Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Odwagi, Ja jestem! (por. Mt 14, 22-33)

Już od pięciu lat pod koniec sierpnia młodzi diecezji zamojsko-lubaczowskiej spotykają się w jednym miejscu pod namiotami, by odkrywać radość wiary, umacniać się w nadziei, wybierać miłość i zaczynać nowe życie, a wszystko po to, by odważnie kroczyć za Jezusem. W tym roku było podobnie. Do Zwierzyńca na Exodus Młodych przybyła rekordowa liczba uczestników, bo ponad 1,5 tys. osób. Na cztery dni wsiedli do „exodusowego kutra”, by razem z Jezusem i jego uczniami „łowić serca na morzach dusz ludzkich”.

Z bł. Karoliną Kózkówną

Bożej odwagi i męstwa do wyznawania wiary z pewnością nauczyła niejednego uczestnika. A kto? Bł. Karolina Kózkówna. Od trzech lat patronuje spotkaniu młodzieży w Zwierzyńcu. Miała odwagę pójść za Chrystusem i oddać swoje życie dla Niego. W tym roku przypada 100. rocznica jej męczeńskiej śmierci.

Jak zauważył ks. Andrzej Chilewicz, rejonowy asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Biłgoraju, podstawą heroiczności bł. Karoliny była jej wiara, którą wyniosła z domu rodzinnego i pielęgnowała przez modlitwę, częsty udział we Mszy św. szczególnie w niedzielę, gdy zostawała w kościele, jej przyjmowanie Komunii św., ale też miłość do każdego człowieka. To najbardziej umocniło ją w tym, aby oddać się Chrystusowi poprzez swoją męczeńską śmierć.

Reklama

Stąd też bł. Karolina w postaci swoich relikwii uczyła młodych na zwierzynieckim spotkaniu bezinteresownej miłości do Pana Boga, ale też do drugiego człowieka. Uczyła życia codziennego, prostego, w którym jest miejsce dla Boga i siebie. Uczyła wielkiej wiary do Boga i zaufania Mu do końca nawet w przeciwnościach. Uczyła też dbania o swoją czystość, tego, że ciało jest świątynią Ducha Świętego i dopiero sakrament małżeństwa jest furtką, która otwiera nas, aby przekazywać życie i cieszyć się swoją cielesnością.

Na piąty Exodus Młodych przybył w niecodziennej eskorcie Kresowego Bractwa Motocyklowego pasterz naszej diecezji bp Marian Rojek. Wywołało to duże zaskoczenie i było pewnego rodzaju nowością. Wśród motocyklistów był ks. Robert Fuk, proboszcz parafii Zawalów, który wyjaśnił cel ich wizyty – chęć pokazania, że nie są dziwnymi ludźmi jeżdżącymi w skórach i na motocyklach, ale że chcą być z młodzieżą. Chcieli też zarazić ją odpowiedzialnością za bezpieczną jazdę i dać młodym świadectwo swojej wiary.

Msza św. z udziałem bp. Mariana Rojka odbyła się w strugach deszczu. Nikt się tego nie spodziewał. Tym bardziej, że w pewnym momencie ze względów bezpieczeństwa trzeba było zmienić miejsce sprawowania Najświętszej Ofiary. W kazaniu Pasterz naszej diecezji podkreślił, że każda chwila naszego życia to chwila próby i walki. Odnosząc się do słów św. Pawła, nawiązał do uzbrojenia legionistów, w które powinien być wyposażony również „exodusowicz”. Były nim: pas prawdy, pancerz sprawiedliwości, buty gotowości, tarcza wiary, hełm zbawienia, miecz ducha i modlitwa w Duchu Świętego. Życzył każdemu „szczęść Boże” na wszystkie boje i dodał, że młodzi są „armią Jezusa Chrystusa, która odwagę w Nim pokłada”.

Reklama

Wieczorem na młodzież czekała potężna dawka dobrej muzyki. Wystąpiły dwa zespoły: „Wyklęci” z Tomaszowa Lubelskiego oraz „Anielsi” z Lubaczowa. Ten ostatni świętował swój mały jubileusz. 5 lat razem z Exodusem Młodych. Atmosfera była niezwykła. Wszyscy wychwalali Pana poprzez śpiew oraz taniec. Dla Pauliny Mazepy, jednej z „Anielsów”, spotkania te są rekolekcjami. Co roku pierwszego dnia przez swoje koncerty dają młodym pozytywną dawkę emocji. Piszą hymny, w których zawiera się główne hasło exodusu. Piosenka przewodnia, która staje się jednocześnie pamiątką tego, co dzieje się przez te cztery dni.

Z beatem po spowiedź

Od rana młodzież z niecierpliwością oczekiwała na występ zespołu „Full Power Spirit”. Rapujący ewangelizatorzy prowadzą od wielu lat spotkania profilaktyczne dla młodych ludzi. W tym roku przygotowali dla uczestników program pt. „Znajdź pomysł na siebie”. Mirek Miras Kirczuk, lider zespołu, wyjaśnił temat tego spotkania. Każdy miał znaleźć odpowiedź na pytania: gdzie jest moje miejsce w świecie, co mogę zrobić, by być w życiu szczęśliwym człowiekiem, jaka jest definicja tego słowa oraz czy istnieje jakaś recepta na szczęście?

Później odbyły się warsztaty z beat-boxu, powołaniowe, medyczne, bębniarskie, liturgiczne oraz prezentacje ruchów i stowarzyszeń naszej diecezji. Wielu osobom zajęcia pozwoliły pogłębić zdolności oraz zmieniły postrzeganie świata.

Jednym z gości V Exodusu Młodych była aktorka Patrycja Hurlak, „Nawrócona wiedźma”. Swoje życie długo opierała na horoskopach, stawianiu kart, a nawet kontaktach z demonami. Widziała diabła. Dziś żyje z Chrystusem i dla Chrystusa. Jest Mu wdzięczna za to, że ją zmienił, zawołał z powrotem, że miała swoją drogę do Damaszku, że żyje i jest najszczęśliwszym człowiekiem na świecie.

Najistotniejszym jednak punktem drugiego dnia Exodusu Młodych był sakrament pokuty i pojednania. Przystąpienie do spowiedzi budziło w ludziach lęk i strach, mimo że niesie ona za sobą wiele pozytywnych skutków. O tym, co trzeba zrobić, by zachęcić osoby przez długi czas niespowiadające się – powiedział ks. Adam Muda, pełniący funkcję proboszcza w Stanach Zjednoczonych. Przekonywał, że trzeba mówić o skutkach tego sakramentu, o tym, jak człowiek się po nim czuje i jak jego serce może się otworzyć na Pana Boga. Konferencję wprowadzającą do rachunku sumienia poprowadził pierwszy raz uczestniczący w Exodusie Młodych ks. Marian Wyrwa, wikariusz parafii św. Mikołaja w Hrubieszowie i duszpasterz młodzieży. Podczas sprawowanej przez niego Eucharystii przypomniał, że to właśnie w niej nabywamy dobro, to w niej jest ideał do naśladowania – Jezus Chrystus.

Bardzo ważną rolę na Exodusie Młodych pełnią od początku nabożeństwa wieczorne, które są już tradycją spotkania. Tegoroczne było niezwykłe i poruszyło niejedno serce. Składało się z dwóch części. Pierwszą stanowiła liturgia Słowa. Została odczytana Ewangelia wg św. Mateusza. Jej celem było uświadomienie wszystkim, że Chrystus jest w naszym życiu i że jest tym, który mówi do nas, tak jak powiedział do Piotra kroczącego po jeziorze: „Odwagi – Ja jestem”. Później była modlitwa kapłanów o to, aby wszyscy uczestnicy byli uwolnieni ze swoich lęków oraz problemów. Jedni byli przepełnieni radością, drudzy płakali, a jeszcze inni spoczywali w Duchu Świętym. I tak przeszliśmy od spowiedzi, przez Eucharystię do wspólnoty, w której jest Jezus Chrystus.

Ostatniego dnia, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, bp pomocniczy Mariusz Leszczyński zachęcał młodych, by dawali odważne świadectwo wiary w świecie i by nie zapominali o modlitwie, bo dzięki niej Jezus głębiej przemienia nasze serca. – Pomnażajcie ducha w odwadze i męstwie! – poprosił wszystkich podczas głoszonej homilii na zakończenie V Exodusu Młodych w Zwierzyńcu.

„Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się!” Wezwanie Jezusa skierowane do Apostołów towarzyszyło uczestnikom tegorocznego spotkania. Niech słowa z hymnu w wykonaniu „Anielsów” z Lubaczowa dodadzą wszystkim odwagi w pójściu za Chrystusem:

„Z Tobą mogę iść przed siebie i nie patrzeć w tył
Z Tobą mogę iść do przodu i nie liczyć dni”.

Na stronie www.exodusmlodych.pl i Fan Page’u już teraz można przeczytać wiele świadectw uczestników, którzy na tegorocznym spotkaniu nabrali odwagi wiary. Pojawił się też film prezentujący V Exodus Młodych. Wkrótce będzie można obejrzeć konferencje i wywiady z zaproszonymi gośćmi oraz koncerty zespołów. Chwała Panu za pięć lat odkrywania Chrystusa w sobie i drugim człowieku podczas spotkania młodzieży w diecezji zamojsko-lubaczowskiej!

„Szumią trzciny na brzegu jeziora,
wznosi fale wiatr, co z góry przychodzi.
Mała łódka chwieje się i miota,
Gdy rybacy pogrążeni w trwodze.
Ktoś tam ku nim zbliża się z daleka...
Czy możliwe, by On szedł po wodzie?
Czy możliwe, by Piotr szedł ku Niemu
Jak po mocno udeptanej drodze?
Jakiej wiary trzeba, by nie tonąć,
Chociaż przeciw nam wicher i głębia?
Jak otworzyć się na Jego Słowo,
Co wprowadza pokój Swą potęgą...

(dr Alicja Makowska)

2014-09-17 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piąte spotkanie z cyklu Maryjne Drogi Świętości Kard. Wyszyńskiego

2020-06-24 09:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

spotkanie

Archiwum

Prymas kard. Stefan Wyszyński z obrazem Czarnej Madonny

W najbliższą sobotę, 27 czerwca, na Jasnej Górze odbędzie się piąte już spotkanie z cyklu „Maryjne drogi świętości kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Prelegentami będą o. Michał Legan, paulin oraz Paweł Zuchniewicz, dziennikarz i autor wielu książek.

„Rozmawiać będziemy o różnych wymiarach ojcostwa Prymasa” - mówi o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego:

„Prymas był Ojcem, nazywano go tak pomimo tego, że był biskupem, kardynałem, mężem stanu i ojcem narodu, to jednocześnie w odniesieniu do tych, którzy go znali na co dzień, nazywali go Ojcem. Miał też wymiar taki bardzo ciepły, osobisty, ale jednocześnie ten wymiar duchowy, kościelny, eklezjalny miał też charakter bardzo społeczny i patriotyczny”.

W wymiarze społecznym na szczególną uwagę zasługuje postawa Prymasa Wyszyńskiego, jako Ojca wolnych ludzi:

„Prymas Wyszyński jako Ojciec wolnych ludzi".

To jest ten motyw, który zaczerpnęliśmy z książki Pawła Zuchniewicza. Najpierw rozmowa, którą odbyliśmy w Warszawie w trudnych okolicznościach, w czasie pandemii, bardzo ostrej jeszcze wtedy. Zarejestrowana i będzie odtworzona na tym spotkaniu. Będzie prowokacją do takiej rozmowy, w czasie tego spotkania, jeszcze przed czuwaniem” – podkreśl o. Tabulski.

Spotkanie rozpocznie się o godnie 19.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Po nim - Apel Jasnogórski i nocne czuwanie modlitewne wpisujące się w przygotowania do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wydarzenie transmitowane będzie poprzez jasnogórski kanał na portalu YouTube i Radio Jasna Góra.

Materiały archiwalne z wcześniejszych spotkań dostępne są na stronach internetowych Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego i Radia Jasna Góra, w zakładce – Prymas Jasnogórski. Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

an / Radio Jasna Góra

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Francja: Premier Edouard Philippe podał się do dymisji

2020-07-03 11:19

[ TEMATY ]

Francja

PAP/EPA/IAN LANGSDON

Premier Francji Edouard Philippe podał się w piątek do dymisji, która została przyjęta przez prezydenta Emmanuela Macrona, będzie jednak sprawował urząd do czasu utworzenia nowego gabinetu - poinformował Pałac Elizejski.

Prezydent zapowiedział w czwartek, że na ostatnie dwa lata jego obecnej kadencji powołany zostanie nowy rząd. O dymisji premiera oraz niektórych ministrów jego rządu prasa spekulowała już od kilku tygodni.

Jak podaje stacja BFM TV, w piątek część ministrów została poinstruowana, by nie uczestniczyć w posiedzeniu rządu.

Premier odniósł znaczące zwycięstwo w niedzielnych wyborach samorządowych (II tura) we Francji. W Hawrze, gdzie startował, uzyskał 59 proc. głosów, pokonując Jean-Paula Lecoqa z Francuskiej Partii Komunistycznej.

Komentatorzy wskazują, że dobry wynik oznaczało de facto umocnienie pozycji premiera i potwierdzenie społecznej aprobaty dla jego rządu w kwestii zarządzania kryzysem Covid-19, co nie jest na rękę prezydentowi.

"Zwycięstwo premiera stawia Emmanuela Macrona w kłopotliwej sytuacji" – ocenił w rozmowie z PAP dyrektor badań w Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) politolog prof. Luc Rouban.

„Premier ma obecnie dużo większe poparcie w sondażach niż prezydent. Uważany za stabilnego i uczciwego, Philippe jest silny politycznie, był silny podczas kryzysu wywołanego pandemią, przez co trudno będzie go zastąpić na stanowisku, o czym od tygodni się spekuluje, zauważając napięcia między szefem rządu a prezydentem” – wyjaśnił Rouban.

Macron w udzielonym w czwartek wywiadzie dla francuskiej prasy regionalnej mówił o nowym etapie rządzenia krajem i nowych celach oraz metodach; zapowiedział, że za odbudowę kraju po kryzysie będzie odpowiadał nowy zespół.

Macron poinformował również, że jedną z reform, które chciałby przeprowadzić w ostatnich dwóch latach swej kadencji, jest naprawa systemu emerytalnego.

Kontrowersyjna ustawa wprowadzająca reformę emerytalną, którą forsował prezydent i rząd Philippe’a, utknęła w parlamencie i zaprzestano jej dalszego procedowania w związku z epidemią Covid-19.

Propozycja reformy spowodowała dwumiesięczne strajki związków zawodowych na przełomie roku oraz wywołała zdecydowany protest społeczny.

„Po wyborach samorządowych widzimy, że Francuzi oczekują poważnych zmian i równowagi między gospodarką a transformacją ekologiczną” – skomentował dymisję premiera sekretarz generalny koalicji Zielonych „Europa Ekologia Zieloni” Julien Bayou.

Zieloni, jak wskazują komentatorzy, liczą na wejście do rządu po uzyskaniu dobrego wyniku w wyborach samorządowych.

Komentatorzy oceniają, że obecnie silną pozycję w oczach prezydenta i szansę na pozostanie w rządzie mają: minister obrony Florence Parly, minister ds. równouprawnienia Marlene Schiappa oraz minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ fit/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję