Reklama

Niedziela Rzeszowska

Akademia Przyszłości rozkwita

Z Marleną Pieniążek, koordynatorem regionalnym Akademii Przyszłości, rozmawia Mariusz Stec

Niedziela rzeszowska 40/2014, str. 6

[ TEMATY ]

młodzi

Archiwum Akademii Przyszłości

Akademia Przyszłości

Akademia Przyszłości

MARIUSZ STEC: – Ks. Jacek Stryczek, duszpasterz akademicki, który został mianowany przez abp. Stanisława Dziwisza duszpasterzem ludzi biznesu, stworzył Szlachetną Paczkę. Jego dziełem jest także Akademia Przyszłości. Czym jest Akademia?

MARLENA PIENIĄŻEK: – Akademia Przyszłości to program Stowarzyszenia „Wiosna”. Pomagamy dzieciom, które potrzebują motywacji do nauki. Pracujemy w systemie: jeden tutor, czyli nasz wolontariusz, na jednego ucznia, jedna godzina, raz w tygodniu. Tutor uczy przedmiotu, z którym uczeń ma największe kłopoty. Najczęściej to matematyka i język angielski. Tutor daje sygnał dziecku, że przez godzinę tygodniowo nikt nie jest ważniejszy niż jego uczeń.

– Gdzie działacie i kto pracuje w Akademii?

– W naszej diecezji Akademia działa tylko w Rzeszowie. Poszukujemy 110 wolontariuszy. Wolontariusz powinien chcieć zmieniać świat wokół siebie, lubić wyzwania i rozwijać się. Szukamy głównie studentów i absolwentów do 30. roku życia, gdyż zależy nam na dyspozycyjności. Zgłaszać można się przez stronę internetową: www.zostantutorem.pl. Wolontariuszom zapewniamy szkolenia, które przygotowują ich to dosyć trudnej i wymagającej pracy z dziećmi.

– Jak wyglądają lekcje?

– Zajęcia z dziećmi prowadzimy w szkole, po lekcjach. Stosujemy zarówno metody tradycyjne, jak i nowoczesne i kreatywne pokazywanie naszym młodym odkrywcom nauki z innej strony. Tak naprawdę nauka jest dla nas pretekstem do tego, aby budować i zwiększać w dzieciach ich poczucie własnej wartości, wybijamy je ze schematów, w których żyją i mówimy: „Patrz, możesz tyle osiągnąć dzięki ciężkiej pracy, to niesamowite!”.

Reklama

– Tworzyłaś Akademię w Rzeszowie. Czy to duże wyzwanie?

– Właściwie cały czas ją tworzę. Trzy lata temu zaczynaliśmy od 30 tutorów, w tym momencie mamy ich 110 i myślę, że ta liczba będzie się zwiększała. Zawsze zaskakują mnie efekty w pracy z dziećmi, ale chyba jeszcze bardziej zaskakujące są efekty pracy z wolontariuszami. Oni też wzrastają, zmieniają się, zwiększa im się motywacja. Mamy niesamowity potencjał w tych młodych ludziach, musimy go wykorzystać. Największym wyzwaniem było i jest zdobywanie zaufania do nas przez kolejne szkoły czy firmy, które chcą naszym dzieciom pomagać, odkrywać ich talenty. Zarządzając tak dużym zespołem, nauczyłam się pokory i stanowczości, planowania i otwartości na to, co nowe.

– Co dalej?

– Chciałabym, aby Akademia Przyszłości była bardziej zauważalna, a jej tutorzy czuli się wyjątkowo, aby czuli wyjątkowość swojej pracy. Chciałabym, aby Akademia działała również w mniejszych miastach. Prywatnie – chcę być dobrym szefem, wymagającym, ale i otwartym. Oczekuję nieoczekiwanego.

2014-10-01 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Testament do wypełnienia

Jedni przyjeżdżają do Polski z wiedzą i świadomością patriotyczną, jakiej nie mają Polacy w naszym kraju, inni uczą się ojczyzny swoich dziadków czy pradziadków dopiero na miejscu

Julka Bernad pochodzi z Siemianówki k. Lwowa. Jej babcia nie zdążyła repatriować się po wojnie do nowej Polski - właśnie w tym czasie leczyła zniszczonego wojną brata. W latach 50. ubiegłego wieku Sowieci nie pozwolili jej już na powrót do ojczyzny. Siemianówkę zamieszkują głównie Polacy. Mówi się o niej „polska wieś”. Jest tu katolicki kościół. Obchodzi się wszystkie polskie święta. W domu Julki mówi się tylko w języku polskim. Język ukraiński, mimo że chodziła do ukraińskiej szkoły podstawowej i gimnazjum, zawsze był na drugim miejscu. Od dzieciństwa marzyła o Polsce. I wymarzyła… Pewnego dnia polski ksiądz w polskim kościele powiedział o naborze do szkoły w Polsce. - To była chyba największa radość, jaka mnie spotkała od urodzenia - mówi 16-letnia dziś Julka, uczennica warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie - jak brzmi pełna nazwa szkoły prowadzonej pod auspicjami Oddziału Warszawskiego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

2023-01-31 09:57

[ TEMATY ]

500 plus

Adobe Stock

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

„Zachęcam wszystkich rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku. Sama procedura odbywa się bez wychodzenia z domu, dzięki dostępnym platformom internetowym. Złożenie wniosku do 30 kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. My ze swojej strony zapewniamy, że środki trafią do rodzin zgodnie z terminami. Program Rodzina 500+ będzie realizowany, a środki na ten cel zostały zabezpieczone” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję