Reklama

Krzyż – znak zmartwychwstania i nadziei

2014-10-01 14:37

Tadeusz Szereszewski
Edycja podlaska 40/2014, str. 4

Tadeusz Szereszewski

W wigilię święta Podwyższenia Krzyża Świętego bp Tadeusz Pikus poświęcił krzyż, który został zamieszczony na nowo wybudowanej wieży kaplicy w Orli. W uroczystości uczestniczyła Aleksandra Zęboróg-Leligdowicz, wieloletnia opiekunka kaplic, którą w przeddzień jubileuszu złotego wieku Ksiądz Biskup uhonorował medalem Benemerenti

W oczekiwaniu na uroczystą Eucharystię Dariusz Horodecki odczytał historię kaplicy w Orli. Eucharystii koncelebrowanej wraz z ks. Zbigniewem Karolakiem i ks. Zdzisławem Jancewiczem przewodniczył Pasterz diecezji.

Homilię Ksiądz Biskup rozpoczął od świadectwa pewnego zakonnika, który odwiedził współbrata na łożu śmierci. Zakonnik opowiadał, że przeżył tyle lat, wydawało się, że w życiu tyle dokonał, a jednak odczuwa trwogę przed śmiercią, bo jego ręce są puste. Zaskoczony współbrat nie bardzo wiedział, co ma odpowiedzieć dawnemu przełożonemu. Zdjął krzyż ze ściany i włożył go w ręce współbrata, mówiąc: „Teraz Twoje ręce są pełne”. – To krzyż sprawia, że kiedy odchodzimy z tego świata, nie odchodzimy w rozpaczy, lecz w nadziei spotkania z Bogiem – mówił bp Tadeusz.

Później Ksiądz Biskup poświęcił krzyż leżący u stóp ołtarza. Krzyż w procesjonalnym obrzędzie na miejsce montażu nieśli najpierw ojcowie, następnie kobiety matki i babcie, młodzież i najmłodsze dzieci. Wszyscy byli świadkami montażu krzyża na wieży kaplicy. Na znak radości rozbrzmiały dzwony na całą okolicę.

Reklama

Ks. Karolak podziękował za prace związane z przykryciem dachu blachą, budowę wieży oraz za krzyż – słowem wszystkim tym, którzy przyczynili się do odnowienia świątyni, szczególnie Szczepanowi i Jackowi Stosiakom.

– Dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość i przekazuję pamiątkowy grawerton. Krzyż dla chrześcijan ma znaczenie wyjątkowe i święte, z jednej strony symbolizuje wydarzenie zbawienia i śmierci, a z drugiej jest znakiem ogromnej miłości i poświęcenia. Uroczystość jest wydarzeniem, które wpisuje się w historię gminy Orla – mówił wójt Piotr Sylwesiuk.

Bp Tadeusz podziękował zaś ojcu mitratowi Aleksandrowi Tokarewskiemu i towarzyszącemu mu księdzu, jubilatce i wójtowi gminy, życząc im trwania we wzajemnej miłości.

Przełamanie się chlebem, agapa zjednoczyła wszystkich wiernych. Końcowym akordem dziękczynienia w Orli był koncert polskiej pieśni w wykonaniu parafialnego zespołu. Po koncercie nastąpiła prezentacja zespołu, w którym dominują członkowie rodziny Lipińskich, Jaroszewiczów i Wróblewskich.

Podczas Eucharystii krzyż został zamocowany na wieży kościelnej, rozpoczynając nowy rozdział katolickiej historii kaplicy w Orli.

Tagi:
uroczystość

Aby pamięć trwała…

2019-11-05 13:08

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 45/2019, str. 6

Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające pomordowanych mieszkańców Lipowca Starego odbyły się w niedzielę 20 października br.

Joanna Ferens
Poświęcenia pomnika dokonał ks. Adam Sobczak

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele filialnym pw. św. Jadwigi Królowej w Lipowcu Starym, którą w intencji zamordowanych mieszkańców sprawował wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, ks. Adrian Borowski. Już na wstępie podkreślał on, iż ofiara życia tych cichych bohaterów nie może zostać zapomniana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

#ZatrzymajAborcję w rękach lewicy

2019-11-13 21:56

Artur Stelmasiak

Według nieoficjalnych informacji przewodniczącym sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej ma być poseł z lewicy. W tej komisji znajduje się obywatelski projekt poparty przez KEP #ZatrzymajAborcję.

Artur Stelmasiak

Oznacza to, że według własnych wytycznych, Prawo i Sprawiedliwość próbuje zrzucić odpowiedzialność za brak działań ws. ochrony życia na lewicę, czyli na postkomunistów SLD, partię Roberta Biedronia i partię Razem.

Przypomnijmy, że obywatelski projekt Zatrzymaj Aborcję uzyskał pełne poparcie biskupów podczas plenarnych obrad Konferencji Episkopatu Polski. Trafił do sejmu w listopadzie 2017 roku z rekordowym poparciem Polaków 830 tys. podpisów. Na początku roku 2018 roku w pierwszym czytaniu w głosowaniu uzyskał miażdżącą sejmową przewagę prawie 280 posłów.

Po pierwszym czytaniu projekt Zatrzymaj Aborcję trafił do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a w między czasie uzyskał także pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na tym dobre wieści z sejmu się skończyły, bo ówczesna szefowa komisji Rodziny poseł Bożena Borys-Szopa przez wiele tygodni skutecznie blokowała rozpatrywanie projektu. Nawet, gdy dochodziło do głosowania na komisji to większość polityków PiS głosowało w koalicji z posłami PO i Nowoczesnej skutecznie torpedując dalsze prace nad ochroną życia. W lipcu 2018 roku powołano specjalną podkomisję, do której weszli starannie wyselekcjonowani posłowie PiS. Okazało się, że to najgorsza podkomisja chyba w historii sejmu, bo nie zebrała się ani razu. Osobiście za obronę aborcji eugenicznej odpowiedzialni są posłowie PiS: Grzegorz Matusiak (przewodniczący), Anita Czerwińska, Ewa Kozanecka, Urszula Rusecka, Teresa Wargocka.

Według ustaleń Tygodnika "Niedziela" projekt popierany przez KEP ma zostać oddany w ręce skrajnie lewicowych polityków, co oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar oddać ten najważniejszy projekt obywatelski na pożarcie polityków proaborcyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież mianował nowego arcybiskupa Bordeaux

2019-11-14 12:55

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował arcybiskupem-metropolitą Bordeaux (Francja) dotychczasowego biskupa Nantes, Jean-Paul Jamesa- poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zastąpi on na tym stanowisku kard. Jean-Pierre Ricarda, który 1 października br. przeszedł na emeryturę.

rennes.catholique.fr
Jean-Paul James

Jean-Paul James urodził się 14 lipca 1952 r. w głównym ośrodku Bretanii - Rennes. Po nauce w szkole katolickiej w swym mieście rodzinnym rozpoczął studia w Krajowym Instytucie Statystyki i Nauk Ekonomicznych w Paryżu, a następnie wstąpił do wyższego seminarium duchownego św. Iwona w Rennes, gdzie w 1984 uzyskał bakalaureat. Studia teologiczne i prawnicze kontynuował w Rzymie, uzyskując na Uniwersytecie Gregoriańskim doktorat z prawa kanonicznego i z teologii moralnej.

22 września 1985 przyjął święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji Rennes. Był tam proboszczem w kilku parafiach, a w 1990 został profesorem teologii moralnej w swym dawnym seminarium. Od 1999 do 2003 rektorem tej placówki. Od 1990 był również kapelanem regionalnego oddziału Wspólnot Arche (Arka) w Bruz - założonego przez Jeana Vaniera ruchu kościelnego skupiającego we wspólnych domach niepełnosprawnych i ich opiekunów.

9 stycznia 2003 roku św. Jan Paweł II mianował go biskupem Beauvais. Sześć lat później 8 lipca 2009 Benedykt XVI mianował go biskupem Nantes.

W łonie Konferencji Episkopatu Francji jest członkiem Rady ds. Relacji Międzyreligijnych i Nowych Nurtów Religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem