Reklama

Niedziela Legnicka

W drodze do III Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej

Rodzina źródłem życia

Niedziela legnicka 37/2014, str. 6

[ TEMATY ]

rodzina

Dagmara Zalewska

W lutym br. papież Franciszek spotkał się z polskimi biskupami podczas wizyty ad limina Apostolorum. Na zakończenie spotkania Ojciec Święty wygłosił orędzie, w którym wskazał priorytety w pracy duszpasterskiej Kościoła w Polsce. Jedno z pierwszych zdań brzmiało następująco: „Przede wszystkim w sferze zwyczajnego duszpasterstwa chciałbym skoncentrować waszą uwagę na rodzinie, «podstawowej komórce społeczeństwa», «miejscu, gdzie człowiek uczy się współżycia w różnorodności i przynależności do innych oraz gdzie rodzice przekazują dzieciom wiarę». Rodzina, małżeństwo w pierwszej kolejności mają być otoczone zatroskaniem duszpasterskim”.

To nie koniec jasnego kierunku, który obiera Papież w swoim działaniu w następnych kilkunastu miesiącach. Już wcześniej zapowiedział dwa synody biskupów poświęcone małżeństwu i rodzinie. Jeden odbędzie się jesienią 2014 r., a drugi w roku 2015. Podsumowaniem tych działań będzie VIII Światowe Spotkanie Rodzin, które tym razem będzie miało miejsce w Stanach Zjednoczonych od 22 do 27 września 2015 r. Gospodarzem będzie Filadelfia, a hasłem spotkania będą słowa: „Miłość jest naszą misją. Rodzina ciągle żywa!”.

Wspomniane wydarzenia mają wymiar ogólnokościelny. Nie może zabraknąć również tych skromniejszych, np. o wymiarze diecezjalnym. Wielkim wydarzeniem promującym małżeństwo i rodzinę był Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej „Rodzina solą ziemi”, który miał miejsce 18 maja 2013 r. Jego powodzenie, a także jasne wskazania Ojca Świętego, stały się powodem przystąpienia do rozpoczęcia organizacji kolejnego kongresu. Został on zaplanowany w Krzeszowie na 16 maja 2015 r., a hasłem będą słowa „Rodzina źródłem życia”.

Kongres zostanie poprzedzony programem przygotowawczym, by zaproponowanym tematem objąć jak najszerszy krąg wiernych. W każdym miesiącu, począwszy od września 2014 r., Duszpasterstwo Rodzin będzie proponowało hasło do rozważenia oraz szczególną intencję do modlitwy. Od grudnia rozpocznie się seria prelekcji poświęconych rodzinie, które zostaną zorganizowane we współpracy z Wyższym Seminarium Duchownym. Od stycznia będą zaproponowane krótkie katechezy do odczytania przed niedzielną Eucharystią w parafiach, opracowane na postawie adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” św. Jana Pawła II. Mają one szczególnie przypomnieć, jakie zadania powinna wypełniać chrześcijańska rodzina. Od początku przyszłego roku planowane jest także uruchomienie diecezjalnej szkoły dla nowych doradców życia rodzinnego. Zostanie także wprowadzona w życie Kościoła lokalnego nowa instrukcja dotycząca przygotowania do małżeństwa. Te oraz inne inicjatywy, o których nie sposób napisać, będą prowadziły nas do przeżycia święta rodziny podczas Kongresu. Nasze działanie, myślenie pragniemy skoncentrować na rodzinie, bo ona jest źródłem życia.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Napływają odpowiedzi na ankietę papieża Franciszka

[ TEMATY ]

rodzina

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Rodzina ma być polem, gdzie się sieje Ewangelię, gdzie małżonkowie wraz z dziećmi mogą oczekiwać Bożego światła dla wszystkiego, co dzieje się w ich życiu” – mówi ks. Jacek Konieczny. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin komentuje dla KAI odpowiedzi wiernych archidiecezji krakowskiej na ankietę papieża Franciszka nt. rodziny. „Wydawałoby się, że rodziny skupione są dziś na utrzymaniu pewnego – zwłaszcza materialnego – poziomu życia. Tymczasem z ankiet, które spłynęły do krakowskiej kurii wyłania się wyraźne wołanie tych ludzi o większą obecność Pana Boga w ich życiu” – mówi KAI ks. Konieczny. Podkreśla, że zwłaszcza świeccy oczekują, żeby Kościół mówił jeszcze więcej na temat rodziny, małżeństwa, przyjęcia dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Kierowniczka z IKEI uniewinniona;zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję