiany wewnątrz w 1906 r. W latach 1972-1974 przeprowadzono odnawianie ołtarzy, ambony, chrzcielnicy i przedsionka. W 1975 r. pożar zniszczył ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kościół murowany z białego kamienia józefowskiego, jednonawowy, w kształcie krzyża, neobarokowy, sklepienie nawy łukowe, od strony północnej nawy zakrystia i skarbiec, przy kościele dwie wieże. Wyposażenie wnętrza częściowo zostało przeniesione z dawnego kościoła drewnianego. W drewnianym ołtarzu głównym znajdujemy obrazy z XVIII wieku: MB Różańcowej i – na zasłonie – Niepokalanego Poczęcia NMP, rzeźby: św. Apostołów Piotra i Pawła, po bokach z 1930 r. Na chórze muzycznym organy 18-głosowe z 1929 r. wykonane w firmie Biernackiego we Włocławku. Oryginalne trzy żyrandole i kinkiety z poroży wykonał w 1981 r. Jan Kudełka.

Na stronie www.radiozamosc.pl w zakładce Niedziela Radiowa można wysłuchać rozmów z przedstawicielami wspólnoty parafialnej i zobaczyć zdjęcia z tego spotkania.

Tagi:
parafia

Reklama

Pod opieką Apostołów

2019-11-19 12:18

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 47/2019, str. 4

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym obchodziła jubileusz stulecia swojego istnienia. Uroczystości jubileuszowe miały miejsce 27 października br.

Joanna Ferens
Przyjęcie nowych ministrantów

Rozpoczęły się od prelekcji historyka i regionalisty, prezesa Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, Piotra Flora, który przybliżył historię parafii w Majdanie Starym oraz przywołał biogramy poszczególnych proboszczów, posługujących tutaj w ciągu ostatnich stu lat. Zwrócił się on również do obecnych w świątyni parafian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dlaczego nie lubią księży?

2019-11-05 12:48

Piotr Grzybowski
Niedziela Ogólnopolska 45/2019, str. 7

Krytyka Kościoła i jego pasterzy nie jest już chwilowym uniesieniem, emocją, lecz precyzyjnie zaplanowanym działaniem

Ks. Paweł Kłys

Obojętny, negatywny lub czasem nawet wrogi stosunek części społeczeństwa do duchowieństwa katolickiego staje się coraz bardziej powszechny. Znamienne przy tym, że jedynie katolickiego – w większości to Kościół katolicki podlega narastającej krytyce. Krytyce, która przeradza się ostatnio w jawną walkę.

Rozpoczęta przez zadeklarowanych ateistów – rozszerza się, obejmuje swym zasięgiem coraz szersze środowiska. Krytyka Kościoła i jego pasterzy nie jest już chwilowym uniesieniem, emocją, lecz precyzyjnie zaplanowanym działaniem wielu przywódców, grup, organizacji czy środowisk. Zostaje wpisana w programy wyborcze. Staje się podstawą budowy wizerunku czy manifestów politycznych i światopoglądowych. A wszystko jest wsparte siłą środków masowej komunikacji.

Działanie to zawsze ma swój precyzyjny scenariusz. Rozpoczyna się od wybrania celu. Stają się nim z reguły księża, którzy stanowią rdzeń Kościoła. Powszechnie uznani i szanowani. Za tym idzie krytyka ich nauczania. Pokrętne interpretacje – czy wręcz manipulacja – kazań i wystąpień. Często mianem „skandalu” określa się ich słowa płynące wprost z Ewangelii. Linczowi medialnemu poddaje się organizowanie pielgrzymek, które gromadzą setki tysięcy wiernych. Wszystko to, aby ośmieszyć, poniżyć i upokorzyć.

Dlaczego tak się dzieje? Co zachodzi w umysłach ludzi, którzy decydują się podjąć walkę z Kościołem? O co chodzi w ich działaniu? Dokąd się skierują w swych dalszych planach?

W większości przypadków motorem zła, które ich nakręca, jest olbrzymia chęć władzy – chęć rządzenia, panowania, kierowania, niezależnie od tego, co pod tymi pojęciami sami rozumieją.

Podnoszą bunt przeciw księżom, czując fizyczny strach przed ich wielką wiarą. Przed nauką, którą głoszą w imieniu Jezusa Chrystusa. Czują wyraźnie, że ci, którzy nie chcą władzy nad „rzędem dusz”, otrzymali ją i mają. Boją się ich wpływu na szerokie rzesze. Wiedzą bowiem, że to za ich przykładem gromadzi się coraz więcej młodych ludzi, którzy na kolanach oddają cześć Stwórcy. Boją się, że ta młodzież pójdzie za nimi, a nie za pseudowartościami ofiarowywanymi w wielu popularnych mediach. Boją się ponadto, że takie myślenie będzie się upowszechniać. Że rozścieli się po kraju i sprawi, iż ludzie staną się lepsi, uczciwsi. Że będą dalej jak przez wieki czcić Boga, a Jego naukę stosować w rodzinach, w miejscach pracy, w życiu społecznym.

Boją się w końcu, że kiedyś i ich żony, synowie i córki uznają, iż wartości przez nich głoszone są puste i niewarte zainteresowania. Że to, co oni z takim trudem budowali, co ciułaczym wysiłkiem zgromadzili, uznają za bezwartościowe, a w konsekwencji nie będą ich za te dokonania cenili. Boją się, że resztki ich pseudoautorytetu legną w gruzach. Że będą musieli oddać coś ze swego stanu posiadania, wycofać się ze swoich miałkich tez, które były napędem ich życia. Boją się w końcu, że będą musieli zostać tymi, których jedynie czasami udają. Ludźmi Chrystusowymi – chrześcijanami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kolumbia: trwa proces restrukturyzacji CELAM

2019-11-19 21:48

pb (KAI/prensacelam.org), ts / Bogota

Prezydium Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) zbiera się dziś na trzydniowym posiedzeniu, którego głównym tematem jest restrukturyzacja tego „organu kościelnej komunii” w krajach Ameryki Łacińskiej i na Karaibach.

Wiesław Ochotny
„Jezus, chcąc zdobyć człowieka, oddał wszystko, co miał: pozbawił się bóstwa i poświęcił się aż do śmierci krzyżowej”

W odbywającym się w Bogocie spotkaniu uczestniczy też dziewięciu biskupów - doradców, wybranych w tym celu przez zgromadzenie ogólne CELAM, oraz dziewięciu ekspertów. Przeanalizują oni propozycje poszczególnych konferencji biskupich, ekspertów oraz sugestie papieża Franciszka. Pozwoli to na wypracowanie trzeciej już wersji projektu zmian organizacyjnych.

O zamiarze dokonania poważnych zmian w swojej pracy i strukturze mówił w październiku przewodniczący CELAM abp Miguel Cabrejos Vidarte. Metropolita Trujillo, a zarazem przewodniczący Konferencji Biskupów Peru tłumaczył, że istniejące już od niemal 60 lat struktury Rady nie odpowiadają już współczesnym czasom. Ujawnił, że w przyszłości CELAM będzie się organizowała w „sieci”, aby w sposób bardziej elastyczny móc reagować na wyzwania społeczne i duchowe w Ameryce Łacińskiej. Dodał, że wzorem jest tu założona w 2014 r. w ramach CELAM Panamazońska Sieć Kościelna (REPAM), która uczestniczyła w przygotowaniach do niedawnego zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii.

Jako pierwsza powstała Środkowoamerykańska Kościelna Sieć Ekologiczna (REEMAN). REEMAN ma działać w Meksyku, Hondurasie, Nikaragui, Salwadorze, Gwatemali, Kostaryce i Panamie. Jej założycielskie odbyło się w dniach 29 września - 3 października w Mieście Meksyk. Abp Cabrejos Vidarte wyjaśnił, że nowa organizacja jest wyrazem niezbędnej współpracy w regionie w kontekście nowych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi.

Latynoamerykańska Rada Biskupów, mająca swoją siedzibę w stolicy Kolumbii, Bogocie, w powstała w 1955 r. Koordynuje prace 22 konferencji episkopatów krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem