Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników ZUS

Piąta Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników ZUS zgromadziła na Jasnej Górze ok. 3 tys. osób. Spotkanie było okazją do dziękczynienia za 80 lat istnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wspólnej modlitwy zarówno w intencji pracowników, jak korzystających z ubezpieczeń.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasną Górę pielgrzymujemy, by kształtować swoje sumienie – powiedział Zbigniew Derdziuk. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewnił, że ZUS „na dzisiaj jest instytucją bardzo wydolną, ma gwarancje państwa”. Odnosząc się do obchodzonego w tym roku 80-lecia instytucji, Derdziuk powiedział: „Przez te 80 lat ZUS nigdy nie zawiódł i dzisiaj jako ramię polityki społecznej państwa dobrze wykonujemy swoje obowiązki”.

Wśród wyzwań stojących przed instytucją prezes Derdziuk wymienił informatyzację, która jego zdaniem przebiega skutecznie. ZUS prowadzi konta płatników składek i konta ubezpieczonych. Dzięki Platformie Usług Elektronicznych każdy obywatel może przez internet m.in. sam sprawdzić, ile jego składek zostało zapłaconych przez pracodawcę, jak zostały zapisane na jego koncie. „Chciałbym, żeby każdy kontrolował ZUS” – zachęcał Derdziuk.

Mszy św. na szczycie jasnogórskim przewodniczył ks. prał. Jarosław Sroka z Częstochowy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego Kurii Częstochowskiej. Kazanie wygłosił o. prof. Andrzej Derdziuk, prorektor KUL, który wskazał, że w systemie ubezpieczeń, mimo narastającej „mnogości procedur” zawsze najważniejszy jest człowiek. - W świecie, który wszystko przelicza na pieniądze, pragniemy zaświadczyć, że bardzo liczymy na życzliwość we wzajemnych relacjach w środowisku pracy, która nie tylko zwiększa efektywność, ale też daje ludziom poczucie dumy i spełnienia zawodowego - wyjaśnił.

Kaznodzieja zauważył, że jest niesprawiedliwością obarczanie ZUS-u konsekwencjami całego prawa ubezpieczeniowego w Polsce. Dodał, że „niesprawiedliwe stereotypy rozsiewane przez ludzi, którzy łatwo i bez brania odpowiedzialności za wypowiadane słowa oskarżają ZUS o brak wrażliwości na potrzeby ludzi, o inwestowanie we własne zasoby lokalowe i systemy informatyczne, krzywdzą pracowników, którzy całym sercem oddani są codziennej, żmudnej obsłudze setek interesantów niecierpliwie oczekujących załatwienia swoich spraw”.

Reklama

- Jako pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, instytucji powstałej 24 października 1934 r. w wyniku decyzji prezydenta Ignacego Mościckiego o scaleniu pięciu wcześniej działających państwowych izb ubezpieczeniowych, możecie być dumni, że stoicie w pierwszym szeregu ludzi, którzy przychodzą z pomocą osobom, dotkniętym rozmaitymi zdarzeniami; od narodzenia aż po ostatnie dni na ziemi milionów klientów – powiedział o. prof. Andrzej Derdziuk.

Pielgrzymka pracowników ZUS i ich rodzin odbywała się pod hasłem „Sursum corda - w górę serca”.

Obecnie z usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZUS około 24 mln klientów, co stawia Zakład w czołówce największych instytucji finansowych w Polsce.

2014-09-14 19:45

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do sanktuarium w Międzyrzeczu

[ TEMATY ]

pielgrzymka

mężczyźni

Karolina Krasowska

W pielgrzymce uczestniczyli nie tylko dorośli, ale również ci nieco młodsi mężczyźni

W pielgrzymce uczestniczyli nie tylko dorośli, ale również ci nieco młodsi mężczyźni

Panowie i wikariusze naszej diecezji, podobnie jak pogoda, nie zawiedli. 21 września licznie uczestniczyli w VII Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Hasło spotkania brzmiało: "Współpracownicy Pana".

Pielgrzymkę rozpoczęła Jutrznia ku czci Męczenników Międzyrzeckich we wsi Święty Wojciech. Po niej mężczyźni udali się z relikwiami Pierwszych Męczenników Polski do sanktuarium w Międzyrzeczu, gdzie zostały dla nich przygotowane konferencja i świadectwa. Głównym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem i z homilią ks. Waldemara Szlachetki ze Szkoły Nowej Ewangelizacji w Poznaniu.

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję