Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

„Per Artem ad Astra” w Krasnobrodzie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 36/2014, str. 4

[ TEMATY ]

sztuka

muzyka

Archiwum festiwalu

Anna Piechura-Gabryś podczas recitalu w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego

Anna Piechura-Gabryś podczas recitalu w kościele pw. Zesłania Ducha
Świętego

W niedzielę, 17 sierpnia br., w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodz`ie rozpoczął się VIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”, nad którym patronat honorowy objął bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wydarzeniu temu patronuje także burmistrz Krasnobrodu Wiesław Chmielowiec.

Niezmiennie od ośmiu już lat organizatorami tego muzycznego przedsięwzięcia są: Krasnobrodzki Dom Kultury i Fundacja Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej „Divertimento” z Warszawy, zaś współorganizatorami – Urząd Miejski w Krasnobrodzie i krasnobrodzkie parafie: Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Zesłania Ducha Świętego. Funkcję dyrektora festiwalu sprawuje Elżbieta Ostrowska – inicjatorka tego wydarzenia, prezes Fundacji Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej „Divertimento”, dyrektorem artystycznym jest dr Jarosław Wróblewski, zaś funkcję koordynatora pełni Mariola Czapla – dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Patronat medialny nad Festiwalem objęli: TVP Lublin, Tygodnik Katolicki „Niedziela Zamojsko-Lubaczowska”, Warszawski Tygodnik „Idziemy”, Katolickie Radio Zamość, Radio Lublin, zamosconline.pl. oraz „Gazeta Krasnobrodzka”. Sponsorzy festiwalu to: DE SOTO Sp. z o.o., TAT Elektronik Centrum Organów Kościelnych, Polskie Towarzystwo Bachowskie, Ośrodek Wypoczynkowy „NATURA” w Krasnobrodzie oraz drukarnia „Zadruk” z Zamościa.

Reklama

Tegoroczny festiwal rozpoczął się koncertem inauguracyjnym w wykonaniu dwóch młodych organistów Jakuba Woszczalskiego – laureata ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Organowego organizowanego w ramach poprzedniej edycji „Per Artem ad Astra”, i Tomasza Zebury – uczestnika pierwszej edycji konkursu. Zanim to jednak nastąpiło oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała dyr. Mariola Czapla i dr Jarosław Wróblewski – dyrektor artystyczny festiwalu. Wśród licznie zgromadzonej publiczności obecny był przedstawiciel władz samorządowych, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Misztal.

Zanim miłośnicy muzyki usłyszeli pierwsze dźwięki krasnobrodzkich organów, w świat muzyki organowej wprowadził obecnych dr Jarosław Wróblewski, który jako wytrawny znawca tego tematu, organista i muzyk kameralny, z nieukrywaną przyjemnością i wyczuwalną pasją opowiedział o prezentowanych tego wieczoru utworach oraz przybliżył sylwetki młodych wykonawców.

Pierwszy koncert tegorocznego festiwalu można na pewno zaliczyć do udanych. Gromkie brawa publiczności nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że występ bardzo się podobał. Były gratulacje, słowa uznania, kwiaty i wspólne pamiątkowe zdjęcie. Niedzielny wieczór zakończył się zaproszeniem na kolejne wydarzenia festiwalowe.

2014-09-03 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętajmy Niemena

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 r. Mija już dziewięć lat od przedwczesnej śmierci wielkiego artysty

Sympatykom twórczości artystycznej Niemena pozostały nagrania. Ale nie tylko, żywa pozostaje też pamięć. W kraju, a także za granicą - w Austrii, Niemczech, USA - odbywają się liczne imprezy upamiętniające znakomitego artystę.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonników: bądźcie w zasięgu działania Ducha Świętego

2021-05-17 17:45

[ TEMATY ]

Duch Święty

papież Franciszek

zakonnicy

youtube.com/vaticannews

Papież skierował wideoprzesłanie do uczestników 50. Krajowego Tygodnia Życia Konsekrowanego w Hiszpanii zainicjowanego przez obecnego kardynała Aquiloso Bacos Merinio, kiedy jeszcze był redaktorem pisma „Życie zakonne”.

Franciszek zwrócił uwagę, że życie konsekrowane rozumie się coraz lepiej podążając naprzód, oddając siebie każdego dnia na służbę Bogu i ludziom. Pojmuje się je bardziej w dialogu z rzeczywistością. Kiedy traci ono to odniesienie do rzeczywistości i zaczyna brakować refleksji nad tym, co się wydarza, wtedy staje się jałowe.

CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II wyzwolił Polaków z lęku

2021-05-18 08:14

Archiwum KUL

Wybór kard. Karola Wojtyły na papieża to jeden z momentów zwrotnych dla narodu polskiego po II wojnie światowej. Jan Paweł II wyzwolił Polaków z marazmu i lęku – w przypadającą 18 maja 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypomina dr Robert Derewenda z Instytutu Historii KUL.

Rok 1978 stanowi punkt zwrotny w najnowszej historii Polski. Po II wojnie światowej Polacy zostali oddani pod wpływy Związku Sowieckiego. Ekspert z lubelskiego uniwersytetu zwraca uwagę, że mimo osamotnienia, prześladowań oraz indoktrynacji komunistycznej Polacy pozostali wierni własnej tradycji i kulturze łacińskiej, a oparciem w tym okresie stał się Kościół katolicki, jedyna struktura, która nie podlegała władzy komunistycznej. – W kościołach, na lekcjach religii czy wreszcie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim nie posługiwano się nowomową komunistyczną. Nie „towarzyszono" sobie we wzajemnych zwrotach, nie podejmowano dyskursu wywodząc go z marksizmu – mówi historyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję