Reklama

Niedziela Częstochowska

Z leśniowskim błogosławieństwem

Przy szosach widzimy czasem piękne billboardy z napisem „Leśniów błogosławi”. Po wpisaniu tych słów do wyszukiwarki internetowej dowiadujemy się, że w Leśniowie położonym ok. 40 km od Częstochowy jest Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin

2014-09-03 16:12

Niedziela częstochowska 36/2014, str. 6

[ TEMATY ]

rodzina

sanktuarium

Bożena Sztajner

Leśniowskie sanktuarium maryjne

Jak żartobliwie mówią historycy, jest ono o jeden dzień starsze od Jasnej Góry, bo zanim książę Władysław Opolczyk w 1382 r. dotarł na jasnogórskie wzgórze, zatrzymał się na odpoczynek w tutejszym lesie. Jako wotum za wysłuchanie modlitwy o wodę, której potrzebował dla swoich zmęczonych rycerzy, pozostawił przy źródełku figurę Matki Bożej. W ciągu wieków wybudowano tu kościół i klasztor Ojców Paulinów, serce sanktuarium – cudowna statua Maryi – zyskało tytuł Patronki Rodzin, a wierni pozostawili wiele świadectw uzyskanych tutaj łask.

Tradycja rodzinnych błogosławieństw powstała w latach 2006-2007, kiedy sanktuarium przeżywało jubileusz koronacji figury koronami papieskimi. Data 13 sierpnia 1967 r. jest jedną z najważniejszych w jego historii, bo na uroczystość koronacji przyjechali – mimo utrudnień ze strony służby bezpieczeństwa – prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła. Prymas, dokonując aktu koronacji powiedział: „Do Niej, do Maryi należy być w każdej rodzinie, wskazując na wspaniały wzór Najświętszej Rodziny. Być przy każdej kołysce, przy każdej matce zalęknionej o życie dziecięcia, o spokój rodziny i rodzinną wierność”. W Leśniowie zapamiętano te słowa. Przygotowując się do 40. rocznicy tego wydarzenia do Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, czczonej od dawna, jako szczególna orędowniczka rodzin, zaczęto wprowadzać z myślą o rodzinach specjalne błogosławieństwa. Bo – jak tłumaczą Ojcowie Paulini – czasownik „błogosławić” wskazuje na obdarowanie kogoś życzliwością i wsparciem.

Błogosławi i pomaga

Kto był w Leśniowie, uczestniczył choć raz w błogosławieństwie małżonków (odnawiających przyrzeczenia ślubne) lub błogosławieństwie matek (oczekujących dziecka), zapamiętał to jako wielkie przeżycie. Kalendarz Mszy św. w rodzinnych intencjach, które kończą się udzieleniem indywidualnego błogosławieństwa na stopniach ołtarza jest stały: w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 11 sprawowana jest Msza św. w intencji małżonków, w drugą niedzielę poświęcona jest dzieciom, w trzecią – rodzinom, natomiast w czwartą – matkom spodziewającym się dziecka. Są tu także udzielane uroczyste błogosławieństwa babć i dziadków, narzeczonych, osób poszukujących pracy.

Reklama

Leśniowskie sanktuarium wychodzi naprzeciw trudnym problemom współczesnych rodzin: prowadzi poradnię specjalistyczną, organizuje latem cykle rekolekcji o tematyce rodzinnej, proponuje książki i nagrania wykładów z tej dziedziny, a także spotkania, które mają na celu integrację rodzin.

Od kilku lat w Leśniowie budowane jest Centrum Pomocy Rodzinie.

Relacje pozostawione przez pielgrzymów są świadectwem szukania pomocy w trudnych sytuacjach, ale także wdzięczności za doznane łaski. Jednym z najwymowniejszych zdarzeń w ostatnich latach było uzdrowienie Mateusza, przebywającego w stanie krytycznym na oddziale intensywnej terapii w krakowskiej kliniec. Przyjaciel rodziców – Zbigniew Książek – w dniu, kiedy życie Mateusza wisiało na włosku, powierzył intencję ocalenia go Leśniowskiej Patronce Rodzin. Jako wotum wdzięczności napisał tekst oratorium „Siedem pieśni Maryi”, które – z muzyką skomponowaną przez Bartłomieja Gliniaka – było wykonywane w wielu miejscach w Polsce i ukazało się na płycie. Przypadek Mateusza stał się również kanwą dokumentalnego filmu „Cud”.

Nie bójmy się prosić

Od wieków przez Leśniów prowadzi szlak pielgrzymkowy na Jasną Górę, ale niezależnie od pieszych grup, w każda niedzielę na parkingu pod sanktuarium można zobaczyć samochody i autokary z rejestracjami z całej Polski. Po drodze do kościoła trzeba minąć malownicze źródełko, które bije od ponad sześciu wieków, a w sanktuarium czeka Leśniowska Patronka Rodzin.

Warto Ją poprosić o łaski i dary potrzebne każdej rodzinie: wytrwałości i wyrozumiałości, zaufania i przebaczania, jednoczenia i cierpliwości. Jej dary pozwolą odkryć piękno miłości małżeńskiej i rodzinnej. „Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym”. Tak napisał kiedyś św. Jan Paweł II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabrzmiały na nowo

2020-01-14 10:46

Niedziela rzeszowska 3/2020, str. VI

[ TEMATY ]

muzyka

sanktuarium

Ropczyce

organy

muzyka organowa

Archiwum Autora

Organy w sanktuarium w Ropczycach

Milczały prawie 20 lat. Organy Sanktuarium Najświętszego Imienia Maryi w Ropczycach zabrzmiały na nowo 6 stycznia br. w święto Trzech Króli. Zaprezentowały się jako instrument koncertowy, świetnie sprawdzający się w solowych utworach muzyki polskiego renesansu, niemieckiego baroku oraz w odsłonie kameralnej.

Organy są jednym z wielu zabytków we wnętrzu XVI-wiecznego kościoła, oprócz figury Matki Bożej Królowej Rodzin, ambony i polichromii. Pochodzą z zakładu lwowskiego organmistrza Jana Śliwińskiego, a ich piszczałki datowane są na rok 1899. 

CZYTAJ DALEJ

15 lat Rycerzy Kolumba w Polsce

2020-01-22 17:01

[ TEMATY ]

episkopat

konferencja

Rycerze Kolumba

rycerze

Artur Stelamsiak/Niedziela

Rycerze Kolumba obchodzą w Polsce 15 lat działalności. Z tej okazji przedstawiciele katolickiej wspólnoty zrzeszającej mężczyzn zorganizowali konferencje prasową w sekretariacie KEP

Podczas konferencji podsumowania 15-lecia działalności Rycerzy Kolumba w Polsce sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński podkreślił, że ich misja jest ważnym elementem prowadzenia męskiej formacji katolickiej i wartości związanych z ojcostwem, której wciąż w Kościele w Polsce jest mało. Polscy Rycerze są natomiast pionierami takiej posługi w Europie Środkowo-Wschodniej.

Delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Tomasz Wawrzkowicz powiedział, że wspólnota nazywana jest "prawym, mocnym ramieniem Kościoła katolickiego".

- To jest wielkie wyzwanie dla nas. Chcemy tym słowom sprostać. Chcielibyśmy być w każdej polskiej parafii, ale jeszcze dużo pracy przed nami - dodał.

Rycerze są obecni w kilkuset parafiach na terenie 28 diecezji. Do międzynarodowej wspólnoty Rycerzy zaproszeni są wszyscy pełnoletni mężczyźni będący praktykującymi katolikami, a także chcący formować się duchowo, działając dla dobra Kościoła i swoich parafialnych wspólnot. - Nasza struktura krajowa jest bardzo zróżnicowana. Rycerze są obecni zarówno w parafiach wielkomiejskich, w takich miastach jak Warszawa, ale też w małych wiejskich parafiach - tłumaczył Krzysztof Zuba, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba.

Filarami, na których opiera się duchowość Zakonu, są jego cztery główne zasady: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm.

Bycie Rycerzem Kolumba polega na realizacji tych zasad na dwóch płaszczyznach: wewnętrznej i zewnętrznej. Rycerze formują się poprzez wspólną modlitwę, życie sakramentalne, różaniec, adorację Najświętszego Sakramentu, wspólnotowe dni skupienia i rekolekcje oraz inne tradycyjne formy pobożności.

Jedną z nowych akcji charytatywnych Rycerze Kolumba prowadzą wspólnie z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, Fundacją NIEDZIELA.Instytut Mediów oraz organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

- To "Akacja Dom", która pomaga zbierać środki finansowe na mieszkania dla chrześcijan w Iraku. Dzięki mediom i pomocy w lokalnych wspólnotach i parafiach Rycerzy Kolumba udało się już zebrać ponad 48 tys. złotych. Oznacza to, że możemy pomóc ok. 12-13 rodzinom na miejscu w Iraku - mówił na konferencji ks. Zbigniew Kucharski, dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, pełnomocnik zarządu ds. projektów Fundacji NIEDZIELA.Instytut Mediów. - Dzięki tej akcji każdy może włączyć się w budowę domów w Dolinie Niniwy, m.in. w dwóch miastach Bartella i Baszika, gdzie setki chrześcijańskich rodzin czekają na naszą pomoc - dodał ks. Kucharski.

Rycerze Kolumba za namową Jana Pawła II i na zaproszenie kard. Józefa Glempa przybyli do Polski w 2005 r. i rozpoczęli tu działalność. Pierwszą radą w Polsce w 2006 r. była krakowska Rada im. Jana Pawła II, mająca siedzibę przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Obecnie Zakon skupia w Polsce 6 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Ich przełożonym jest obecnie delegat stanowy Tomasz Wawrzkowicz z diecezji rzeszowskiej. Krajowe duszpasterstwo Rycerzy powierzono kard. Franciszkowi Macharskiemu. Po jego śmierci Kapelanem Rycerzy w Polsce został mianowany metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: IPN przypomni „Raport z Auschwitz”

2020-01-22 21:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

pokaz

Bożena Sztajner/Niedziela

Auschwitz

Opowieść o Polakach, którzy alarmowali świat o terrorze w okupowanej Polsce, obozach Zagłady, a w szczególności o KL Auschwitz, będzie tematem pokazu filmowego i spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 30 stycznia.

W filmie zaprezentowano nieznane dotąd dokumenty z archiwów brytyjskich, które świadczą o tym, że Polacy regularnie od 1941 roku do końca wojny informowali wszystkich aliantów o tym, co dzieje się w obozach Zagłady na terenie okupowanej Polski.

W filmie o KL Auschwitz opowiadają także więźniowie, głównie z pierwszych transportów: Kazimierz Albin, Kazimierz Piechowski, Jerzy Bogusz, Karol Tendera, a także Eva Mozes-Kor - ofiara dr Mengele.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem dokumentu, którego światowa premiera miała miejsce w Parlamencie Europejskim.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny” w którym w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” są prezentowane filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.Wydarzenie odbędzie się w siedzibie „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5. Początek o godz. 17.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję