Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przygotowanie diecezji do ŚDM

Wolontariusze na Światowe Dni Młodzieży

31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 r. Poprzedzą je Dni w Diecezjach, zaplanowane na terenie całej Polski. Niezbędną pomoc w zorganizowaniu pobytu młodym ludziom z całego świata zapewnią wolontariusze. Rusza nabór do wolontariatu w naszej diecezji. Do podjęcia wyzwania zachęca ks. Tomasz Bazan, odpowiedzialny za wolontariat podczas Światowych Dni Młodzieży

ANETA KWAŚNIEWSKA: – Do Światowych Dni Młodzieży pozostało jeszcze trochę czasu, ale już ruszają działania, które pozwolą dobrze przygotować się do tego wyjątkowego wydarzenia. We wrześniu ruszyła pierwsza rekrutacja wolontariuszy. Jakie zadanie będą mieli do wykonania?

KS. TOMASZ BAZAN: – To dobry moment, aby „poruszyć” młodzież. Wolontariat jest konieczny, bo na tydzień przed Światowymi Dniami Młodzieży do naszej diecezji przyjedzie ponad 1500 osób i trzeba im jakoś zorganizować czas.

– Kto będzie mógł zostać wolontariuszem?

– Osoba, która jest już w jakiś sposób związana z Kościołem, ale nie jest to warunek konieczny, bo zależy nam na pozyskaniu osób, które zachęcone do tego typu działań będą to kontynuować. Osoby, które czują ducha służby. Przygotowanie i organizacja ŚDM ma być początkiem do stworzenia stałej grupy wolontariuszy w diecezji, która szczególnie we współpracy z diecezjalną Caritas podejmowałaby różne działania.

Reklama

– Co trzeba zrobić, aby zostać wolontariuszem?

– We wrześniu rusza pierwsza rekrutacja. Na stronie Kurii Diecezjalnej Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego jest specjalny formularz, który należy wypełnić. Kandydat musi mieć ukończone 16 lat, choć młodszym też nie zamykamy drogi. Plusem jest przynależność do grupy duszpasterskiej. Konieczna jest również opinia od księdza proboszcza i zgoda rodziców na udział dziecka w tych działaniach. Z kandydatem na wolontariusza zechcemy podpisać umowę przedwstępną, która pozwoli mieć pewność, że taki kandydat się nie wycofa.

– Czy kandydaci będą brali udział w specjalnych szkoleniach, które przygotują ich do wolontariatu?

– Z pewnością nie chcemy, aby byli to urzędnicy, dlatego planujemy wiele działań i szkoleń, które prawidłowo uformują kandydatów. Oprócz przekazania podstawowych informacji, na zajęciach chcemy przeprowadzić kursy pierwszej pomocy, kursy tańców integracyjnych, podstawowe nauczanie dotyczące prowadzenia zabaw bezalkoholowych, inne kursy oraz szkolenia z zakresu profilaktyki uzależnień, sztuka kierowania ludźmi i podstawy duchowości lidera. Zależy nam głównie na tym, aby kandydaci na wolontariuszy rozumieli sensowność swoich działań, aby docenili wagę bezinteresownej pomocy, by byli przekonani, że przez służbę realizują swoje człowieczeństwo. W myśl słów Soboru Watykańskiego II: „Człowiek nie może się odnaleźć inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie”. Taki był też Chrystus Sługa.

– W wolontariacie nie ma gratyfikacji finansowej, jest znacznie więcej-satysfakcja z prowadzonych działań. Warto podjąć to wyzwanie?

– Bardzo byśmy chcieli, aby młodzież dobrze się czuła w tej grupie wolontariatu. Oni mają czuć, że właśnie tu się spełniają i tego oczekiwali. Młodzi ludzie lubią grupy, spotkania w dużym gronie. Chcielibyśmy stworzyć grupę wolontariuszy złożoną z 300 osób. Może pojedziemy na narty, na obóz zagraniczny, a wszystko w wartościach chrześcijańskich, bez alkoholu, w duchu Ewangelii. Apelujemy więc do gimnazjalistów, licealistów i studentów z rejonu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. To pierwsza rekrutacja wolontariuszy na ŚDM. Na wiosnę ogłosimy drugą rekrutację wraz ze szkoleniem.

Reklama

Formularz zgłoszenia należy przesłać pod adres:
Diecezjalne Centrum
Światowych Dni Młodzieży
Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej,
ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1,
22-400 Zamość.

Wzór formularza jest do pobrania ze strony: www.sdm.zamojskolubaczowska.pl. Zgłoszenia są przyjmowane do końca września 2014 r.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję