Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Lotnicze święto w Jaworznie

19-21 września w Jaworznie miało miejsce Lotnicze święto, którego zwieńczeniem była Msza św. z ceremoniałem wojskowym w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas Eucharystii wniesiono urnę z ziemią z mogił lotników polskich z Kanady oraz przekazano precjoza do kaplicy lotników, a także odsłonięto i poświęcono tablice pamiątkowe bohaterskich pilotów

Niedziela sosnowiecka 40/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

kaplica

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Kaplica Matki Bożej Loretańskiej w Sanktuarium MB Niesutającej Pomocy w Jaworznie

Kaplica Matki Bożej Loretańskiej w Sanktuarium MB Niesutającej Pomocy  w Jaworznie

Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej organizuje każdego roku uroczystości, którym patronują słowa: „Chwalebne dzieje lotnictwa polskiego”. Podczas tegorocznego, wrześniowego święta w Jaworznie przypadło wiele rocznic i jubileuszy, m.in.: 96. rocznica polskiego lotnictwa wojskowego, 95-lecie utworzenia Aeroklubu Polskiego, 85-lecie powołania PLL LOT, 80-lecie powstania „Marsza lotników”, 80-lecie Challange 1934 w Katowicach-Muchowcu, 50-lecie Portu Lotniczego Kraków-Balice, 10-lecie powstania Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej oraz 15. rocznica istnienia kaplicy Matki Bożej Loretańskiej – Patronki Lotników w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym, która tworzy swoistą izbę tradycji i pamięci.

W słoneczne, niedzielne południe 21 września Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Lucjan Bielas. Wraz z nim Najświętszą Liturgię sprawował gospodarz miejsca, proboszcz parafii, kustosz maryjnego sanktuarium, ks. prał. Józef Lenda. W słowie Bożym kaznodzieja zaznaczał, że wszelkie wojny i cierpienia z nimi związane są spowodowane grzechem. – Polacy muszą się nawrócić i oddać pod opiekę Matki Bożej. Skończmy z grzechem! – nawoływał ks. Lucjan Bielas. Po Mszy św. goście oraz mieszkańcy Jaworzna przemaszerowali w pochodzie do parku Lotników na piknik, podczas którego miał miejsce koncert orkiestry wojskowej, występ Zespołu Wojskowego „Czasza” oraz pokaz 6. Brygady Powietrznodesantowej. Organizatorem święta było Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej, na czele z jego założycielem i prezesem Tadeuszem Zemułą, który jeszcze jako członek Stowarzyszenia Lotników Polskich, przed zbliżającym się 80-leciem Lotnictwa Polskiego pobudził społeczną inicjatywę ufundowania pamiątkowej tablicy ku czci mjr. pil. Karola Pniaka – dowódcy Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego. Stowarzyszenie jest organizatorem obchodów Chwały Polskich Skrzydeł w Krakowie oraz Międzynarodowych Targów Lotniczych Samolotów Lekkich i Ultralekkich w Katowicach, a także innych imprez promujących lotnictwo. W strukturach Stowarzyszenia działa również ognisko młodzieżowe „Orliki”. Stowarzyszenie współpracuje z Wojskiem Polskim, z władzami państwowymi i samorządowymi różnych szczebli, służbami mundurowymi, licznymi stowarzyszeniami i instytucjami.

Reklama

Oczkiem w głowie Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej jest kaplica Matki Bożej Loretańskiej – Patronki Lotników, której wystrój był ubogacany przez lata, aby pokazać ciągłość pokoleniową. W kaplicy Matki Bożej Loretańskiej odbywają się wszystkie uroczystości religijne Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej. Ambicją Stowarzyszenia stało się podniesienie rangi kaplicy. Utworzono więc nekropolię – martyrologium oręża Lotnictwa Polskiego i pamięci wielkich bohaterów walczących o wolność ojczyzny. W kaplicy, jako jednej z kilku na całym świecie, są umieszczane lotnicze wota i ziemia z cmentarzy i grobów znajdujących się w całej Europie, na których leżą polscy lotnicy. Z każdym rokiem przybywa tu urn z ziemią z miejsc pochówku. Kaplica otrzymała zaszczytny tytuł „Kaplicy Pamięci Narodu”.

Program wrześniowych obchodów lotniczych był niezwykle bogaty i urozmaicony. Obejmował m.in.: uroczyste otwarcie wystawy poświęconej sylwetce kard. Augusta Hlonda (podczas którego wykład „Matka Boża Patronką Lotników – Kard. August Hlond, wielki orędownik Matki Bożej” wygłosił ks. dr Lucjan Bielas), wernisaż ikon Agaty Macugi „Koronowane Madonny polskie” oraz wykłady i warsztaty dotyczące lotnictwa. Uroczystościom honorowo patronowali: płk Jerzy Gutowski – dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, prezydent Jaworzna Paweł Silbert, wojewoda śląski Piotr Litwa, przewodniczący Sejmiku Śląskiego Andrzej Gościniak oraz Paweł Bańkowski – przewodniczący Rady Miasta Jaworzna.

2014-10-01 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaplica Sykstyńska do wynajęcia

[ TEMATY ]

kaplica

ARTUR STELMASIAK

Po raz pierwszy w historii Kaplica Sykstyńska w Watykanie została wynajęta do zorganizowania w niej prywatnego koncertu. Zabrzmi na nim muzyka Gioacchino Rossiniego. Dochód będzie przeznaczony na cele charytatywne - donosi włoska gazeta „Il Giornale”.

Zdaniem dziennika decyzja ta zbieżna jest z wizją papieża Franciszka, według którego „skarby Watykanu należy wykorzystać do czynienia dobra”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję