Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pierwszego września w patriotycznej tradycji

Polacy godnie uczcili 75. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej tak w Polsce, jak i na emigracji. 1 września 1939 r. największa potęga militarna w Europie, hitlerowskie Niemcy: z 44 dywizjami piechoty, 7 dywizjami pancernymi, 4 dywizjami zmotoryzowanymi, z lądu, powietrza i morza uderzyły na Polskę, zdradzoną przez swoich sojuszników – Anglię i Francję

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2014, str. 5

[ TEMATY ]

wojna światowa

Prof. Tadeusz Grygiel

Rotmistrz Stanisław Piszczek

Rotmistrz Stanisław Piszczek

Po 20 latach wolności cały naród stanął w obronie swojej Ojczyzny, wychowany w duchu twórczości wielkich wieszczów i powstań narodowych. A żołnierz polski w tradycji legionowej w walce z agresorami wykazał bezprzykładne męstwo, patriotyzm, odwagę ofiarność. W niedzielę 31 sierpnia 2014 r. we wszystkich kościołach w Polsce został odczytany list pasterski biskupów. Biskupi modlili się sprawiedliwy pokój dla naszej Ojczyzny i całego świata.

Natomiast zgodnie z tajną umową Ribbentrop-Mołotow 17 września, łamiąc pokojową umowę z Polską, bolszewicki Związek Radziecki zaatakował od wschodu Polskę, niosąc śmierć, zniewolenie, Syberię. Złotymi zgłoskami zapisali się, bohatersko broniąc się i zadając napastnikom pokaźne straty: Westerplatte, Oksywia, Hel, Mokra, Bzura, Grodno, Wołkowysk, Lwów, Warszawa.

Dopiero z 4 na 5 października 1939 r. złożyła broń pod Kockiem, walcząc z dwoma wrogami, „Samodzielna Operacyjna Grupa Polesie” pod dowództwem bohatera września gen. Franciszka Kleeberga. A major Henryk Dobrzański „Hubal” z swoimi żołnierzami nie złożył broni i zapoczątkował walkę partyzancką.

1 września to nie tylko wspomniana 75. rocznica, ale też rozpoczęcie roku szkolnego. W związku z powyższym we wszystkich kościołach odbyły się okolicznościowe nabożeństwa. Tradycyjnie wiadomo, że nasze dzieci z czasem zastąpioną starsze pokolenie. Niestety, nasza oświata przeżywa bardzo trudne chwile. Z każdym rokiem nakłady na szkolnictwo maleją, a szkoły, biblioteki, szczególnie w małych miejscowościach, są likwidowane. Brakuje nowoczesnych sal z wyposażeniem komputerowym, podręczników, z nowoczesnymi i dobrymi programami, ciągle są usuwane tematy patriotyczne, historyczne i religijne. Zlikwidowana została opieka lekarska, stomatologiczna i higieniczna.

Nie jest tajemnicą, że społeczeństwo coraz bardziej ubożeje i grzęźnie w bezrobociu, co odbija się na naszej dziatwie, która źle się odżywia, ubiera, często choruje, nieprawidłowo rozwija się intelektualnie, psychicznie, fizycznie, a znaczna część dzieci nie uczęszcza do szkoły. Nie są tajemnicą samobójstwa wśród dzieci.

Reklama

Kryzys małżeński, rodzinny coraz bardziej znacząco odbija się na dzieciach, które wpadają w depresję i sieroctwo samotności. Zastraszająco maleje liczba porodów. Masowa ucieczka z kraju najbardziej aktywnych, dobrze wykształconych Polaków jest faktem znanym, która dochodzi do 3 mln.

A co z tegorocznymi maturzystami? Gdyby nie zdało 5-10% matury, można byłoby z tym jakoś się pogodzić, ale cyfra 30% – straszy, przeraża i oburza i świadczy o głębokim kryzysie w naszym szkolnictwie.

Niemniej cieszy fakt, że coraz więcej dzieci szuka swojej przyszłości w religijno-patriotycznym szkolnictwie.

1 września 2014 r. o godz. 8 w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba Ap. w Szczecinie odbyła się Msza św. poświęcona 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rozpoczęciu roku szkolnego – koncelebrowana przez abp. Andrzeja Dzięgę, który wygłosił okolicznościową homilię. Natomiast główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 12 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, obok głównej bramy przy ul. Ku Słońcu, przed obeliskiem „Bohaterów Września 1939 r.”.

Po prawej stronie obelisku w loży honorowej siedzieli kombatanci i weterani formacji wojskowych z okresu II wojny światowej, a wśród nich wyróżniał się jeden z najstarszych kawalerzystów II Rzeczypospolitej Polski, 93-letni rotmistrz mgr inż. Stanisław Piszczek, z legendarnego zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego na Nowogródczyźnie z 27. Pułku Ułanów Nieświeskich im. Króla Stefana Batorego, Armii Krajowej oraz Pionierzy Szczecina.

Po lewej stronie obelisku pięknie prezentowały się poczty sztandarowe różnych patriotycznych organizacji oraz kombatanckich z czasów II wojny światowej, a wśród nich widoczny był Poczet Sztandarowy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddziału Szczecińskiego.

Reklama

Naprzeciw obelisku stali przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, parlamentu, samorządowych, wojska, Kościoła katolickiego, organizacji społecznych i młodzieżowych.

Natomiast bliżej głównej bramy stała Honorowa Kompania Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojskowa, Honorowa Kompania Policji Zachodniopomorskiej. Okolicznościowe przemówienia zapoczątkował dowódca 12. Zmechanizowanej Dywizji pułkownik Artur Pikoń. Następnie przemawiali przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, kombatanckich. Wszyscy podkreślali męstwo, patriotyzm, ofiarność żołnierza polskiego w kraju, na wschodzie i zachodzie. Nie zapomniano o „żołnierzach wyklętych”.

Wyjątkowo rodzinnie i ciepło przemawiał bp Marian Błażej Kruszyłowicz. Podkreślił, że trzeba modlić się za wszystkie ofiary wojny. Mówił, że jego ojciec walczył w obronie Ojczyzny w 1920 i 1939 r. Zakończył przemówienie modlitwą „Ojcze nasz” odmówioną wraz ze wszystkimi.

Odczytano Apel Poległych, wymieniając wiele miejscowości bohaterskiej obrony Ojczyzny. Orkiestra wojskowa pięknie zagrała hymn narodowy, a kompanie honorowe trzykrotnie wykonały salwę honorową na cześć bohaterskich obrońców Ojczyzny z 1 września 1939 r.

Na zakończenie uroczystości pod obeliskiem złożono wieńce, wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Złożono również wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobie uczestnika września i II wojny światowej generała wojsk inżynieryjnych Aleksandra Litwinowicza.

2014-09-17 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesienne niepokoje

Niedziela przemyska 41/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

wojna światowa

Zbiór pocztówek w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu

Twierdza przemyska przed wojną

Twierdza przemyska przed wojną

Truizmem nie będzie z pewnością stwierdzenie, że wojna to nie tylko działania na polach bitewnych z bronią w ręku, ale trudna codzienność zwykłych obywateli, cywilów, którzy musieli stykać się z bolesną dla nich rzeczywistością. Ta z kolei niejednokrotnie zmieniała i przewartościowywała ich życie

We wrześniu sto jeden lat temu nastąpiło pierwsze oblężenie twierdzy przemyskiej przez Rosjan. Walki o nią na trwale zapisały się na kartach historii Wielkiej Wojny.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję