Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przygotowanie diecezji do ŚDM

Wolontariusze na Światowe Dni Młodzieży

31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 r. Poprzedzą je Dni w Diecezjach, zaplanowane na terenie całej Polski. Niezbędną pomoc w zorganizowaniu pobytu młodym ludziom z całego świata zapewnią wolontariusze. Rusza nabór do wolontariatu w naszej diecezji. Do podjęcia wyzwania zachęca ks. Tomasz Bazan, odpowiedzialny za wolontariat podczas Światowych Dni Młodzieży

ANETA KWAŚNIEWSKA: – Do Światowych Dni Młodzieży pozostało jeszcze trochę czasu, ale już ruszają działania, które pozwolą dobrze przygotować się do tego wyjątkowego wydarzenia. We wrześniu ruszyła pierwsza rekrutacja wolontariuszy. Jakie zadanie będą mieli do wykonania?

KS. TOMASZ BAZAN: – To dobry moment, aby „poruszyć” młodzież. Wolontariat jest konieczny, bo na tydzień przed Światowymi Dniami Młodzieży do naszej diecezji przyjedzie ponad 1500 osób i trzeba im jakoś zorganizować czas.

– Kto będzie mógł zostać wolontariuszem?

– Osoba, która jest już w jakiś sposób związana z Kościołem, ale nie jest to warunek konieczny, bo zależy nam na pozyskaniu osób, które zachęcone do tego typu działań będą to kontynuować. Osoby, które czują ducha służby. Przygotowanie i organizacja ŚDM ma być początkiem do stworzenia stałej grupy wolontariuszy w diecezji, która szczególnie we współpracy z diecezjalną Caritas podejmowałaby różne działania.

– Co trzeba zrobić, aby zostać wolontariuszem?

– We wrześniu rusza pierwsza rekrutacja. Na stronie Kurii Diecezjalnej Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego jest specjalny formularz, który należy wypełnić. Kandydat musi mieć ukończone 16 lat, choć młodszym też nie zamykamy drogi. Plusem jest przynależność do grupy duszpasterskiej. Konieczna jest również opinia od księdza proboszcza i zgoda rodziców na udział dziecka w tych działaniach. Z kandydatem na wolontariusza zechcemy podpisać umowę przedwstępną, która pozwoli mieć pewność, że taki kandydat się nie wycofa.

– Czy kandydaci będą brali udział w specjalnych szkoleniach, które przygotują ich do wolontariatu?

– Z pewnością nie chcemy, aby byli to urzędnicy, dlatego planujemy wiele działań i szkoleń, które prawidłowo uformują kandydatów. Oprócz przekazania podstawowych informacji, na zajęciach chcemy przeprowadzić kursy pierwszej pomocy, kursy tańców integracyjnych, podstawowe nauczanie dotyczące prowadzenia zabaw bezalkoholowych, inne kursy oraz szkolenia z zakresu profilaktyki uzależnień, sztuka kierowania ludźmi i podstawy duchowości lidera. Zależy nam głównie na tym, aby kandydaci na wolontariuszy rozumieli sensowność swoich działań, aby docenili wagę bezinteresownej pomocy, by byli przekonani, że przez służbę realizują swoje człowieczeństwo. W myśl słów Soboru Watykańskiego II: „Człowiek nie może się odnaleźć inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie”. Taki był też Chrystus Sługa.

– W wolontariacie nie ma gratyfikacji finansowej, jest znacznie więcej-satysfakcja z prowadzonych działań. Warto podjąć to wyzwanie?

– Bardzo byśmy chcieli, aby młodzież dobrze się czuła w tej grupie wolontariatu. Oni mają czuć, że właśnie tu się spełniają i tego oczekiwali. Młodzi ludzie lubią grupy, spotkania w dużym gronie. Chcielibyśmy stworzyć grupę wolontariuszy złożoną z 300 osób. Może pojedziemy na narty, na obóz zagraniczny, a wszystko w wartościach chrześcijańskich, bez alkoholu, w duchu Ewangelii. Apelujemy więc do gimnazjalistów, licealistów i studentów z rejonu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. To pierwsza rekrutacja wolontariuszy na ŚDM. Na wiosnę ogłosimy drugą rekrutację wraz ze szkoleniem.

Formularz zgłoszenia należy przesłać pod adres:
Diecezjalne Centrum
Światowych Dni Młodzieży
Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej,
ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1,
22-400 Zamość.

Wzór formularza jest do pobrania ze strony: www.sdm.zamojskolubaczowska.pl. Zgłoszenia są przyjmowane do końca września 2014 r.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służąc potrzebującym

2020-06-03 08:45

Niedziela łódzka 23/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariat

Tomasz Kopytowski

Wolontariusze Caritas pomagają przy wydawaniu posiłków

Minęło 30 lat od powołania łódzkiej Caritas. 2 kwietnia 1990 r. ówczesny ordynariusz bp Władysław Ziółek podpisał dekret powołujący do istnienia organizację, która koordynuje charytatywną posługę w diecezji.

Kościół od początku swojego istnienia troszczył się o ubogich. A historia Caritas w Polsce jest dużo starsza niż ostatnie 30 lat. Początków Caritas w Polsce należy szukać w charytatywnej misji Kościoła katolickiego realizowanej w postaci szpitali i przytułków.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykły film na rocznicę śmierci męczenników z Pariacoto

2020-06-06 06:45

[ TEMATY ]

Legnica

Peru

męczennicy franciszkańscy

arch. franciszkanie

W tym roku przypada 5 rocznica beatyfikacji bł. Męczenników z Pariacoto - bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Beatyfikacja odbyła się 5 grudnia, ale 7 czerwca w Polsce świętujemy ich wspomnienie liturgiczne, a także rocznicę święceń diakonatu o. Michała Tomaszka i prezbiteratu o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Przeczytaj także: Mama, która przebaczyła. O matce Franciszka Strzałkowskiego

W tym roku 7 czerwca to niedziela Trójcy Świętej, więc liturgicznie jest ona priorytetem. Zachęcamy jednak serdecznie do wspólnej modlitwy w swoich wspólnotach i pamięci o błogosławionych Męczennikach z Pariacoto w tym dniu. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 12 do Bazyliki św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, którą będzie sprawował o. Jacek Lisowski. Na Mszy będą także obecni członkowie rodzin błogosławionych.

Msza Święta będzie także transmitowana online na kanale YouTube: Bazylika św. Franciszka

Ten rocznicowy rok pięciu lat od beatyfikacji Męczenników z Pariacoto to czas odkrywania i publikowania na kanale dedykowanym błogosławionym (www.youtube.com/MichaliZbigniew) filmów i zdjęć archiwalnych z bł. Michałem Tomaszkiem i bł. Zbigniewem Strzałkowskim. Znajdują się tam już filmy ze święceń, ślubów wieczystych, prymicji oraz wiele innych.

5 czerwca został tam także zamieszczony film nagrany w lutym 1989 r. w Peru, na którym możemy zobaczyć i usłyszeć bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, nowo powstającą misję, krajobrazy, warunki, w jakich franciszkanie mieli rozpocząć pracę w Pariacoto. Film ten nie był dotąd publikowany!

Jak powstał ten film? W lutym 1989 r. na wizytacją placówek misyjnych w Ameryce Południowej udali się ojcowie franciszkanie Feliks Stasica (ówczesny prowincjał Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów) oraz Zdzisław Gogola (ówczesny rektor Franciszkańskiego Seminarium Duchownego w Krakowie). Ojcowie wzięli ze sobą kamerę. Dość ciężki sprzęt, ale jak na tamte czas – nowoczesny i nagrywający filmy w kolorze na kasetę VHS, posłużył do udokumentowania podróży. Bł. Zbigniew Strzałkowski i o. Jarosław Wysoczański byli wówczas w Peru od 3 miesięcy. Wdrażali się w pracę duszpasterską, ale jeszcze nie mieszkali w Pariacoto. Bł. Michał Tomaszek miał do nich dotrzeć za kilka miesięcy.

Dziś, po latach, możemy oglądać kadry nagranego wówczas filmu. Są one niezwykle cenne, bo pokazują nie tylko realia misyjne, z jakimi spotkali się franciszkanie rozpoczynając pracę w Peru, ale przede wszystkim postać bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Warto przypomnieć, że dwaj ojcowie misjonarze, którzy ponieśli śmierć męczeńską 9 VIII 1991 r. za wiarę w Peru, uczyli się i pracowali w Legnicy, we franciszkańskim klasztorze.

O. Michał Tomaszek, ur. 1960 r. w Łękawicy k. Żywca uczył się w Legnicy (do matury) w latach 1975 - 1979. Miał dwie siostry i brata bliźniaka. Ojciec zmarł, gdy Michał miał 9 lat. Pierwsze śluby zakonne złożył w 1981 r. Po 6 latach studiów filozoficzno-teologicznych w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie Po dwóch latach pracy duszpasterskiej w Pieńsku spełnił swe marzenia o pracy misyjnej.

O. Zbigniew Adam Strzałkowski, ur. w 1958 r. w Tarnowie. Po ukończeniu Technikum Mechanicznego pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym. Jednak był w nim wciąż głos powołania kapłańskiego i zakonnego. Wstąpił do nowicjatu franciszkańskiego. W 1996 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zaraz też został skierowany do pracy wychowawczej w Niższym Seminarium w Legnicy (1986 - 1988 r.). Był to jednak tylko etap nabierania doświadczenia, by mógł pracować jako misjonarz w Peru.

FOTO

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział na zaproszenie pary młodej i odwiedził ich na ślubie

2020-06-06 21:56

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

przydent.pl

Niespodzianka dla Młodej Pary z Podkarpacia, która kilka godzin wcześniej wystosowała zaproszenie przez Twitter

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję