Reklama

Niedziela Przemyska

Michał Archanioł w Sanktuarium Grobu Bożego

W dniach od 15 do 17 sierpnia br., w sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku miało miejsce nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Gargano.

Źródłem kultu św. Michała Archanioła na Górze Gargano są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Objawiający się Wódz Zastępów Niebieskich wskazał grotę jako miejsce swojego kultu i sam je poświęcił. Ostatnie czwarte objawienie miało miejsce w 1656 r. podczas epidemii dżumy. Bp Alfonso Pucinelli poprosił o pomoc Michała Archanioła wkładając w rękę jego figury tekst modlitwy. Św. Michał wkrótce objawił mu się i nakazał, by na kamykach z groty wyryto krzyż i litery M. A. (Michał Archanioł) i aby je poświęcono. Obiecał, że każdy, kto będzie ze czcią przechowywał ten kamyk, uchroni się od choroby. Tak się rzeczywiście stało. Na pamiątkę tego cudu biskup polecił postawić pomnik św. Michała na placu biskupim.

Sanktuarium św. Michała Archanioła znajduje się w południowo-wschodnim regionie Włoch. W głębi groty, którą na przestrzeni wieków nawiedziły miliony pielgrzymów, znajduje się figura św. Michała. Rzeźba jest dziełem Andrea Contucci, zwanego Sansovino. Została ona umieszczona w Grocie w 1507 r. Figurę, mającą 130 cm wysokości, wykonano w białym marmurze z Carrary. Św. Michał ukazany jest jako uśmiechnięty młodzieniec, pełen wewnętrznego pokoju. Książę Wojsk Niebieskich przedstawiony jest w stroju legionisty rzymskiego, pod jego stopami leży pokonany szatan. Lewe ramię opada łagodnie wzdłuż ciała i jest okryte fałdami żołnierskiego płaszcza. Natomiast w podniesionej prawej ręce trzyma miecz gotowy do uderzenia.

Nawiedzenie figury w sanktuarium przeworskim rozpoczęło się od nabożeństwa oczekiwania. Wierni, pod przewodnictwem o. dr. Jana Seremaka CSMA, zanosili modlitwy do Pana za wstawiennictwem Archanioła, po czym w uroczystej procesji wyszli na ulicę prowadzącą do świątyni, aby powitać figurę św. Michała, przywiezioną samochodem-kaplicą. Jako pierwsi wzięli ją na swoje ramiona strażacy, następnie przedstawiciele Akcji Katolickiej i Służby Liturgicznej, wnosząc ją do sanktuarium. Najmłodsi parafianie pierwsi powitali św. Michała Archanioła z Gargano, następnie głos zabrali rodzice, po czym aktu powitania dokonał gospodarz sanktuarium, ks. kan. Tadeusz Gramatyka. Przewodniczył on również Eucharystii koncelebrowanej przez o. Marka Krupę OFM Conv. i o. Jana Seremaka CSMA, który w homilii szczególną uwagę poświęcił Matce Bożej niosącej wolność człowiekowi. W Apokalipsie połączona jest ona ze św. Michałem Archaniołem w misji pokonywania złego ducha.

Reklama

W następnych dniach wierni uczestniczyli we Mszach św. i nabożeństwach z modlitwami o uwolnienie z nałogów, uzdrowienie oraz w błogosławieństwie osób chorych, starszych i dzieci. Wszyscy oddali się w opiekę Michałowi Archaniołowi. Była również możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła oraz zawierzenia siebie i swojej rodziny opiece Wodza Niebieskiego. Uroczystej „anielskiej” liturgii towarzyszyły homilie i konferencje głoszone przez o. Jana Seremaka.

W niedzielę, w Godzinie Miłosierdzia Bożego była sprawowana Eucharystia. Ks. proboszcz Tadeusz Gramatyka zaznaczył, że „w sposób widzialny mogliśmy przeżyć objawienie się Michała Archanioła w naszej wspólnocie parafialnej”. Dodał również, iż „był i jest to czas umocnienia łaską Bożą, a przykładem mocy tej łaski jest Archanioł Michał”. Po Mszy św. przedstawiciele wiernych pożegnali figurę Wodza Zastępów Niebieskich zapewniając, że wsparci jego mocą będą walczyć ze złem i przyrzekli trwać w Panu Bogu, tak jak Archanioł Michał.

Uroczystości peregrynacyjne swoim śpiewem ubogacił chór „Echo” i parafialna schola.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Gargano

[ TEMATY ]

peregrynacja

św. Michał Archanioł

Archiwum parafii NSPJ w Szczecinie

Na Jasnej Górze trwa nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Góry Objawień w Gargano. Rzeźba peregrynuje po Polsce od 2013 r. Wędrówka stanowi okazję do ożywienia kultu Michała Archanioła, pierwszego i najważniejszego spośród aniołów, który swoim imieniem głosi chwałę i moc Boga. Kult aniołów stanowi jeden z ważnych elementów duchowości ojców paulinów, opiekunów jasnogórskiego sanktuarium. Przed figurą modlili się m.in. egzorcyści, którzy uczestniczą w trwającej do piątku europejskiej konferencji.

Figura dotarła na Jasną Górę wczoraj (6 lipca) późnym południem. Przez całą noc w kaplicy Matki Bożej trwało czuwanie modlitewne z udziałem Bractwa św. Michała Archanioła, działającego na Jasnej Górze. Dziś rano rzeźba została przeniesiona do jasnogórskiej bazyliki, gdzie o 8.00 odprawiona została Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz błogosławieństwem chorych, samotnych i starszych. Kolejna taka Eucharystia rozpoczęła się o godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję