Reklama

W promieniowaniu Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej

Czy można znaleźć drogę do Boga przez poznanie samego siebie? Przewodnikiem w tym procesie mogą być święci, a pomocą – psychologowie i terapeuci

Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. 55

Thomas-Leuthard-Foter.com-CC-BY

Warsztaty psychologiczne powstały z inicjatywy osób korzystających z Poradni Psychologiczno-Religijnej na Jasnej Górze. Osoby te oprócz potrzeby wypowiedzenia się i skorzystania z porady psychologicznej oczekiwały również konkretnych narzędzi, dzięki którym mogłyby wprowadzać zmiany w swoim codziennym życiu. Tak zrodziła się inicjatywa warsztatów. Natomiast pomysł i realizacja to owoc naszych rozmów i wspólnych działań, a przede wszystkim – w co głęboko wierzymy – modlitwy, czyli współpracy z Łaską Bożą. Dziś, po ponad roku prowadzenia warsztatów, widzimy wyraźne efekty naszych działań. Wiele osób uczestniczących w warsztatach dzieliło się z nami swoim doświadczeniem oraz przesłało świadectwa. Dotyczyły one otwarcia się, dzięki naszym spotkaniom, na rzeczywistość Boga.

Zaprzyjaźnić się z emocjami

Osoby dzielące się z nami swoim odbiorem warsztatów podkreślają w sposób szczególny wagę tego, że odbywają się one w Poradni Psychologiczno-Religijnej, w obliczu i duchowym oddziaływaniu macierzyńskiego Serca Matki Bożej Jasnogórskiej, w duchowej stolicy narodu polskiego.

Reklama

Warsztaty obecnie obejmują zagadnienia z zakresu: treningu uczuć i emocji, komunikacji, elementów asertywności, a także radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi. Spotkania często kończą się Mszą św. z prośbą o uzdrowienie przez Pana Boga odkrytych obszarów zranień, braku akceptacji siebie itp. Ojcowie Paulini, którzy życzliwie błogosławią temu dziełu, wspierają naszą inicjatywę. Posługują swoją kapłańską misją: odprawiając Eucharystię, spowiadając i prowadząc modlitwy.

W przyszłości chcemy zaproponować następujące warsztaty: dotyczące męskości i kobiecości, dla młodych i dorosłych z zakresu przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie, jak również warsztaty, które będą adresowane do małżonków i rodziców, a także do osób zainteresowanych psychologią duchowości. Naszym pragnieniem jest przygotowanie propozycji rekolekcji połączonych z warsztatami psychologicznymi.

W tradycji Kościoła

Wszystkie tematy, które podejmujemy, staramy się odnieść do treści biblijnych i to jest szczególnie istotny element naszej pracy. To, co odnajdujemy w koncepcjach psychologicznych, konfrontujemy z nauką Ojców Pustyni, Ojców Kościoła, a przede wszystkim z treściami biblijnymi, dzięki czemu nasze warsztaty to nie tylko oddziaływanie stricte psychologiczne, ale również swoista ewangelizacja, wskazanie drogi wiodącej do Boga przez poznanie samego siebie. Nie jest to nowy pomysł. Przywołać tu można choćby św. Teresę z Ávila, orędowniczkę drogi duchowej rozpoczynającej się od dogłębnego poznania siebie, czy św. Ignacego z Loyoli, nie mówiąc już o przywołanych powyżej Ojcach Pustyni. Poznanie siebie było dla tych i innych niewymienionych tu świętych fundamentem realnego rozwoju duchowego. Dlatego też nasza metoda jest głęboko osadzona w tradycji Kościoła i choć sięga korzeniami odległych wieków, wydaje się, że dziś jest szczególnie aktualna, co potwierdza owocność warsztatów.

Reklama

Chcemy podkreślić, że nasza inicjatywa zaczęła się rozwijać dzięki życzliwości Ojców Paulinów, Radiu Jasna Góra oraz pani Lidii Dudkiewicz – redaktor naczelnej tygodnika „Niedziela”. Wdzięczność naszą kierujemy do dobrodziejów tego dzieła i wszystkich uczestników warsztatów. Na co dzień wyrażamy ją w modlitwie i zamawianych Mszach św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze.

Dziękujemy!

2014-09-30 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zagrożeni benedyktyni i krzyż w Dolinie Poległych

2021-07-23 16:30

[ TEMATY ]

Hiszpania

benedyktyni

Dolina Poległych

Vatican News/ANSA

Projekt ustawy o pamięci demokratycznej, który w tym tygodniu przyjął hiszpański rząd, budzi niepokój wielu środowisk, w tym także Kościoła. Zdaniem opozycji jest zamachem na demokrację. Z kolei większościowe zrzeszenie prokuratorów uważa, że tekst jest niejasny, dwuznaczny, a nawet sprzeczny w sobie. Ustawa wymierzona jest m. in. w tak emblematyczne miejsce, jakim jest bazylika Świętego Krzyża w Dolinie Poległych koło Madrytu. To w niej został pochowany gen. Francisco Franco.

Niepokój budzi przyszłość bazyliki Świętego Krzyża w Dolinie Poległych oraz benedyktynów, którzy opiekują się nią od 1958 r. Lewicowy rząd chce desakralizacji świątyni i przedefiniowania Doliny Poległych. W konsekwencji benedyktyni zostaliby zmuszeni do opuszczenia opactwa.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio i epidemie

2021-07-13 12:51

[ TEMATY ]

O. Pio

św. o. Pio

"Głos Ojca Pio"

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Poważny wirus grypy pandemicznej, zwanej hiszpanką, który pojawił się w 1918 roku i w krótkim czasie rozprzestrzenił się po całym świecie, pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszej epidemii koronawirusa. Ze względu na jego początkowo niską śmiertelność nie zaalarmowano we właściwy sposób opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ

Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki

2021-07-23 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organista

kompozytor

wotum

BPJG

Dorobek całej swojej twórczości i pracy zawodowej w postaci zbioru nutowego złożył na Jasnej Górze uznany bydgoski organista, nauczyciel, dyrygent i kompozytor Henryk Nawotka.

Jak wyjaśniał Henryk Nawotka Jasna Góra jest dla niego wyjątkowym miejscem i dlatego tu pragnął ofiarować dorobek swojego zawodowego życia. - Chciałbym złożyć literaturę muzyczną, wyrażoną w nutach, która służyła mi ponad 55 lat mojej pracy zawodowej. Tych nut nazbierało się wiele. Wotum zawiera nie tylko literaturę muzyczną wysokich lotów: Beethovena, Mozarta, Haendla, ale również moje własne utwory - dodał artysta. Wyraził nadzieję, że w jasnogórskim sanktuarium będą należycie służyć innym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję