Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przygotowanie diecezji do ŚDM

Wolontariusze na Światowe Dni Młodzieży

31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 r. Poprzedzą je Dni w Diecezjach, zaplanowane na terenie całej Polski. Niezbędną pomoc w zorganizowaniu pobytu młodym ludziom z całego świata zapewnią wolontariusze. Rusza nabór do wolontariatu w naszej diecezji. Do podjęcia wyzwania zachęca ks. Tomasz Bazan, odpowiedzialny za wolontariat podczas Światowych Dni Młodzieży

ANETA KWAŚNIEWSKA: – Do Światowych Dni Młodzieży pozostało jeszcze trochę czasu, ale już ruszają działania, które pozwolą dobrze przygotować się do tego wyjątkowego wydarzenia. We wrześniu ruszyła pierwsza rekrutacja wolontariuszy. Jakie zadanie będą mieli do wykonania?

KS. TOMASZ BAZAN: – To dobry moment, aby „poruszyć” młodzież. Wolontariat jest konieczny, bo na tydzień przed Światowymi Dniami Młodzieży do naszej diecezji przyjedzie ponad 1500 osób i trzeba im jakoś zorganizować czas.

– Kto będzie mógł zostać wolontariuszem?

– Osoba, która jest już w jakiś sposób związana z Kościołem, ale nie jest to warunek konieczny, bo zależy nam na pozyskaniu osób, które zachęcone do tego typu działań będą to kontynuować. Osoby, które czują ducha służby. Przygotowanie i organizacja ŚDM ma być początkiem do stworzenia stałej grupy wolontariuszy w diecezji, która szczególnie we współpracy z diecezjalną Caritas podejmowałaby różne działania.

Reklama

– Co trzeba zrobić, aby zostać wolontariuszem?

– We wrześniu rusza pierwsza rekrutacja. Na stronie Kurii Diecezjalnej Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego jest specjalny formularz, który należy wypełnić. Kandydat musi mieć ukończone 16 lat, choć młodszym też nie zamykamy drogi. Plusem jest przynależność do grupy duszpasterskiej. Konieczna jest również opinia od księdza proboszcza i zgoda rodziców na udział dziecka w tych działaniach. Z kandydatem na wolontariusza zechcemy podpisać umowę przedwstępną, która pozwoli mieć pewność, że taki kandydat się nie wycofa.

– Czy kandydaci będą brali udział w specjalnych szkoleniach, które przygotują ich do wolontariatu?

– Z pewnością nie chcemy, aby byli to urzędnicy, dlatego planujemy wiele działań i szkoleń, które prawidłowo uformują kandydatów. Oprócz przekazania podstawowych informacji, na zajęciach chcemy przeprowadzić kursy pierwszej pomocy, kursy tańców integracyjnych, podstawowe nauczanie dotyczące prowadzenia zabaw bezalkoholowych, inne kursy oraz szkolenia z zakresu profilaktyki uzależnień, sztuka kierowania ludźmi i podstawy duchowości lidera. Zależy nam głównie na tym, aby kandydaci na wolontariuszy rozumieli sensowność swoich działań, aby docenili wagę bezinteresownej pomocy, by byli przekonani, że przez służbę realizują swoje człowieczeństwo. W myśl słów Soboru Watykańskiego II: „Człowiek nie może się odnaleźć inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie”. Taki był też Chrystus Sługa.

– W wolontariacie nie ma gratyfikacji finansowej, jest znacznie więcej-satysfakcja z prowadzonych działań. Warto podjąć to wyzwanie?

– Bardzo byśmy chcieli, aby młodzież dobrze się czuła w tej grupie wolontariatu. Oni mają czuć, że właśnie tu się spełniają i tego oczekiwali. Młodzi ludzie lubią grupy, spotkania w dużym gronie. Chcielibyśmy stworzyć grupę wolontariuszy złożoną z 300 osób. Może pojedziemy na narty, na obóz zagraniczny, a wszystko w wartościach chrześcijańskich, bez alkoholu, w duchu Ewangelii. Apelujemy więc do gimnazjalistów, licealistów i studentów z rejonu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. To pierwsza rekrutacja wolontariuszy na ŚDM. Na wiosnę ogłosimy drugą rekrutację wraz ze szkoleniem.

Reklama

Formularz zgłoszenia należy przesłać pod adres:
Diecezjalne Centrum
Światowych Dni Młodzieży
Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej,
ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1,
22-400 Zamość.

Wzór formularza jest do pobrania ze strony: www.sdm.zamojskolubaczowska.pl. Zgłoszenia są przyjmowane do końca września 2014 r.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Miłosierdzie bez granic" - spot promujący ŚDM

Spot, według założeń, ma zachęcać młodych ludzi do przyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w lipcu 2016 roku i do odwiedzenia Krakowa i Małopolski. 20-osobowa ekipa przejechała ponad 7 tysięcy kilometrów, tworząc sceny m.in w Paryżu, Barcelonie, Rzymie, Watykanie, Paliano, Val di Funes oraz na Rynku Głównym w Krakowie. Na planie zagrali wolontariusze działający już teraz przy przygotowaniach do wydarzeń w Krakowie oraz m. in. autentyczni żandarmi watykańscy.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję