Reklama

Niedziela Przemyska

Michał Archanioł w Sanktuarium Grobu Bożego

W dniach od 15 do 17 sierpnia br., w sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku miało miejsce nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Gargano.

Źródłem kultu św. Michała Archanioła na Górze Gargano są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Objawiający się Wódz Zastępów Niebieskich wskazał grotę jako miejsce swojego kultu i sam je poświęcił. Ostatnie czwarte objawienie miało miejsce w 1656 r. podczas epidemii dżumy. Bp Alfonso Pucinelli poprosił o pomoc Michała Archanioła wkładając w rękę jego figury tekst modlitwy. Św. Michał wkrótce objawił mu się i nakazał, by na kamykach z groty wyryto krzyż i litery M. A. (Michał Archanioł) i aby je poświęcono. Obiecał, że każdy, kto będzie ze czcią przechowywał ten kamyk, uchroni się od choroby. Tak się rzeczywiście stało. Na pamiątkę tego cudu biskup polecił postawić pomnik św. Michała na placu biskupim.

Reklama

Sanktuarium św. Michała Archanioła znajduje się w południowo-wschodnim regionie Włoch. W głębi groty, którą na przestrzeni wieków nawiedziły miliony pielgrzymów, znajduje się figura św. Michała. Rzeźba jest dziełem Andrea Contucci, zwanego Sansovino. Została ona umieszczona w Grocie w 1507 r. Figurę, mającą 130 cm wysokości, wykonano w białym marmurze z Carrary. Św. Michał ukazany jest jako uśmiechnięty młodzieniec, pełen wewnętrznego pokoju. Książę Wojsk Niebieskich przedstawiony jest w stroju legionisty rzymskiego, pod jego stopami leży pokonany szatan. Lewe ramię opada łagodnie wzdłuż ciała i jest okryte fałdami żołnierskiego płaszcza. Natomiast w podniesionej prawej ręce trzyma miecz gotowy do uderzenia.

Nawiedzenie figury w sanktuarium przeworskim rozpoczęło się od nabożeństwa oczekiwania. Wierni, pod przewodnictwem o. dr. Jana Seremaka CSMA, zanosili modlitwy do Pana za wstawiennictwem Archanioła, po czym w uroczystej procesji wyszli na ulicę prowadzącą do świątyni, aby powitać figurę św. Michała, przywiezioną samochodem-kaplicą. Jako pierwsi wzięli ją na swoje ramiona strażacy, następnie przedstawiciele Akcji Katolickiej i Służby Liturgicznej, wnosząc ją do sanktuarium. Najmłodsi parafianie pierwsi powitali św. Michała Archanioła z Gargano, następnie głos zabrali rodzice, po czym aktu powitania dokonał gospodarz sanktuarium, ks. kan. Tadeusz Gramatyka. Przewodniczył on również Eucharystii koncelebrowanej przez o. Marka Krupę OFM Conv. i o. Jana Seremaka CSMA, który w homilii szczególną uwagę poświęcił Matce Bożej niosącej wolność człowiekowi. W Apokalipsie połączona jest ona ze św. Michałem Archaniołem w misji pokonywania złego ducha.

W następnych dniach wierni uczestniczyli we Mszach św. i nabożeństwach z modlitwami o uwolnienie z nałogów, uzdrowienie oraz w błogosławieństwie osób chorych, starszych i dzieci. Wszyscy oddali się w opiekę Michałowi Archaniołowi. Była również możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła oraz zawierzenia siebie i swojej rodziny opiece Wodza Niebieskiego. Uroczystej „anielskiej” liturgii towarzyszyły homilie i konferencje głoszone przez o. Jana Seremaka.

Reklama

W niedzielę, w Godzinie Miłosierdzia Bożego była sprawowana Eucharystia. Ks. proboszcz Tadeusz Gramatyka zaznaczył, że „w sposób widzialny mogliśmy przeżyć objawienie się Michała Archanioła w naszej wspólnocie parafialnej”. Dodał również, iż „był i jest to czas umocnienia łaską Bożą, a przykładem mocy tej łaski jest Archanioł Michał”. Po Mszy św. przedstawiciele wiernych pożegnali figurę Wodza Zastępów Niebieskich zapewniając, że wsparci jego mocą będą walczyć ze złem i przyrzekli trwać w Panu Bogu, tak jak Archanioł Michał.

Uroczystości peregrynacyjne swoim śpiewem ubogacił chór „Echo” i parafialna schola.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Michał Archanioł we Wrocławiu

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Archiwum Ojców Karmelitów

Do karmelitańskiej parafii Opieki św. Józefa we Wrocławiu przybyła 22 marca peregrynująca po Polsce kopia słynnej figury św. Michała Archanioła czczona w Gargano. Na przyjęcie figury wierni przygotowywali się 9 tygodni. Anioł przybył do parafii z Czacz (miejscowości położonej w diecezji poznańskiej) i przebywał w niej dwa dni - jego obecność połączona była z rekolekcjami prowadzonymi przez michalitę ks. Rafała Szwajca. Po uroczystym powitaniu figury przy bramie i wprowadzeniu do kościoła rozpoczęła się Msza św. W nocy o godz. 24.00 odbyła się Eucharystia w intencji osób wątpiących w istnienie Boga, poszukujących wiary i sensu życia, po niej czuwanie modlitewne. Były także spotkania dla rodzin i dzieci - na niedzielną Mszę św. maluchy przyszły ubrane w anielskie skrzydła, aureole, często z mieczami w ręku. - Anioł to taki Szymon. Nie z Cyreny, który pomagał nieść krzyż Jezusa, ale Szymon z samego nieba, który pomaga nam nieść nasze krzyże życiowe, pomaga nam walczyć ze złem - tłumaczył ks. Szwajca. Peregrynacja zakończyła się 24 marca procesją, w której wierni wraz ze św. Michałem Archaniołem udali się ulicami miasta do Sióstr Karmelitanek Bosych.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję