Reklama

Niedziela Lubelska

Maryja Matką ewangelizującego Kościoła

Pod hasłem: „Maryja Matką ewangelizującego Kościoła” w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela lubelska 39/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

odpust

Tadeusz Boniecki

Całodobowe czuwanie na Górze Chełmskiej tradycyjnie już rozpoczęła wieczorna Msza św., celebrowana 7 września przez bp. Józefa Wróbla. Witając pielgrzymów, proboszcz parafii mariackiej ks. prał. Tadeusz Kądziołka podkreślił, że hasło odpustu nawiązuje do odbywających się w naszej diecezji rekolekcji ewangelizacyjnych. Dodał, że kult Maryi na Górze Chełmskiej to prawdziwy skarb. – To powód do wielkiej dumy i radości. To wszystko, co dzieje się przed Jej chełmską ikoną, jest obrazem ludzkiego życia, cierpienia i radości – mówił. W homilii bp Józef Wróbel wskazał na Maryję katechizującą. – Patrząc na wydarzenia z życia swojego Syna, Maryja starała się uczynić je własnymi po to, aby być człowiekiem bogatym Bogiem – podkreślał. Ksiądz Biskup wiele miejsca poświęcił też na refleksję na temat kształtowania sumienia u stóp Jezusa Chrystusa.

Prawdziwy skarb

W sobotni wieczór na czuwaniu na Górze Chełmskiej zgromadziła się m.in. młodzież. Był Apel Jasnogórski, po którym wierni wyszli by uczestniczyć w Drodze Krzyżowej po Kalwarii Chełmskiej. Poruszające rozważania przygotował ks. Cezary Ścisłowski, wikariusz parafii mariackiej. Później była maryjna pasterka i całonocna adoracja. Pielgrzymi odmawiali Różaniec; zgodnie z wieloletnią tradycją obchodzili na kolanach ołtarz z obrazem Matki Bożej Chełmskiej. Na wiernych czekała niespodzianka: po raz pierwszy w historii sanktuarium podczas odsłaniania i zasłaniania cudownego obrazu grana była specjalna melodia. Sygnał dźwiękowy nagrała Chełmska Orkiestra Dęta pod batutą Mariana Kłysza. W archiwum orkiestry dyrygent odnalazł stary sygnał fanfar i na jego bazie, wykorzystując intradę do „Gaude Mater Polonia”, opracował specjalny dźwięk.

Prowadzi do Chrystusa

W poniedziałek 8 września już od samego rana ze wszystkich parafii ziemi chełmskiej podążały piesze pielgrzymki. Pątnicy przychodzili, by pokłonić się Matce Bożej Chełmskiej, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę. Specjalną Mszę św. sprawowaną przez bp. Mieczysława Cisło miały rodziny, które na Górę Chełmską przybyły z małymi dziećmi, aby uzyskać dla nich indywidualne błogosławieństwo.

Reklama

Centralnym wydarzeniem wrześniowego odpustu była Suma pontyfikalna, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. Celebrowali ją m.in. bp Mieczysław Cisło i bp Józef Wróbel oraz bp Mario Iceta, ordynariusz diecezji w Bilbao (Hiszpania). Metropolita lubelski podkreślał, że Maryja jest patronką nowej ewangelizacji, bo zabiega o to, by jak najwięcej ludzi przyprowadzić do Chrystusa i do radości wspólnoty Kościoła.

W homilii bp Mario Iceta mówił o roli Maryi w życiu Kościoła. Podkreślał, że w Maryi uczymy się przyjmować dar Chrystusa. Ona wskazuje ludziom na możliwość głębokiej przemiany ich egzystencji, wielokrotnie naznaczonej bólem i beznadzieją. – Jeśli trwamy w Chrystusie, nic w naszym życiu nie jest stracone. Zawsze możliwy jest nowy początek, o ile w pokorze otwieramy się na dar, którym jest Jezus Chrystus narodzony z Maryi – zapewniał. Mówił też o nowej ewangelizacji, będącej wielkim darem od Boga, który jest potrzebny dla odnowienia życia osobistego, rodzinnego i społecznego.

Chełmskie dożynki

Na przełomie sierpnia i września do wielu polskich kościołów rolnicy przynoszą wieńce dożynkowe. Chcą w ten sposób podziękować Bogu za zebrane z pól plony. Pragną również prosić Stwórcę, aby nigdy nie zabrakło chleba, a trudna praca została doceniona. Również na Górę Chełmską pielgrzymi przynieśli kolorowe wieńce. Zostały one wykonane przeróżnymi technikami ze zbóż, kwiatów, ziół i owoców oraz warzyw. Bezpośrednio po homilii odbył się obrzęd ich poświęcenia. Przed ołtarzem polowym ustawiono wieńce przyniesione przez przedstawicieli parafii: w Kraśniczynie, Dorohusku, Sawinie, Brzeźnie, Siennicy Różanej, Okszowie i Kaniem.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostrobramskiej Matce Miłosierdzia

Niedziela lubelska 49/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

odpust

Grzegorz Jacek Pelica

W uroczystościach odpustowych ku czci Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Wierzbicy uczestniczył abp Stanisław Budzik. To w naszej archidiecezji jedyna parafia pod takim wezwaniem.

W niedzielę 17 listopada Księdza Arcybiskupa i ks. Krzysztofa Podstawkę, wicekanclerza Kurii Metropolitalnej, w progach świątyni powitali przedstawiciele rady parafialnej. Abp Stanisław Budzik podziękował wiernym za wybudowanie pięknej świątyni i domu parafialnego oraz za stałą troskę o zachowanie wiary i religijne wychowanie młodzieży. Podzielił się też wrażeniami z pielgrzymki do Ostrej Bramy w Wilnie, która przez wieki była drugim po Jasnej Górze duchowym centrum mieszkańców Rzeczypospolitej.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Papież do biskupów DRK: bądźcie blisko Boga jako proroctwo dla ludu

2023-02-03 09:18

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Proszę was, abyście nie zaniedbywali dialogu z Bogiem i nie pozwalali, aby ogień proroctwa został zgaszony przez kalkulacje lub dwuznaczności z władzą, ani przez «wygodne życie» i przyzwyczajenie” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z biskupami w Kinszasie.

Drodzy bracia biskupi, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję