Reklama

Niedziela Lubelska

Tutaj mnie, Boże, znalazłeś

2014-09-03 16:12

Niedziela lubelska 36/2014, str. 2

[ TEMATY ]

dożynki

Paweł Wysoki

W niedzielę 24 sierpnia uroczystej Sumie przewodniczył abp Stanisław Budzik, który pobłogosławił cztery wieńce dożynkowe, złożone przed ołtarzem przez rolników jako dziękczynienie Bogu za szczęśliwie zebrane plony. W czasie Mszy św. sprawowanej m.in. przez bp. Mieczysława Cisło zgromadzeni dziękowali za dar powołania i posługi kapłańskiej pochodzących z niedrzwickiej parafii: bp. Stanisława Stefanka, ks. Adama Wełny i ks. Adama Bab oraz proboszcza ks. prał. Jana Kiełbasy. – Razem z Biskupem Stanisławem mamy 100 lat kapłaństwa – mówił znany z poczucia humoru ks. prał. Jan, świętujący 45. rocznicę święceń. Ktoś szybko policzył, że dwóch pozostałych kapłanów przeżyło w sumie tyle lat, ile proboszcz. Nim rozpoczęła się Eucharystia, jubilaci przyjęli życzenia oraz kwiaty od wdzięcznych parafian. – Dziękujemy Bogu za liczne dary, jakimi obdarzył naszych kapłanów rodaków oraz proboszcza, za dar ich kapłaństwa i za wszystko, co czynią, służąc w Kościele – dziękowali zgodnym chórem dorośli i dzieci. Wcześniej wszyscy, z akompaniamentem miejscowej orkiestry dętej, zaśpiewali „Barkę”.

W nawiązaniu do tej religijnej piosenki, abp Stanisław Budzik dziękował Bogu za to, że kiedyś spojrzał z miłością na św. Bartłomieja i jubilatów oraz wezwał ich do głoszenia Dobrej Nowiny. Podkreślał, że apostoł to człowiek, który troszczy się nie tylko o swoje zbawienie, ale też innych prowadzi do Chrystusa. – Dziś dzieło apostołów kontynuują biskupi i kapłani, głosiciele Słowa Bożego, szafarze sakramentów i przewodnicy na drodze do zbawienia – mówił Ksiądz Arcybiskup. Przywołując słowa wypisane niegdyś na bramie domu rodzinnego jednego z kapłanów sprawujących Mszę św. prymicyjną: „Tutaj mnie, Boże, znalazłeś”, Pasterz przedstawił kolejno jubilatów.

– Księdza Biskupa Bóg znalazł w Majdanie Sobieszczańskim, skąd młody Stanisław w 1949 r. wyruszył do niższego seminarium Chrystusowców. Przed 55 laty przyjął święcenia kapłańskie, a 34 lata temu, dokładnie w uroczystość św. Bartłomieja otrzymał sakrę biskupią – przypomniał kaznodzieja. Wymieniając kolejne etapy kapłańskiej i biskupiej posługi, Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na zasługi jubilata jako wykładowcy teologii biblijnej oraz teologii małżeństwa i rodziny. Podkreślał, że jako biskup pomocniczy diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a później ordynariusz łomżyński i przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Rodziny odznaczał się wielką gorliwością. – Jego mądre słowa zawsze są z uwagą słuchane; swoją kulturą i życzliwością ujmuje kapłanów i wiernych. Możemy być dumni jako parafia i jako diecezja z naszego rodaka – mówił abp Budzik.

Reklama

Przedstawiając sylwetkę drugiego jubilata ks. prał. Jana Kiełbasy, Metropolita przypomniał, że Bóg odnalazł go w Chodlu, parafii znanej z licznych i dobrych powołań kapłańskich. Po latach formacji seminaryjnej i uniwersyteckiej ks. Jan wraz z kolegami z parafii – ks. Ryszardem Jurakiem i ks. Stanisławem Stanisławkiem przyjął w czerwcu 1969 r. święcenia kapłańskie. Od razu dał się poznać jako duszpasterz pełen energii, o doskonałym zmyśle organizacyjnym. W niedługim czasie został skierowany do Kosarzewa z zadaniem budowy kościoła. Później podjął się trudu budowy parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Tam swoje siły oddał społeczności lokalnej, angażując się także w budowę szkoły im. Jana Pawła II. Ze względu na stan zdrowia poprosił o zmianę parafii i przed 16 laty znalazł się w Niedrzwicy Kościelnej. Tu – jak przypomniał Pasterz – po odzyskaniu sił i zdrowia za wstawiennictwem Jana Pawła II, podjął się trudu budowy kościoła w Borzechowie. – Wydawałoby się, że to już wystarczy, jak na dzieło jednego człowieka. Jednak ks. Jan podjął jeszcze jedno wyzwanie, na prośbę abp. Józefa Życińskiego rozpoczął budowę Centrum Jana Pawła II w Lublinie. Po latach przekazał ją następcy w stanie surowym. Godny podziwu jest fakt, że prowadził tę budowę, będąc proboszczem w Niedrzwicy i nie zaniedbywał swojej parafii ani w wymiarze duchowym, ani materialnym – podkreślał abp Budzik. Dowodem są odnowiona świątynia parafialna, plebania i cmentarz. – Gdy goście, jadący do Lublina od strony Kraśnika, pytają mnie o wyjątkowo piękny kościół w Niedrzwicy, mówię im o was, zatroskanych o piękno i otoczenie domu Bożego, o waszej trosce o zachowanie dziedzictwa wiary i kultury, o wielorakim zaangażowaniu społecznym waszego proboszcza, który dzięki franciszkańskiej dobroci i otwartości na bliźniego jest rozpoznawalny nie tylko w naszej diecezji – mówił Ksiądz Arcybiskup do wiernych z Niedrzwicy Kościelnej.

Metropolita złożył życzenia również dwóm pozostałym jubilatom: świętującemu 30-lecie kapłaństwa ks. Adamowi Wełnie, budowniczemu kościoła i proboszczowi parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lublinie oraz najmłodszemu, świętującemu 15-lecie kapłaństwa ks. Adamowi Bab, od niedawna proboszczowi parafii pw. św. Józefa w Lublinie, a zarazem wikariuszowi ds. młodzieży, na barkach którego spoczywa przygotowanie diecezji do Światowych Dni Młodzieży. Pasterz wspomniał również o ks. prał. Stanisławie Dziwulskim, kolejnym kapłanie z Niedrzwicy, który 25 lat budował kościół i tworzył parafię pw. św. Józefa w Lublinie. – Dziękujemy Bogu za nich wszystkich, za ich apostolską gorliwość, za wielki wkład w życie archidiecezji lubelskiej i Kościoła w Polsce – mówił Pasterz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pszczelarskie dożynki

2019-10-01 13:55

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2019, str. 3

[ TEMATY ]

dożynki

PB

Nowy sztandar pszczelarzy został poświęcony

– Przychodzimy dziś z dziękczynieniem za pszczoły, pszczelarzy, przesłanie, jakie przekazują pszczoły, gdy na nie patrzymy, i za owoce ich pracy – powiedział bp Edward Białogłowski podczas 37. Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej

Msza św. celebrowana przez bp. Romana Pindla i bp. Edwarda Białogłowskiego w stolicy Podbeskidzia była religijnym akcentem pszczelarskiego dziękczynienia za plony. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele branży pszczelarskiej, delegaci i związkowcy struktur Polskiego Związku Pszczelarskiego, samorządowcy i politycy. Razem z duchownymi modlił się także bp diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

W kazaniu duszpasterz rolników i pszczelarzy podkreślił znaczenie pszczół w gospodarce człowieka. – Dziękujemy Panu Bogu za pszczele rodziny, bo one nas także pouczają. Przede wszystkim są mistrzami organizowania życia rodzinnego. Pszczoły żyją w rodzinie. Podziwiać trzeba, jak bardzo zorganizowanymi są pszczele rodziny. Jak bardzo są zdyscyplinowane, jak niezmiernie są pracowite, jak dbają o czystość swojego mieszkania, o jego klimat. Dziękujmy za te dary, które Bóg zsyła przez życie i pracę tych stworzeń – mówił bp Białogłowski. Hierarcha podziękował pszczelarzom troszczącym się o pasieki i tym, którzy dbają o sady i pola służące pszczołom.

Podczas liturgii bp Roman Pindel poświęcił sztandar Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”. Na koniec pobłogosławił zebranych u podnóża Dębowca wiernych relikwiami św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Celebrację upiększył swoim śpiewem Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów”.

37. Dni Pszczelarza odbyły się w dniach 20-22 września w Bielsku-Białej. Organizatorem spotkania był Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik”. W wydarzeniu wzięli udział pszczelarze z Polski, Niemiec, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech.

– Nasze spotkanie to pszczelarskie dożynki. To radość ze spotkania naszej wspólnoty pszczelarzy, producentów sprzętu, przetwórców, apiterapeutów i samorządowców. W radości uczestniczą nasi przyjaciele z państw ościennych. Pszczelarską wspólnotę łączy nie tylko miłość do pszczół, lecz także troska o kolegów i przyjaciół z branży – powiedzieli organizatorzy spotkania. Beskidzki oddział związku zrzesza 1 436 pszczelarzy, w 37 kołach pszczelarskich. Jego członkowie działają na terenie powiatów: Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec oraz częściowo na terenie powiatów: Oświęcim, Andrychów, Wadowice, Sucha Beskidzka i Pszczyna. Opiekują się 26 400 rodzinami pszczelimi.

CZYTAJ DALEJ

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla Szymona Hołowni

2020-01-16 13:55

[ TEMATY ]

Komunia

karmelici

komunia święta

Andrzej Niedźwiecki

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca – podkreśla o. Piotr Ziewiec OCD, administrator parafii na warszawskim Solcu, w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu.

Publikujemy treść oświadczenia:

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca. Odpowiedzialny za zamieszanie został upomniany i pouczony o zasadach udzielania Komunii w Kościele katolickim.

O. Piotr Ziewiec OCD

Administrator parafii Trójcy Świętej

Oświadczenie odnosi się do sytuacji opisanej w mediach społecznościach przez Szymona Hołownię. „Wieczorna Msza w kościele karmelitów bosych na warszawskim Solcu, przychodzę tu często. Gdy w kolejce innych wiernych podchodzę do komunii, celebrans odwraca się do mnie bokiem i udziela komunii innym. (...) Nie odpuszczam, stoję. Minutę, dwie, trzy. Ksiądz (a w zasadzie ojciec, bo karmelita) grozi mi publicznie palcem, po czym wzdycha i udziela komunii kręcąc głową, po czym znów grozi mi palcem jak dwuletniemu dziecku – napisał dziennikarz i publicysta, który ogłosił start w wyborach prezydenckich.

Karmelita, zapytany o powód takiego zachowania, według Hołowni, stwierdził, że „nie pozwala mu na to sumienie, przez względu na poglądy, które głosi”. Jak podkreślił dziennikarz, całe zajście obserwowali zgromadzeni w kościele wierni.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: nabożeństwa z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

2020-01-19 21:47

[ TEMATY ]

ekumenizm

Ks. Paweł Kłys

Pięć nabożeństw z udziałem przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościele rzymskokatolickim zaplanowano podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Bydgoszczy. Jego hasłem stały się słowa „Życzliwymi bądźmy”.

Tym razem materiały do rozważań przygotowali chrześcijanie z Malty. – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest dla przedstawicieli Kościołów świętowaniem ubogaconym słowem Bożym, jak i naszą wspólną modlitwą – powiedział przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Janusz Olszański, piastujący tę funkcję od 25 lat.

– Z perspektywy mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że przez ten czas staramy się nawzajem względem siebie być życzliwymi. A ten przykład życzliwości, dobroci, przebaczenia, miłości płynie dla nas od samego Jezusa Chrystusa – dodał proboszcz parafii ewangelicko-metodystycznej Opatrzności Bożej w Bydgoszczy.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Bydgoszczy zainaugurowano w parafii pw. Zbawiciela Kościoła ewangelicko-augsburskiego. – Słowa płynące z tegorocznego hasła mają swoje odbicie w rzeczywistości ekumenicznej, objawiającej się w codziennej działalności duszpasterskiej. Każdy z nas stara się być życzliwym oraz dobrym pracownikiem winnicy pańskiej – powiedział gospodarz spotkania ks. kmdr Marek Loskot.

– Tegoroczne hasło powinno wzbudzać w nas uczucie miłości i braterstwa względem drugiego człowieka. Bo nie można kochać Boga, nie kochając drugiego człowieka – dodał ks. dr Marian Radziwon, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. – Ten Tydzień uzmysławia nam także to, co jest fundamentem naszego życia, że w chrześcijaństwie jest łaskawość, życzliwość, miłość. To jest to, na czym mamy budować – podsumował proboszcz bydgoskiej parafii rzymskokatolickiej NMP z Góry Karmel oraz referent do spraw ekumenizmu w diecezji bydgoskiej ks. Krzysztof Panasiuk.

Spotkanie w kościele ewangelicko-augsburskim było również upamiętnieniem setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję