Reklama

Michał Archanioł w Sanktuarium Grobu Bożego

2014-09-10 15:58

Bernardeta Wollek
Edycja przemyska 37/2014, str. 5

Marek Wollek

W dniach od 15 do 17 sierpnia br., w sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku miało miejsce nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Gargano.

Źródłem kultu św. Michała Archanioła na Górze Gargano są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Objawiający się Wódz Zastępów Niebieskich wskazał grotę jako miejsce swojego kultu i sam je poświęcił. Ostatnie czwarte objawienie miało miejsce w 1656 r. podczas epidemii dżumy. Bp Alfonso Pucinelli poprosił o pomoc Michała Archanioła wkładając w rękę jego figury tekst modlitwy. Św. Michał wkrótce objawił mu się i nakazał, by na kamykach z groty wyryto krzyż i litery M. A. (Michał Archanioł) i aby je poświęcono. Obiecał, że każdy, kto będzie ze czcią przechowywał ten kamyk, uchroni się od choroby. Tak się rzeczywiście stało. Na pamiątkę tego cudu biskup polecił postawić pomnik św. Michała na placu biskupim.

Sanktuarium św. Michała Archanioła znajduje się w południowo-wschodnim regionie Włoch. W głębi groty, którą na przestrzeni wieków nawiedziły miliony pielgrzymów, znajduje się figura św. Michała. Rzeźba jest dziełem Andrea Contucci, zwanego Sansovino. Została ona umieszczona w Grocie w 1507 r. Figurę, mającą 130 cm wysokości, wykonano w białym marmurze z Carrary. Św. Michał ukazany jest jako uśmiechnięty młodzieniec, pełen wewnętrznego pokoju. Książę Wojsk Niebieskich przedstawiony jest w stroju legionisty rzymskiego, pod jego stopami leży pokonany szatan. Lewe ramię opada łagodnie wzdłuż ciała i jest okryte fałdami żołnierskiego płaszcza. Natomiast w podniesionej prawej ręce trzyma miecz gotowy do uderzenia.

Reklama

Nawiedzenie figury w sanktuarium przeworskim rozpoczęło się od nabożeństwa oczekiwania. Wierni, pod przewodnictwem o. dr. Jana Seremaka CSMA, zanosili modlitwy do Pana za wstawiennictwem Archanioła, po czym w uroczystej procesji wyszli na ulicę prowadzącą do świątyni, aby powitać figurę św. Michała, przywiezioną samochodem-kaplicą. Jako pierwsi wzięli ją na swoje ramiona strażacy, następnie przedstawiciele Akcji Katolickiej i Służby Liturgicznej, wnosząc ją do sanktuarium. Najmłodsi parafianie pierwsi powitali św. Michała Archanioła z Gargano, następnie głos zabrali rodzice, po czym aktu powitania dokonał gospodarz sanktuarium, ks. kan. Tadeusz Gramatyka. Przewodniczył on również Eucharystii koncelebrowanej przez o. Marka Krupę OFM Conv. i o. Jana Seremaka CSMA, który w homilii szczególną uwagę poświęcił Matce Bożej niosącej wolność człowiekowi. W Apokalipsie połączona jest ona ze św. Michałem Archaniołem w misji pokonywania złego ducha.

W następnych dniach wierni uczestniczyli we Mszach św. i nabożeństwach z modlitwami o uwolnienie z nałogów, uzdrowienie oraz w błogosławieństwie osób chorych, starszych i dzieci. Wszyscy oddali się w opiekę Michałowi Archaniołowi. Była również możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła oraz zawierzenia siebie i swojej rodziny opiece Wodza Niebieskiego. Uroczystej „anielskiej” liturgii towarzyszyły homilie i konferencje głoszone przez o. Jana Seremaka.

W niedzielę, w Godzinie Miłosierdzia Bożego była sprawowana Eucharystia. Ks. proboszcz Tadeusz Gramatyka zaznaczył, że „w sposób widzialny mogliśmy przeżyć objawienie się Michała Archanioła w naszej wspólnocie parafialnej”. Dodał również, iż „był i jest to czas umocnienia łaską Bożą, a przykładem mocy tej łaski jest Archanioł Michał”. Po Mszy św. przedstawiciele wiernych pożegnali figurę Wodza Zastępów Niebieskich zapewniając, że wsparci jego mocą będą walczyć ze złem i przyrzekli trwać w Panu Bogu, tak jak Archanioł Michał.

Uroczystości peregrynacyjne swoim śpiewem ubogacił chór „Echo” i parafialna schola.

Tagi:
peregrynacja św. Michał Archanioł

Reklama

Peregrynacja w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie

2019-05-26 22:36

Kamil Krasowski

Obraz św. Józefa Kaliskiego 25-26 maja nawiedził parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie. Naukę w czasie nawiedzenia wygłosił misjonarz peregrynacji ks. Adrian Put. Przedstawiamy fotorelację z powitania obrazu i Mszy św.

Andrzej Planner
Wprowadzenie obrazu św. Józefa do kościoła NMP Królowej Polski w Gorzowie
Zobacz zdjęcia: Peregrynacja w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Festiwal Życia w Kokotku (dzień 6)

2019-07-15 09:15

Biuro Festiwalu Życia

Mimo zapowiadanych burz finałowy wieczór Festiwalu Życia przebiegł bez zakłóceń, w dodatku przy sporej publiczności. Powoli żegnamy się z tegorocznym festiwalem.

Grzegorz Szpak/Biuro Festiwalu Życia
Monika i Marcin Gomułkowie

Sobota była ostatnim pełnym dniem wydarzenia. Dzień rozpoczął się od stałych dla porannego programu jutrzni, śniadania i konferencji. Konferencję, a raczej świadectwo wygłosiło małżeństwo – Monika i Marcin Gomułkowie. Podzieli się historią swojej drogi od zupełnego zagubienia życiowego po niesamowitą relację małżeńską. Jak sami mówią „małżeństwo” jest boskie”. Zachęcali do zapamiętania ze swojej konferencji jednej rzeczy – piątki czyli zdania „Bóg Jest Miłością, Kocha Ciebie”.

Czas wolny był w sobotę dłuższy niż w pozostałe dni. Młodzież miała przestrzeń, żeby spędzić wspólnie jedne z ostatnich chwil festiwalu.

Po południu przyszedł czas na dwa koncerty. Najpierw młodzi wyskakali się pod sceną za sprawą Małego TGD. Najbardziej znany kawałek, czyli „Góry do góry”, śpiewany był trzykrotnie, w tym raz przez samą publiczność dla zespołu. Koncert przyciągnął 1700 uczestników. Po przerwie na kolację, na scenie pojawił się Kuba Badach z zespołem. Drugi koncert był nieco spokojniejszy od pierwszego, jednak młodzi zgromadzeni pod sceną nie omieszkali wykorzystać muzyki do tańca.

Co ciekawe, obydwa dzisiejsze zespoły, a także grająca w środę Arka Noego, dziękowali publiczności. Byli pod wrażeniem tego jak bawili się młodzi – w środku lasu, pod namiotem.

Pod koniec dnia do bawiących się pod wielkim namiotem dołączyli goście specjalni – Superior Generalny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Louis Lougen OMI wraz z całą Radą Generalną.

Grzegorz Szpak/Biuro Festiwalu Życia
O. Louis Lougen OMI wraz z całą Radą Generalną

Niedziela to czas na ostateczne podsumowanie festiwalu. W planie czas na świadectwa i pożegnalną Mszę świętą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wspaniały czas z Bogiem

2019-07-15 18:13

Anna Majowicz

Dziś (15.07) przed południem w Dobroszycach zakończyło się 26. Salwatoriańskie Forum Młodych. Emilia Chrzanowska z Kiełczowa już po raz drugi uczestniczyła w tej największej wakacyjnej akcji organizowanej przez apostolat RMS-u. Z nami dzieli się swoim świadectwem:

Anna Majowicz
Siostry Emilia i Natalia Chrzanowskie

,,W Dobroszycach gromadzimy się w imię Jezusa Chrystusa. To 10-dniowe spotkanie z Bogiem i wspaniałymi ludźmi. Kiedy tu przyjeżdżam czuję stałą obecność Pana Boga. Jest z nami na jutrzni, na śniadaniu, w pracach codziennych, które tu wykonujemy, podczas warsztatów, w których pozwala nam się rozwijać, ale przede wszystkim widzę Go w drugim człowieku. Cudowna jest każda Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. To wspaniały czas. Jestem pewna, że za rok tu powrócę". 

Zobacz zdjęcia: 26. Salwatoriańskie Forum Młodych w Dobroszycach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem