Reklama

Bielsk Podlaski

„Z Twoich rąk żyjemy, choć własnymi pracujemy”

2014-09-24 15:23

Tadeusz Szereszewski
Edycja podlaska 39/2014, str. 7

Tadeusz Szereszewski

W niedzielę 7 września w parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim odbyły się parafialne dożynki. Mszę św. sprawował delegat Biskupa Drohiczyńskiego ks. Artur Płachno.

– Dziś dziękujemy za owoce pracy rolnika, które otrzymujemy dzięki hojności i dobroci Boga – mówił w słowie wstępnym ks. Zbigniew Karolak, proboszcz parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, witając gości, w tym p.o. burmistrza Jarosława Borowskiego, prezesa Maxbudu Jana Miniuka i dyrektor bielskiego szpitala Bożenę Gronowicz. Zaprosił do modlitwy dziękczynnej i wspólnego świętowania.

– Wiele naszych prac da się zaplanować. Jeżeli chodzi o pracę rolnika, to często jest inaczej. Bo nieraz owoce tej pracy nie są zależne od najlepszych ciągników, kombajnów, osiągnięć współczesnej techniki czy chemii. Może nawet jest jej za dużo, bo to, co miało konserwować, nierzadko antykonserwuje. Widzimy, że to wszystko nie od nas zależy, lecz od mądrości Boga, który pragnie, abyśmy z Nim współtworzyli dzieła Boże – mówił w homilii ks. Płachno.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. ks. Płachno odczytał dekret przyznania Medalu Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej, który podczas diecezjalnych dożynek w Miedznej bp Tadeusz Pikus wręczył kilku osobom, w tym z Bielska Podlaskiego Alicji i Tadeuszowi Bieniaszom z parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej oraz Zofii i Janowi Mikołuszkom z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel. Po odczytaniu w kaplicy nastąpił akt wręczenia medalu państwu Bieniaszom.

Przed ołtarzem czołowe miejsce zajmowały wieniec dożynkowy, który reprezentował parafię na dożynkach w Miedznej, płody rolne z dominującą ogromną dynią oraz różne kształty bochenków chleba – symbolu jedności, które to po poświęceniu ks. Karolak wręczył dostojnym gościom. Pozostałe chleby zostały przeznaczone do wspólnego łamania się i dzielenia.

Po błogosławieństwie kapłańskim pod przewodnictwem Orkiestry Dętej OSP w Boćkach wszyscy przeszli przed dworek Smulskich, gdzie wystąpił zespół parafialny ze specjalnym programem. Spotkaniu towarzyszyło hasło: „Z Twoich rak żyjemy, choć własnymi pracujemy”. Tam każdy mógł skosztować masła ubitego na oczach zebranych, pajdy chleba ze smalcem i kiszonych ogórków.

Tagi:
dożynki

Diecezjalne dożynki

2019-08-21 11:25

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 34/2019, str. 1

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium w Rokitnie 15 sierpnia odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz diecezji Goerlitz bp Wolfgang Ipolt

Karolina Krasowska
Procesja z darami

Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą i cieszy się wiecznością. Tą łaską obdarował Ją Bóg, bo jest Matką Boga. Dlatego jest Ona dla nas znakiem nadziei i źródłem pociechy. Widzimy na Jej przykładzie, że życie może się udać, jeśli jest przeżywane z Bogiem w słuchaniu Jego słowa i w wypełnianiu Jego woli – mówił bp Ipolt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Egzorcyści przypominają: realne istnienie diabła to prawda wiary

2019-08-23 16:34

vaticannews / Watykan (KAI)

Rzeczywiste istnienie diabła jako bytu osobowego, który myśli i działa, i który dokonał wyboru, buntując się przeciw Bogu, jest prawdą wiary, która od zawsze należała do doktryny chrześcijańskiej – przypomina Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów. W wydanej wczoraj deklaracji egzorcyści ucinają wszelkie dywagacje na temat realnego istnienia diabła, które pojawiły się w Kościele po wywiadzie, którego udzielił ostatnio przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego.

SZTAJNER BOŻENA

Odwołując się do magisterium Soboru Laterańskiego IV, a także nauczania Pawła VI i Papieża Franciszka, egzorcyści przypominają, że Kościół opierając się na Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej oficjalnie naucza, że demon jest stworzeniem i bytem osobowym, przestrzegając przed tymi, którzy uważają go jedynie za symbol.

Tytułem przykładu Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów cytuje jednoznaczne słowa Franciszka o diable z adhortacji "Gaudete et exultate": „Nie myślmy, jakoby był to jakiś mit, wyobrażenie, symbol, postać czy pojęcie. Takie oszustwo prowadzi nas do osłabienia czujności, do braku troski o siebie i do bycia bardziej narażonymi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Górale zawsze bronili Krzyża na Giewoncie i będą bronić go do końca

2019-08-24 08:13

wpolityce.pl

Po czwartkowej tragicznej burzy w Tatrach, w których zginęło pięć osób pojawiły się głosy, żeby usunąć Krzyż z Giewontu.

Bożena Sztajner

Krzyż na Giewoncie był ustawiony dużo wcześniej niż czerwona i tęczowa zaraza próbuje nas zniszczyć. To wotum postawione przez górali w 1901 r. — komentuje, dla portlau wpolityce.pl, stryjeczny prawnuk Józefa Kurasia „Ognia”, Bartłomiej Kuraś.

Przez lata niejedna burza uderzała w niego i chciała go zniszczyć. Czwartkowy wypadek jest przykrą i tragiczną sprawą, ale to nie jest powód do usunięcia symbolu wiary — podkreśla.

Jeżeli dojdzie do próby usunięcia Krzyża górale będą go bronić. Górale zawsze bronili Krzyża na Giewoncie i będą bronić go do końca. Pan Hartman nie jest pierwszą osobą i zapewne nie ostatnią, która domaga się usunięcia Krzyża z Giewontu — dodaje Bartłomiej Kuraś.

Dziennikarz, zakopiańczyk, Witold Gadowski dla portalu wpolityce.pl mówi: mój wuj, ks. Walenty Gadowski wytyczył szlak na Orlą Perć. Papież Jan Paweł II poświęcił jego tablicę na Kasprowym Wierchu. Moja mama codziennie patrzy się na Krzyż na Giewoncie i modli się. Jeżeli ktoś spróbuje zniszczyć Krzyż na Giewoncie, zobaczy co znaczy gniew górali. Nie wolno tknąć pamiątki męki i śmierci naszego Zbawiciela! To nasze, góralskie wotum dla Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem