Reklama

Niedziela Podlaska

Diecezjalne dziękczynienie za plony

W diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Miedznie 6 września pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa odbyło się diecezjalne dziękczynienie za plony. Na uroczystości przybyło wielu kapłanów, obecni byli przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, służb mundurowych oraz parafii z terenu całej diecezji

Niedziela podlaska 38/2014, str. 5

[ TEMATY ]

dożynki

Marek Sobisz

Łamanie chlebem po Mszy św.

Łamanie chlebem po Mszy św.

Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy prowadzonej przez ojca duchownego dekanatu węgrowskiego ks. Romaulda Koska. Później procesjonalnie na miejsce celebry usytuowanej obok świątyni wyruszyła procesja, aby przy pięknie i niecodziennie udekorowanym ołtarzu celebrować dziękczynną Eucharystię za tegoroczne plony. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniły orkiestra dęta z Liwa oraz chór parafialny z węgrowskiej bazyliki. Na początku proboszcz parafii ks. Andzrzej Oleszczuk przywitał wszystkich przybyłych gości, jednocześnie wyraził wdzięczność, że parafia jest gospodarzem tegorocznych dożynek. Później starostowie dożynek Alina i Ryszard Protaziukowe z Wólki Miedzyńskiej przywitali bp. Tadeusza Pikusa. Następnie diecezjalny duszpasterz rolników ks. Antoni Sieczkiewicz podkreślił, że mijający rok był dobry dla plonów, jednocześnie wyrażając zaniepokojenie, czy w obliczu dzisiejszej sytuacji geopolitycznej rolnicy otrzymają sprawiedliwą zapłatę za swoją pracę.

W homilii bp Pikus odwołał się do słowa „Ojczyzna”, ukazując jego etymologię, podkreślił jednocześnie, że powinniśmy być wdzięczni za dar wolnej Ojczyzny. Prosił również, aby nadal bronić Ojczyzny, aby ten dar pozostawiony przez naszych przodków przekazać następnym pokoleniom. Podczas homilii Ksiądz Biskup zainaugurował również śpiew starej polskiej pieśni „Roty”.

Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone chleby oraz ziarno na zasiew, a bp Tadeusz wręczył medale Benemerenti, przyznawane za szczególne zasługi dla diecezji drohiczyńskiej. Kapituła orderu przyznała je następującym osobom: Alicji i Tadeuszowi Bieniaszom z parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, Halinie Cyruch z parafii Kamionna, Elżbiecie Filipek z parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie, Renacie Jaszczur-Dębiec z bazyliki w Węgrowie, Mirosławie Kowalewskiej z parafii Prostyń, Zofii Maliszewskiej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, Zofii i Janowi Mikołuszkom z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, Janowi Mrozkowi z parafii Kamionna oraz Markowi Soszyńskiemu z parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie.

Po Mszy św. procesjonalnie wszyscy uczestnicy przeszli do pobliskiej odrestaurowanej karczmy, której administratorem jest miejscowa parafia. Tam rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec. Spośród 74 wieńców dożynkowych jury przyznało pierwszą nagrodę twórcom wieńca z parafii Brańsk, drugą nagrodę parafii Ceranów, a trzecią parafii Dołubowo. Spotkanie zakończyło się agapą w pobliskim parku, usytuowanym w sąsiedztwie karczmy, podczas której odbył się również koncert muzyczny.

2014-09-17 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za plony

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Adam Łazar

Chleb od starostów dożynkowych w Załużu

Chleb od starostów dożynkowych w Załużu

Żniwa zakończone. Zebrano plony. Nadszedł czas podziękowania Panu Bogu za dary ziemi. Są nim dożynki.

Ostatnie w tym roku dożynki w powiecie lubaczowskim odbyły się w niedzielę 4 września w Załużu (gmina Lubaczów), Niemstowie (gm. Cieszanów), Wólce Horynieckiej (gm. Horyniec Zdrój). Gminno-Dekanalne Święto Plonów w gminie Lubaczów – dekanalne, bo na terenie gminy znajduje się 5 parafii dekanatu Lubaczów – rozpoczęło się Mszą św. w parafialnym kościele Matki Bożej Opieki w Załużu. Eucharystii przewodniczył dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. Homilię wygłosił rodak z Załuża, franciszkanin z klasztoru św. Marii Magdaleny w Przemyślu, ojciec Jan Szpyt. W koncelebrze byli też dwaj proboszczowie: ks. Tadeusz Maciejko z Załuża i ks. Dominik Samulak z Łukawca. Po nabożeństwie i poświęceniu wieńców barwny korowód dożynkowy, składający się z orszaku konnego, dwóch dorożek, pięknie ustrojonych traktorów z wozami i przyczepami, na których jechały misternie wykonane wieńce dożynkowe wraz z wykonawcami, ruszył w kierunku stadionu sportowego na dalsze świętowanie. Były okolicznościowe przemówienia, a po nich dwa obrzędy: zakończenia żniw w wykonaniu zespołu Niespodzianka, podczas którego żniwiarze wręczyli na ręce gospodarza gminy, Wiesława Kapla oraz jego małżonki snopek żniwny ze zbóż z pięknym obrzędem obtańczenia wieńca w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Kresy oraz drugi obrzęd: dzielenia się chlebem. Przynieśli go gminni starostowie dożynek Beata Bobecka z Baszni Dolnej i Kamil Bosek z Bałaji oraz starostowie sołectwa Załuże: Dorota Antosz i Paweł Pukas i przekazali gospodarzowi gminy Lubaczów, Wiesławowi Kaplowi. Chlebem upieczonym z tegorocznej mąki częstowali uczestników dożynek.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję