Reklama

Niedziela Legnicka

„Bycie katechetą to misja”. Dzień skupienia dla katechetów

„Trzeba mądrze gospodarować talentami, nie według myślenia świata, ale według zamysłu Bożego i logiki Jezusa” – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski w Krzeszowie do katechetów podczas dorocznego dnia skupienia

Do krzeszowskiego Domu Łaski Maryi przybyło blisko 400 katechetów świeckich i zakonnych z terenu diecezji legnickiej na swój dzień skupienia. Każdego roku przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego i katechetycznego osoby prowadzące katechezę zbierają się na wspólną modlitwę.

Również i tym razem spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Można też było skorzystać z sakramentu pokuty. Kolejnym punktem była konferencja pt. „Obrona życia dzisiaj”, którą wygłosił dr inż. Antoni Zięba z Krakowa, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Prelegent przytoczył wiele ciekawych statystyk, publikacji i wspomnień z historii. Podkreślił, że w naszych czasach nie wystarczy tylko bronić życia. Trzeba bronić życia kompetentnie. To wymaga pogłębionej świadomości i wiedzy. Po konferencji, w ramach letnich koncertów organowych z cyklu „Muzyka dawnych mistrzów”, uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu organowego Jakuba Stefka, studenta Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

Reklama

Po raz pierwszy w takim gronie z katechetami spotkał się biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W słowie skierowanym do katechetów wskazał m.in., na czym polega posługa katechetyczna. Zaznaczył, że Jezus Chrystus jest najlepszym wzorem do naśladowania.

W południe w bazylice krzeszowskiej została odprawiona Msza św., której przewodniczył Biskup legnicki. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się: bp Marek Mendyk, ks. Jarosław Kowalczyk – dyrektor Wydział Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej oraz księża – katecheci, uczestniczący w spotkaniu.

W homilii biskup Kiernikowski mówił o mądrym gospodarowaniu talentami. Nie według myślenia świata, lecz wedle zamysłu Bożego i logiki Jezusa Chrystusa.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele katechetów odczytali akt oddania katechetów i nauczycieli Matce Bożej Łaskawej. Tuż przed błogosławieństwem ks. Jarosław Kowalczyk odczytał listy gratulacyjne skierowane do ośmiu katechetów, przechodzących w tym roku na emeryturę. Osoby te przepracowały w katechezie ponad 20 lat. Następnie, powitano osiem osób, które od 1 września zaczynają pracę jako katecheci w diecezji legnickiej.

Po modlitwie wszyscy uczestniczyli spotkali się na agapie, która była okazją do rozmów i integracji środowiska katechetów.

Jak powiedział ks. Kowalczyk, „spotkanie katechetów, jest okazją by podziękować za ich gorliwą pracę, bo są ludźmi, którzy poświęcają się w dziele ewangelizacji. Są ludźmi, którzy są urzędowymi świadkami wiary, przekazują wiedzę religijną, uczą jak żyć i jak postępować. Ich trud i poświecenie jest nieocenione. Dzisiaj być katechetą to żaden luksus, to jest misja. Jeśli nie ma odniesienia nadprzyrodzonego, jeśli nie ma motywacji nadprzyrodzonej, to myślę, że trudno byłoby komuś wytrwać”. Dodał też, że rok szkolny 2014/2015 będzie wyjątkowy. Będziemy bowiem obchodzić 25-lecie obecności katechezy w środowisku szkolnym. To będzie dobra okazja do refleksji i pewnych podsumowań.

Dzień skupienia katechetów w bazylice krzeszowskiej zakończył się odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.

2014-09-03 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawie 50 tys. osób wysłuchało „Czwartkowych Katechez Wrocławskich”

[ TEMATY ]

katecheza

Wrocław

Paweł Bugira

Do prawie 50 tys. osób dotarły „Czwartkowe Katechezy Wrocławskie”, które w okresie Wielkiego Postu zorganizowało Radio Rodzina - Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej. Konferencjom, głoszonym m.in. przez o. Karola Meissnera, ks. Stanisława Orzechowskiego czy Jana Budziaszka, towarzyszyły koncerty pasyjne.

Łukasz Ludwina, wicedyrektor Radia Rodzina ds. marketingu podkreślił, że stacji bardzo zależało, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia, niezależnie od przynależności do parafii, mieli dostęp do naprawdę wartościowych konferencji. Stąd pomysł organizacji „Czwartkowych Katechez Wrocławskich”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne odsłony „Zemsty” Aleksandra Fredry przed nami

2021-09-23 17:51

[ TEMATY ]

spektakl

Zemsta

Fredro

Muza Dei

Spektakl "Zemsta"

Spektakl

Nowa adaptacja „Zemsty” Aleksandra Fredry, w reżyserii Michała Chorosińskiego, która swoją premierę miała w ubiegłym roku, zostanie ponownie – aż sześciokrotnie – wystawiona na początku tej jesieni. Stowarzyszenie Muza Dei w ramach inicjatywy „Teatr Klasyki Polskiej” zaprasza na „Zemstę”, która odbędzie się 26 września w Grodzisku Mazowieckim, 29 i 30 września w Warszawie oraz 11 października w Starym Sączu.

Nowa odsłona wybitnej komedii Aleksandra Fredry w minionym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Licznie gromadząca się publiczność oraz pozytywny odbiór sztuki zmobilizował organizatorów, by kontynuować tę inicjatywę również w tym roku. Organizatorzy mają nadzieję dotrzeć do jeszcze szerszej publiczności, aby realizować założony przez siebie cel – rozpowszechnianie polskiego kunsztu oraz dorobku teatralnego. Twórcy projektu pragną wzmocnić rozpoznawalność „Zemsty” w świadomości współczesnych odbiorców. Młode pokolenie coraz rzadziej sięga po rodzime, dramatyczne dzieła literackie, znajdujące się w kanonie dziedzictwa kulturowego. By rozbudzić w społeczeństwie chęć do ich głębszego poznawania oraz podtrzymywać pamięć o ich twórcach stworzono wyjątkowe widowiska w całkiem nowej odsłonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję