Reklama

W promieniowaniu Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej

Czy można znaleźć drogę do Boga przez poznanie samego siebie? Przewodnikiem w tym procesie mogą być święci, a pomocą – psychologowie i terapeuci

Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. 55

Thomas-Leuthard-Foter.com-CC-BY

Warsztaty psychologiczne powstały z inicjatywy osób korzystających z Poradni Psychologiczno-Religijnej na Jasnej Górze. Osoby te oprócz potrzeby wypowiedzenia się i skorzystania z porady psychologicznej oczekiwały również konkretnych narzędzi, dzięki którym mogłyby wprowadzać zmiany w swoim codziennym życiu. Tak zrodziła się inicjatywa warsztatów. Natomiast pomysł i realizacja to owoc naszych rozmów i wspólnych działań, a przede wszystkim – w co głęboko wierzymy – modlitwy, czyli współpracy z Łaską Bożą. Dziś, po ponad roku prowadzenia warsztatów, widzimy wyraźne efekty naszych działań. Wiele osób uczestniczących w warsztatach dzieliło się z nami swoim doświadczeniem oraz przesłało świadectwa. Dotyczyły one otwarcia się, dzięki naszym spotkaniom, na rzeczywistość Boga.

Zaprzyjaźnić się z emocjami

Osoby dzielące się z nami swoim odbiorem warsztatów podkreślają w sposób szczególny wagę tego, że odbywają się one w Poradni Psychologiczno-Religijnej, w obliczu i duchowym oddziaływaniu macierzyńskiego Serca Matki Bożej Jasnogórskiej, w duchowej stolicy narodu polskiego.

Warsztaty obecnie obejmują zagadnienia z zakresu: treningu uczuć i emocji, komunikacji, elementów asertywności, a także radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi. Spotkania często kończą się Mszą św. z prośbą o uzdrowienie przez Pana Boga odkrytych obszarów zranień, braku akceptacji siebie itp. Ojcowie Paulini, którzy życzliwie błogosławią temu dziełu, wspierają naszą inicjatywę. Posługują swoją kapłańską misją: odprawiając Eucharystię, spowiadając i prowadząc modlitwy.

Reklama

W przyszłości chcemy zaproponować następujące warsztaty: dotyczące męskości i kobiecości, dla młodych i dorosłych z zakresu przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie, jak również warsztaty, które będą adresowane do małżonków i rodziców, a także do osób zainteresowanych psychologią duchowości. Naszym pragnieniem jest przygotowanie propozycji rekolekcji połączonych z warsztatami psychologicznymi.

W tradycji Kościoła

Wszystkie tematy, które podejmujemy, staramy się odnieść do treści biblijnych i to jest szczególnie istotny element naszej pracy. To, co odnajdujemy w koncepcjach psychologicznych, konfrontujemy z nauką Ojców Pustyni, Ojców Kościoła, a przede wszystkim z treściami biblijnymi, dzięki czemu nasze warsztaty to nie tylko oddziaływanie stricte psychologiczne, ale również swoista ewangelizacja, wskazanie drogi wiodącej do Boga przez poznanie samego siebie. Nie jest to nowy pomysł. Przywołać tu można choćby św. Teresę z Ávila, orędowniczkę drogi duchowej rozpoczynającej się od dogłębnego poznania siebie, czy św. Ignacego z Loyoli, nie mówiąc już o przywołanych powyżej Ojcach Pustyni. Poznanie siebie było dla tych i innych niewymienionych tu świętych fundamentem realnego rozwoju duchowego. Dlatego też nasza metoda jest głęboko osadzona w tradycji Kościoła i choć sięga korzeniami odległych wieków, wydaje się, że dziś jest szczególnie aktualna, co potwierdza owocność warsztatów.

Chcemy podkreślić, że nasza inicjatywa zaczęła się rozwijać dzięki życzliwości Ojców Paulinów, Radiu Jasna Góra oraz pani Lidii Dudkiewicz – redaktor naczelnej tygodnika „Niedziela”. Wdzięczność naszą kierujemy do dobrodziejów tego dzieła i wszystkich uczestników warsztatów. Na co dzień wyrażamy ją w modlitwie i zamawianych Mszach św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze.

Reklama

Dziękujemy!

2014-09-30 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie - lato z Pismem Świętym

2020-07-05 06:43

aspekty.niedziela.pl

Nawet jeśli tego lata rekolekcji będzie mniej, to nie oznacza wakacji bez Pana Boga. Stąd pomysł na Młode Homilie. To nasza wakacyjna propozycja dla młodych i młodych duchem.

Od pierwszej niedzieli lipca na profilu facebookowym Aspektów zamieszczać będziemy co tydzień krótkie rozważania o Ewangelii dnia. W lipcu poprowadzi je dla nas ks. Paweł Mikołajczak – neoprezbiter. Pierwszy odcinek znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję