Reklama

Książki

Pojednajcie się z Bogiem!

Tytuł najnowszej książki bp. Tadeusza Pikusa „Pojednajcie się z Bogiem!” nawiązuje do wskazówki św. Pawła Apostoła z II Listu do Koryntian. Jak pisze autor we wstępie, słowa św. Pawła „dotykają wprost, w sposób istotowy, problemu podziału. Zachęta, podana w formie nakazu, zapewne wywoła u czytelnika podstawowe pytanie: Dlaczego i w jakim celu mamy pojednać się z Bogiem? Co stoi u podstaw do podjęcia takiej decyzji i czemu miałoby to służyć?”. Słowa św. Pawła odnoszą się także do podziału wśród chrześcijan, który jest widoczny i stanowi problem nie tylko dla wyznawców tej religii, lecz także dla całego rodzaju ludzkiego.

Analizując różne aspekty tematu, autor wyodrębnia dwa główne zagadnienia: jedności człowieka z Bogiem oraz jedności chrześcijan. Zgodnie z tą koncepcją książka jest podzielona na dwie części. W pierwszej autor ukazuje genezę podziału, który nastąpił wskutek zerwania pierwotnej jedności człowieka z Bogiem. Integralnym obszarem tego tematu jest przedstawienie misji jednoczącej Chrystusa i Ducha Świętego oraz misji Kościoła, którą jest jednanie człowieka z Bogiem i jednanie całego rodzaju ludzkiego. W drugiej części, noszącej tytuł „Katolik wśród chrześcijan innych wyznań” autor prezentuje niektóre Kościoły istniejące w Polsce, ekumeniczne inicjatywy na gruncie Kościoła rzymskokatolickiego i poza nim oraz pewne koncepcje jedności Kościoła.

W książce obecna jest myśl, że warunkiem odbudowania jedności między ludźmi jest powrót do jedności z Bogiem. Próby podziałów, które w historii Kościoła pojawiają się niemal od początku, ujawniają u chrześcijan deficyt miłości w prawdzie. Już św. Paweł Apostoł nawoływał do nieustannego dążenia do doskonalszej, pełnej i widzialnej jedności między ochrzczonymi. Także dziś „rodzi się przemożne przekonanie, że jednoczenie dzieci Bożych stanowi samo serce Ewangelii, która jest przesłaniem miłości”.

Autor książki – bp Tadeusz Pikus jest biskupem diecezjalnym w Drohiczynie. Jest profesorem nauk teologicznych, zajmuje się naukowo m.in. teologią ekumeniczną. W Konferencji Episkopatu Polski przez wiele lat był przewodniczącym Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, był również przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu, pełnił funkcję delegata ds. dialogu katolików i muzułmanów.

„Pojednajcie się z Bogiem!”, Wydawnictwo Pastoralne, ul. Młynarska 8/12, 01-194 Warszawa, tel. (22) 244-84-08, e-mail: info@pastorale.pl.

2014-09-02 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie autorskie z Rosą Pich podczas Targów Książki

„Jak to robicie? Jak się organizujecie w kwestii gotowania, robienia zakupów czy prania dla takiej liczby osób? Jak to możliwe, że w domu jest spokój potrzebny do nauki? Jak znajdujecie czas na rozrywkę? Na czym polega wasz sekret?”.

W tej książce Rosa Pich, lat czterdzieści siedem, córka Rafaela Picha, legendarnego założyciela Akademii Familijnej, matka osiemnaściorga dzieci, na co dzień pracująca zawodowo na pół etatu, wyjawia nam, jak można być szczęśliwym i świetnie się bawić, niezależnie czy ma się jedno, dwoje, troje, czy… osiemnaścioro dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję